کشف اتفاقی یک گنجینۀ زنگ زده !

به گزارش ابزار ایرانی، یک گنجینه بزرگ در یک کوزه سرامیکی نزدیک دهکده زانیوُوکا در استان لوبلین، لهستان کشف شده است.

کشف اتفاقی یک گنجینۀ زنگ زده !

ابزار ایرانی | این اکتشاف به وسیله مایکل لوتیس، جویندۀ آماتور اشیاء عتیقهانجام شد که در زمین زراعی در پی قطعاتی از تجهیزات کشاورزی بود که به طور تصادفی در خاک سطحی گم شده اند. آقای لوتیس طبق قانون حفاظت و مراقبت از آثار تاریخی در 23 جولای 2003، اداره استانی را برای حفاظت از این اثر تاریخی در لوبلین آگاه کرد.

به گزارش ابزار ایرانی ؛ در لهستان، انجام تحقیقات آماتوری برای کشف دست سازه ها با استفاده از فلزیاب چه برای کاربرد تجاری و چه برای کاربرد شخصی ممنوع است مگر با مجوز مقامات محلی. تمام یافته های تصادفی نیز باید گزارش شوند، چون دارایی دولت به حساب می آیند.

طبق آنالیز های باستان شناسان، سکه ها به صورت عمدی در یک کوزه سرامیکی در لایه ای از خاک سطحی قرار داده شده بودند. این کوزه حاوی 1000 سکه کراون و شیلینگ لیتوانیایی قرن هفدهم است. وزن کل این گنجینه 3 کیلوگرم است و متشکل از لایه هایی از سکه های فشرده در کوزه، 115 سکه پراکنده شده به واسطه فعالیت کشاورزی، 62 سکه بشدت اکسیدشده و چندین تکه پارچه است.

هنوز معلوم نیست چرا این گنجینه عمداً دفن شده است. گنجینه ها را می توان نشانه ای از آشوب های ناشی از جنگ در نظر گرفت؛ به علاوه شاید علت مدفون کردن آن ها امنیت مالی بوده است. در طول قرن هفدهم، این منطقه بخشی از کشور فدرال لهستان-لیتوانی بود، مکانی که سال 1655 شاهد حملاتی از سوی نیرو های روس-قزاق و سال 1656 شاهد دوره ای معروف به سیل سوئدی بود. این گنجینه برای مطالعات بیشتر به دپارتمان باستان شناسی موزه پودلاسیه جنوبی در بیاوا پودلاسکا منتقل شده است.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف اتفاقی یک گنجینۀ زنگ زده !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اتفاقی یک گنجینۀ زنگ زده !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید