جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می گردد؟

به گزارش ابزار ایرانی، جزایر قناری مجموعه ای از چند جزیره در اقیانوس اطلس است که جزو قلمروی اسپانیا به شمار می رود و در نزدیکی قاره آفریقا قرار گرفته است.

جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می گردد؟

جزایر قناری اسپانیا در اقیانوس اطلس، از زیباترین جاذبه های طبیعی هستند که دیدنی های فرهنگی و تاریخی زیادی نیز دارند. این جزایر از زیباترین جاهای دیدنی اسپانیا به شمار می فرایند و توریستان و جهانگردان زیادی را در طول سال به سوی خود جلب می نمایند.

جزایر قناری مجموعه ای از جزایر کوچک و بزرگ در جنوب غربی اسپانیا است که از سال 1982 میلادی منطقه خودمختار اعلام شده اند. این جزایر به علت فاصله کوتاه تا آفریقا، آب و هوا و طبیعتی نزدیک به جنگل های این قاره دارند. زیبایی های فراوان در جزایر قناری و حیات وحش متنوع با حیوانات و منظره ها طبیعی رنگارنگ، علت اصلی معروفیت این جزایر به شمار می فرایند. برای آشنایی با جزایر قناری و شرایط سفر به آن ها در این مقاله با ما همراه شوید.

هرآنچه می خواهید درباره جزایر قناری بدانید:

 • جزایر قناری کجاست؟
 • علت نامگذاری جزایر قناری چیست؟
 • سرگرمیات و جاهای دیدنی جزایر قناری
 • برترین زمان سفر به جزایر قناری
 • هزینه سفر به جزایر قناری
 • نکات مهم در سفر به جزایر قناری

جزایر قناری کجاست؟

جزایر قناری مجموعه ای از جزایر خودمختار در جنوب غربی اسپانیا اهستند که در اقیانوس اطلس قرار دارند و فاصله آن ها تا نزدیک ترین نقطه در خاک این کشور در حدود 1500 کیلومتر است؛ اما تنها در حدود 100 کیلومتر تا سواحل شمال غربی آفریقا فاصله دارند.

جزایر قناری از سال 1982 میلادی به عنوان منطقه ای خود مختار معرفی گردید. این جزایر به طور کلی از دو استان سانتا کروس (Santa Cruz) و لاس پالماس (Las Palmas) تشکیل می شوند که مراکز آن ها به طور مشترک مرکز جزایر قناری هستند. این استان ها هشت جزیره اصلی دارند که اسامی آن ها به توضیح زیر است:

 • تنریف (Tenerife)
 • فوئرته ونتورا (Fuerteventura)
 • گران کاناریا (Gran Canaria)
 • لانزاروته (Lanzarote)
 • لا پالما (La Palma)
 • لا گومرا (La Gomera)
 • ال هیرو (El Hierro)
 • لاگراسیوزا (La Graciosa)

نزدیکی جزایر قناری به آفریقا سبب یکسانی شرایط اقلیمی این جزایر، به خصوص جزیره های شرقی آن با آفریقا می گردد. جزایر قناری از فوران آتشفشان های این منطقه در میلیون ها سال قبل تشکیل شده اند و جزیره های واقع در بخش غربی در حال حاضر نیز از قله ها و کوه های مرتفعی تشکیل می شوند که همچنان احتمال فوران آتشفشانی در آن ها وجود دارد. آخرین فوران آتشفشانی در این منطقه در شهریور ماه سال 1400 شمسی رخ داد که سبب تخلیه بخش های زیادی از جزیره لا پالما شد. جزایر تنریف، گران کاناریا، لاپالما و لاگومرا، از مهم ترین منطقه ها بخش غربی این جزایر هستند.

جزیره های شرقی مانند لانزاروته، فوئرته ونتورا و جزیره های کوچک اطراف آن ها، در منطقه ای فلاتی قرار گرفته اند و ارتفاع آن ها در حدود 1400 متر از بستر اقیانوس است. بلندترین قله اسپانیا در جزیره تنریف قرار گرفته است که ارتفاع آن کمی بیشتر از 3700 متر از سطح دریا است.

جزایر قناری در بیشتر روزهای سال آب و هوایی یکسان دارند و در دسته منطقه ها گرراستا جهان قرار می گیرند. میانه درجه حرارت در شهرهای مختلف این جزایر بالای 20 درجه سانتی گراد است و بین ماه های اوت تا ژانویه (مرداد تا بهمن) کاهش دمای هوا از پنج تا 6 درجه تجاوز نمی نماید. پر بارش ترین منطقه ها جزایر قناری نیز در بخش های شمال غربی که ارتفاع بیشتری دارند اتفاق می افتد؛ با این حال میانگین بارندگی نیز در این جزایر بالا نیست.

آب و هوای معتدل و آتشفشان کوه ها در طول سالیان گذشته، سبب توسعه کشاورزی و پوشش گیاهی متنوع در خاک غنی این منطقه شده است. هرچه به سمت ارتفاع های بالاتر برویم، شکل پوشش گیاهی نیز تغییر می نماید و از گیاهان استوایی در منطقه ها گرم و خشک فاصله می گیرد. از مهم ترین محصولات کشاورزی و باغداری در این جزایر می توان به موز، پرتقال، قهوه، خرما، نیشکر، انگور، انواع غلات و درختان مورت و برگ بو در ارتفاع های بیشتر اشاره نمود.

جمعیت بومی جزایر قناری در منطقه ها تنریف و گران کاناریا تمرکز بیشتری دارند. زبان مردم این جزایر گرچه اسپانیایی است، در طول سال های طولانی به گویشی با لهجه پرتغالی تبدیل شده است؛ اما هنوز مردم این منطقه ها از کلمه های اصیل و سنتی در زبان اسپانیایی استفاده می نمایند. قدیمی ترین ساکنان جزایر قناری اقوام گوانچه بودند؛ اما به تدریج رومیان و اعراب نیز برای بازرگانی و تجارت به این جزایر مهاجرت کردند. در طول قرن های 13 و 14 میلادی نیز جهانگردانی از ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و فرانسه به جزایر قناری سفر کردند و در آن ساکن شدند.

کشورهای پرتغال و مراکش در طول زمان ادعای مالکیت بر جزایر قناری داشته اند و لشکرکشی هایی نیز انجام داده اند که هنوز آثار فرهنگی از آن دوران در جزایر قناری به جا مانده است؛ اما در نهایت این جزایر به پادشاهی اسپانیا واگذار شد.

در حال حاضر جزایر قناری با سواحل زیبا و تماشایی، سرگرمیات متنوع آبی، آب و هوای مناسب، حیات وحش متنوع و رنگارنگ و پوشش گیاهی سرسبز، از پرطرفدارترین مقاصد توریستی جهان به شمار می رود. از سال 1950 میلادی نیز امکانات رفاهی در این جزایر مانند انواع هتل و رستوران ها توسعه یافتند و توریستی در این جزایر رونق چشمگیری گرفت. (مشاهده روی نقشه)

علت نامگذاری جزایر قناری چیست؟

برخلاف تصور عمومی از نام جزایر قناری و شباهت اسمی آن به کلمه قناری در فارسی، نام این منطقه را از سگ ها گرفته اند. بنابر گفته بومیان این منطقه، قدیمی ترین ساکنان جزایر قناری که قبایل گوانچه ها بودند، سگ ها را حیواناتی مقدس می دانستند. در آن موقع سراسر این جزیره را سگ های بزرگ جثه ای پوشانده بودند و ساکنان این نواحی احترام زیادی برای این حیوانات قائل می شدند.

ریشه لاتین نام این جزیره که گران کاناریا و سومین جزیره به جهت مساحت در جزایر قناری است، معنی جزیره سگ ها می دهد و از کلمه لاتین Canari و Canis به معنی سگ گرفته شده است.

سرگرمیات و جاهای دیدنی جزایر قناری

جزایر قناری بخشی از زیباترین سواحل در کرانه اقیانوس اطلس را دارند که تابش آفتاب بر ماسه های نرم آن توجه توریستان زیادی را به خود جلب می نماید. به جز سواحل آبی و درخشان، منظره ها زیبای کوهستانی، جنگل های سرسبز گرراستای و دشت های رنگارنگ این جزایر از دیگر جاذبه های طبیعی در این منطقه هستند.

بسیاری از توریستان برای استفاده از طبیعت بکر و زیبا و کسب آرامش در سواحل جزایر قناری به این منطقه سفر می نمایند. از معروف ترین سرگرمیات این جزیره ها می توان به بازدید از پارک های ملی و طبیعی، موج سواری، غواصی، قایق رانی، دوچرخه سواری در طبیعت، طبیعت گردی، سنگ نوردی و بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی در جزیرها اشاره نمود.

پنج جزیره در مجموعه جزایر قناری از منطقه ها حفاظت شده طبیعی در جهان با ظرفیت های برجسته توریستی هستند. چهار پارک ملی نیز در این جزایر قرار دارند که زیباترین چشم اندازهای طبیعی حیات وحش در آن ها به چشم می خورند. شهر باستانی سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna) که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به چشم می خورد، از معروف ترین جاذبه های این جزایر است. در ادامه به معرفی معروف ترین جاهای دیدنی جزایر قناری می پردازیم.

سواحل گران کاناریا (Gran Canaria)

گران کاناریا یکی از جزیره های واقع در بخش غربی جزایر قناری است که نسبت به سایر بخش های این منطقه معروفیت بیشتری دارد. در بخش جنوبی این جزیره سواحلی زیبا با امکانات سرگرمیی و رفاهی مناسب وجود دارند که در طول سال از توریستان زیادی میزبانی می نمایند. تفرجگاه ماس پالماس (Maspalomas) به صورت شبانه روزی دایر است و به مسافران خدمات مختلف ارائه می دهد.

در نزدیکی ساحل گران کاناریا تپه های ماسه ای با شن روان قرار دارند که پیاده روی روی آن ها برای بسیاری افراد دلپذیر است. اطراف این ساحل انواع کافه ها و رستوران با غذاها و نوشیدنی های متنوع به چشم می خورند. نزدیک به نیمی از بومیان جزایر قناری در جزیره گران کاناریا زندگی می نمایند و این جزیره دومین جزیره بزرگ در این مجموعه است. از معروف ترین سواحل این جزیره می توان به پورتوریکو و سان آگوستین (san agustin) اشاره نمود. موزه دیوسان، پارک آریناگا و کلیسای سانتا از دیگر دیدنی های جزیره گران کاناریا هستند. (مشاهده روی نقشه)

لاس پالماس (Las Palmas)

لاس پالماس نیز یکی از قدیمی ترین شهرهای جزایر قناری است که جاذبه های تاریخی زیبایی دارد و یکی از مراکز استانی در این جزیره است. قدمت این شهر به قرن پانزدهم میلادی می رسد و از معروف ترین جاذبه های آن می توان کلیسای جامع سانتا آنا (Cathedral of Santa Ana)، موزه دیوکسان (Diocesan Musuem)، موزه جزایر قناری (Museum of the Canary Islands) و خانه کلمب (Casa de Colon) را نام برد. کلیسای سانتا آنا مربوط به قرن شانزدهم میلادی است و معماری آن توجه توریستان را به خود جلب می نماید.

موزه دیوکسان محل نگهداری از آثار ارزشمند هنری و مذهبی و مسکوکات طلا و نقره است و موزه جزایر قناری مهم ترین موزه باستان شناسی و مردم شناسی در این جزایر به شمار می رود. خانه کلمب نیز نخستین خانه فرماندار این شهر بوده است و معماری تاریخی زیبایی دارد. شهر لاس پالماس مکانی مناسب برای آشنایی با فرهنگ مردمان بومی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

سواحل تنریف (Tenerife)

سواحل تنریف یکی دیگر از سواحل محبوب در جزایر قناری هستند که پس از گران کاناریا بیشترین توریست را در طول سال میزبانی می نمایند. این سواحل در بخش جنوبی جزیره تنریف قرار گرفته اند و در آن رستوران ها، هتل ها، ویلاها و بخش های سرگرمیی متنوعی به چشم می خورند که سبب جلب توجه توریستان می شوند. سواحل پلایا د لاس ویستاس (Playa de Las Vistas) و پلایا د لاس ترسیتاس (Playa de las Teresitas)، از معروف ترین سواحل سرگرمیی و خانوادگی در این جزیره به شمار می فرایند.

جزیره تنریف بزرگ ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که کوه آتشفانی دارد و جاذبه های برجسته طبیعی به همراه پارک ملی و موزه گیاه شناسی در آن به چشم می خورند. این شهر جاذبه های فرهنگی برجسته ای نیز دارد که از میان آن ها می توان به خانه کنسرت و اپرای تنریف اشاره نمود. این ساختمان قدیمی رو به دریا قرار گرفته است و در طول سال از گروه های مختلف موسیقی پذیرایی می نماید. بسیاری از توریستان برای بازدید از جاذبه های فرهنگی و معماری زیبای خانه های این جزیره به این منطقه سفر می نمایند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیده (National Park (Teide

پارک ملی تیده یکی از منطقه ها حفاظت شده در جزایر قناری و در جزیره تنریف است که بلندترین کوه اسپانیا و سومین کوه بلند آتشفشانی در جهان در آن قرار گرفته است. ارتفاع این کوه کمی بیشتر از 3800 متر است و مانند برجی بلند در میان این جزیره خودنمایی می نماید.

نام پارک ملی تیده میان فهرست جهانی یونسکو دیده می گردد و بسیاری از گروه های طبیعت گرد علاقه مند به کوهنوردی در سفر به این جزیره به تماشای کوه تیده در پارک ملی تیده می فرایند. (مشاهده روی نقشه)

سان کریستبال دلا لاگونا (San Cristobal de La Laguna)

شهر سان کریستبال دلا لاگونا یکی از منطقه ها باستانی در جزایر قناری در محدوده تنریف است که نام آن را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نموده اند. بومیان تنها بخش دوم نام این شهر را تلفظ می نمایند و به همین علت توریستان نیز این منطقه را با نام لا لاگونا می شناسند. آثار و بناهای زیبا با معماری منحصربه فرد ویژگی این شهر قدیمی هستند و مسافران برای بازدید از ساختمان های این منطقه و به خصوص کلیساهای آن به لا لاگونا سفر می نمایند. این شهر در گذشته مرکز جزایر قناری بود و از آن با نام جواهر معماری یاد می کردند. (مشاهده روی نقشه)

لا اورتاوا (La Orotava)

شهر لا اورتاوا یکی دیگر از شهرهای تاریخی در جزیره تنریف است که خانه های چوبی آن با معماری زیبا علت سفر توریستان به این شهر هستند. قدمت این خانه ها به سال ها پیش بر می گردد و بعضی از آن ها به ثروتمندان تعلق داشتند. در حال حاضر بسیاری از این خانه ها را بازسازی نموده اند و از آن ها به عنوان موزه هایی برای نمایش فرهنگ بومی مردم جزایر قناری استفاده می گردد. لا اورتاوا باغ های پر میوه و مزارع سرسبز و تماشایی نیز دارد. سواحل این شهر برای ماهیگیری مناسب هستند. (مشاهده روی نقشه)

پارک لورو (Loro Park)

پارک لورو یکی دیگر از جاذبه های طبیعی در جزیره تنریف است که از آن با نام پارک طوطی ها نیز یاد می گردد. این پارک در واقع پناهگاهی گرراستای برای گونه های متنوع جانوری است که به جز پرندگان حیوانات دیگر را نیز شامل می گردد. پس از طوطی ها، دلفین های شاد و پر انرژی این پارک دیگر موجودات تماشایی در این مجموعه هستند که در استخری بزرگ زندگی می نمایند.

آکواریوم زیرزمینی یا تونل شیشه ای موجود در پارک لورو از بزرگ ترین نمونه های این آکواریوم ها در جهان است و عبور از میان آن احساس پیاده روی در اقیانوس را تداعی می نماید. از دیگر حیوانات تماشایی در این پارک می توان به دسته های پنگوئن، شیرهای دریایی، کوسه ها و نهنگ ها اشاره نمود. (مشاهده روی نقشه)

سواحل فوئرته ونتورا (Fuerteventura)

جزیره فوئرته ونتورا دومین جزیره بزرگ در مجموعه جزایر قناری است. نام این جزیره در فهرست میراث یونسکو به چشم می خورد و به همین علت میان توریستان محبوبیت بالایی دارد. دورتادور جزیره فوئرته ونتورا را سواحل زیبا و درخشان پوشانده اند که نسبت به سایر سواحل جزایر قناری خلوت تر هستند.

دریا در سواحل فوئرته ونتورا تلاطم زیادی دارد و هواداران موج سواری این بخش از جزایر قناری را برای اسکان انتخاب می نمایند. از دیگر سرگرمیات پرطرفدار در سواحل این جزیره می توان به غواصی، صخره نوردی، قایق سواری و پیاده روی روی شن های داغ اشاره نمود. (مشاهده روی نقشه)

جزیره لانزاروته (Lanzarote)

جزیره لانزاروته یکی از مرتفع ترین منطقه ها جزایر قناری است که در سراسر آن کوه های آتشفشانی بلند به چشم می خورند. این جزیره نسبت به سایر نقاط این مجموعه قدمت بیشتری دارد و نخستین ساکنان جزایر قناری در این ناحیه ساکن شده اند. روستاهای زیادی در این جزیره در طول سال های قبل زیر خاکستر آتشفشانی فرو و از میان رفته اند. یکی از ویژگی های جالب توجه این جزیره، وجود باغ های انگور میان زمین های با شن های سیاه آتشفشانی است که در طول سال های دراز و به دست کشاورزان محلی ساخته شده اند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی تیمانفایا (Timanfaya National Park)

پارک ملی تیمانفایا در جزیره لانزاروته قرار گرفته است و کوه آتشفشانی این منطقه را در خود جا داده است. این منطقه حفاظت شده سرشار از خاک معدنی و مفیدی است که در طول فوران های آتشفشانی سالیان دراز از دل زمین بیرون آمده اند. کوه تیمانفایا هنوز آتشفشانی فعال است و ماگمای مذاب زیر آن همچنان حرکت می نماید. نام این کوه و پارک ملی تیمانفایا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد و توریستان زیادی سالانه از این منطقه بازدید می نمایند. (مشاهده روی نقشه)

غار وردس (Cueva de los Verdes)

غار وردس از معروف ترین جاذبه های توریستی در جزیره لانزاروته به شمارمی رود. راستا داخل این غار به طول هفت کیلومتر داخل یک کوه آتشفشانی قرار گرفته است و از دل کوه به دریا می رسد. در گذشته این غار راستا حرکت مواد مذاب بود که پس از تخلیه خالی باقی ماند. سنگ های موجود در دیواره های غار رنگ های متنوعی از جمله قرمز، نارنجی و سیاه دارند و آثار به جای مانده در این راستا کاملا طبیعی هستند. در بعضی روزهای سال مراسم و جشن هایی ویژه در این غار برگزار می شوند و توریستان زیادی برای گشت و گذار و تماشای کنسرت موسیقی به این غار می فرایند. (مشاهده روی نقشه)

پورته دل کارمن (Puerto del Carmen)

پورته دل کارمن در جزیره لانزاروته قرار گرفته است و یکی از محبوب ترین شهرهای جزایر قناری میان توریستان است. سواحل اطراف این شهر بسیار بکر و آرام هستند و شن های نرم آن در جوار دریای آرام برای توریستان جذابیت زیادی دارد. شهر پورته دل کارمن در طول سالیان گذشته از شهری سنتی به محیطی مدرن با امکانات مناسب برای جلب توریستان تبدیل شده است و رستوران ها، هتل ها و سواحل سرگرمیی زیبایی در گوشه و کنار آن به چشم می خورند.

یکی از برترین زمان ها برای سفر به شهر پورته دل کارمن دو هفته نخست ماه اوت (10 تا 24 مرداد) است که جشنواره مذهبی و سنتی ویرگن دل کارمن (Fiesta de la Virgen del Carmen) در این شهر برگزار می گردد. این مراسم با تزئین قایق های ماهیگیری و پایکوبی مردم بومی همراه است. (مشاهده روی نقشه)

آثار هنری سزار مانریکه (Cesar Manrique)

سزار مانریکه از برجسته ترین هنرمندان بومی جزایر قناری بود که در جزیره لانزاروته به جهان آمد. این هنرمند در زمینه معماری، آثار معروف و جالب توجهی در آمریکا خلق کرد و در نهایت در سال 1986 میلادی تصمیم گرفت به زادگاهش بازگردد.

هدف سزار مانریکه از بازگشت به سرزمین زادگاه خود کوشش برای حفظ طبیعت و زیست بوم جزیره لانزاروته میان تردد بالای توریستان بود. کوشش های او در ساخت بناهای نمادین در این منطقه تاثیر قابل توجهی در احیای این منطقه داشت. در حال حاضر آثار و بناهای به جا مانده از این هنرمند بزرگ از پرطرفدارترین جاذبه های جزایر قناری هستند.

لاگومرا (La Gomera)

لاگومرا از کوچک ترین جزیره های مجموعه جزایر قناری است که توریستان علاقه مند به طبیعت گردی و استراحت در محیط های آرام و بکر را به سوی خود جلب می نماید. سواحل ماسه ای این جزیره نیز از زیباترین جاذبه های جزایر قناری هستند و تماشای غروب آفتاب در آن ها تجربه ای به یادماندنی برای مسافران خلق می نماید. در جزیره لاگومرا نیز انواع سرگرمیات آبی و امکانات رفاهی به چشم می خورند. آبشار ال سدرو در جزیره لاگومرا از معروف ترین جاذبه های طبیعی در این منطقه به شمار می رود. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی گاراجونای (Garajonay National Park)

پارک ملی گاراجونای از معروف ترین جاذبه های طبیعی جزیره لاگومرا است که نام آن را در فهرست آثار یونسکو ثبت نموده اند. به علت شیب بالا در این پارک ملی نسبت به اقیانوس اطلس، سواحل این منطقه بسیار بکر هستند و امکان جاده کشی در این جنگل ها وجود ندارد. بخش زیادی از مساحت جزیره لاگومرا در این پارک جنگلی با پوشش گیاهی انبوه قرار گرفته است.

جنگل های سرسبز منطقه حفاظت شده گاراجونای، مملو از گیاهان متنوع و جانوران مختلف هستند. چشمه های جوشان و رودخانه های جاری نیز سراسر راستا این جنگل ها را در بر گرفته اند. پوشش کوهستانی در اطراف این جزیره مانع از خروج رطوبت از این منطقه می گردد و به همین علت چرخه آب رودخانه ها با بارش باران امتداد پیدا می نماید. این پارک ملی از زیباترین جاذبه های طبیعی در جزایر قناری است. (مشاهده روی نقشه)

ال هیرو (El Hierro)

جزیره ال هیرو کوچک ترین جزیره در مجموعه جزایر قناری است که به علت محیط دنج و امکانات سرگرمیی و رفاهی کاملی که دارد، توریستان زیادی این منطقه را برای استراحت و سرگرمی در محیطی آرام انتخاب می نمایند. والورده (Valverde) مرکز این جزیره است و هتل های کوچک و زیبا در آن به چشم می خورند. سواحل جزیره ال هیرو از تماشایی ترین بخش های جزایر قناری هستند که انواع سرگرمیات آبی در آن ها وجود دارند. (مشاهده روی نقشه)

پارک ملی کالدرا د تابورینته (Caldera de Taburiente National Park)

پارک ملی کالدرا د تابورینته از زیباترین منطقه ها جنگلی در جزایر قناری است که به علت منظره ها منحصربه فرد طبیعی آن نام جزیره زیبا را بر این پارک گذاشته اند. از این پارک ملی با عنوان زیباترین منطقه در کل جزایر قناری یاد می نمایند و نام این منطقه را در فهرست آثار طبیعی یونسکو ثبت نموده اند. پارک ملی تابورینته در حال حاضر یکی از ذخیره گاه های طبیعی در جهان است که توریستان زیادی برای بازدید از آن در طول سال به جزایر قناری سفر می نمایند.

در پارک ملی کالدرا د تابورینته کوهستان های بلند و سواحل بکر و زیبا با چشم اندازهایی تماشایی قرار گرفته اند که از برجسته ترین ویژگی های این پارک ملی به شمار می فرایند. جریان گدازه های آتشفشانی از کوهستان های این منطقه در سال های گذشته به ساحل رسیده اند و آثار به جا مانده از آن هنوز در این سواحل دیده می شوند. بازدید از این پارک ملی در سفر به جزایر قناری لطف بسیار دارد. (مشاهده روی نقشه)

سانتا کروز د لا پالما (Santa Cruz de la Palma)

منطقه سانتا کروز د لا پالما در گذشته یکی از بندرگاه های اصلی در جزایر قناری بود که ارتباط با جهان به وسیله این بندر صورت می گرفت. امروزه نیز خانه های قدیمی اشرافی در گوشه و کنار این منطقه به چشم می خورند که سکونت تاجران ثروتمند در این شهر در گذشته را نشان می دهند. سواحل این منطقه نیز بسیار تماشایی و بکر هستند و در طول زمان تغییر زیادی ننموده اند.

منطقه سانتا کروز د لا پالما در شرق جزیره لا پالما قرار گرفته است که دومین کوه بلند جزایر قناری در آن واقع شده است. این جزیره نیز از زیباترین منطقه ها در جزایر قناری بود که توریستان زیادی را به سوی خود جذب می کرد؛ اما فوران آتشفشانی در تاریخ 19 سپتامبر سال 2021 میلادی (28 شهریورماه 1400) تا به امروز (9 مهر ماه 1400)، در بخش جنوبی این جزیره ساکنان این منطقه را مجبور به تخلیه این ناحیه نموده است. ادامه فوران آتشفشانی در روزهای آینده بین یک تا چند ماه آینده پیش بینی می گردد. (مشاهده روی نقشه)

برترین زمان سفر به جزایر قناری

جزایر قناری به علت آب و هوای گرراستا و اقلیم سرسبزی که دارند، مقصدی مناسب برای لذت از طبیعت و دریا به شمار می فرایند. در بیشتر زمان سال آب و هوای این جزایر مانند فصل بهار است و جنگل ها سرسبز و سواحل آفتابی هستند.

در تابستان گرمای نقاط مختلف جزایر قناری مطبوع است و برترین زمان برای استفاده از سرگرمیات آبی و شنا در سواحل دریا، همین زمان از سال است. از نظر آب و هوایی نیز فصل های بهار و پاییز هوا در این جزایر به مطلوب ترین حالت می رسد و توریستان زیادی این فصل ها را برای سفر به جزایر قناری انتخاب می نمایند.

در فصل زمستان با توجه به تغییر کم در درجه حرارت هوا با تابستان، تنها از شدت آفتاب کاسته می گردد و زمان پیاده روی میان جنگل ها و سواحل، خنکی گوارایی احساس خواهید کرد. البته این جزایر در طول زمستان از توریستان زیادی که از دیگر نقاط سردسیر اروپا به این جزایر می فرایند پذیرایی می نمایند و به همین علت این فصل از شلوغ ترین زمان های توریستی در جزایر قناری به شمار می رود.

اگر برای لذت از طبیعت، کسب آرامش و گذراندن تعطیلاتی رویایی به جزایر قناری می روید، یکی از فصل های پاییز یا بهار را انتخاب کنید. برای شرکت در جشنواره ها، کارناوال ها و لذت از آفتاب ساحل و سرگرمیات آبی، برترین زمان فصل تابستان است. فصل زمستان نیز هوای خنک و مطبوع در جزایر قناری در جوار اقیانوس اطلس، انتظار شما را می کشد.

هزینه سفر به جزایر قناری

با توجه به موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، سفر به این جزایر از کشور ایران تنها به صورت هوایی امکان پذیر است. هزینه ها در اروپا برای توریستان خارجی با ارز یورو محاسبه می شوند و به همین علت سفر به جزایر قناری برای ساکنان کشور ما بسیار پر هزینه است.

با توجه به قیمت بالای هزینه های سفر به جزایر قناری آژانس های محدودی تور جزایر قناری برگزار می نمایند و در طول دو سال گذشته، یعنی از زمستان سال 1399 شمسی تا به امروز به علت شیوع ویروس کرونا اعزام تورها متوقف شده است. برای بازدید از جزایر قناری می توانید به صورت مجزا بلیط هواپیما به مقصد مادرید یا سایر شهرهای اسپانیا تهیه کنید و سپس با پروازهای داخلی این کشور خود را به جزایر قناری برسانید. اگر بلیط ها را به صورت مجزا تهیه می کنید، زمان پرواز را با توجه به تغییر ساعت در نظر بگیرید و برای ورود به جزایر قناری در طول روز برنامه ریزی کنید.

برای تهیه بلیط مستقیم جزایر قناری می توانید بسته یک جا بخرید. خطوط هواپیمایی قطر ایرویز با دو توقف در شهرهای دوحه و مادرید، شما را به فرودگاه گرن کناریا می رسانند. بعضی پروازها نیز در دیگر شهرهای اروپایی توقف دارند. هزینه پرواز به جزایر قناری با توجه به کلاس پروازی و شهرهای توقف در طول راستا از قیمت 18 میلیون تومان (پاییز 1400) شروع می گردد. شهر تنریف و سایر شهرهای جزایر قناری پروازهای مجزا به مادرید دارند که برای تهیه بلیط آ ن ها باید جداگانه اقدام کنید. شهرهای کوچک تر در این جزایر زمان های پرواز محدود با قیمت های بیشتری دارند.

شلوغ ترین فصل توریستی جزایر قناری در ماه های نوامبر و دسامبر (آذر و دی) است و به همین جهت در این زمان قیمت پروازها و همین طور هتل و سایر خدمات در این جزایر به بیشترین اندازه خود می رسند. هفته های مصادف با برگزاری جشن های کارناوالی و جشنواره های متنوع در تابستان نیز قیمت ها بالا می فرایند. هزینه اقامت در هتل ها و صرف غذا در رستوران ها نیز با توجه به های سیزن و آف سیزن متغیر هستند. تنوع هتل ها در جزایر قناری بالا است و خارج از زمان تعطیلات رسمی در فصل تابستان، هتل ها کمترین هزینه ها را از توریستان دریافت می نمایند.

به طور میانه هزینه های اقامت، خورد و خوراک، استفاده از سرگرمیات مختلف و حمل و نقل در جزایر قناری، برای هر توریست روزانه بین 100 تا 150 یورو بسته به نوع انتخاب افراد تفاوت دارد. خوشبختانه ظرفیت های توریستی طبیعی در این جزایر بالا است که این سرگرمیات هزینه ای ندارند. هزینه ها در جزیره گران کاناریا در مقایسه با سایر جزیره ها کمی مناسب تر هستند و به همین علت استقبال زیادی از سفر به این جزیره نیز می گردد.

از دیگر هزینه های متعارف در سفر به جزایر قناری می توان به هزینه های ویزا، سرگرمیات اضافه و تورهای گشت هتل ها اشاره نمود. دریافت سیم کارت در مقصد برای استفاده از اینترنت همراه نیز هزینه های جداگانه دارد.

نکات مهم در سفر به جزایر قناری

برای سفر به مقاصد خارجی به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آشنایی با بعضی قوانین و نکات برای برنامه ریزی در زمان مناسب لازم است. در ادامه به آنالیز مهمترین نکات در سفر به جزایر قناری می پردازیم.

 • علی رغم موقعیت جغرافیایی جزایر قناری، این جزایر بخشی از خاک اسپانیا محسوب می شوند و این کشور در محدوده اتحادیه اروپا قرار گرفته است؛ پس برای سفر به جزایر قناری به ویزای شینگن احتیاج دارید که برای دریافت آن باید برنامه ریزی زمانی مناسب داشته باشید.
 • برترین گزینه برای درخواست ویزا، ویزای تویستی برای بازدید از کشور اسپانیا است.
 • برای دریافت ویزا باید مدارک لازم مانند، گذرنامه، شناسنامه، گردش حساب بانکی، بلیط هواپیمای رفت و برگشت، مدارک رزرو هتل، سند ملکی و بیمه مسافرتی داشته باشید. گذرنامه شما نیز باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • با توجه به زمان سفر خود و استعلام از شرایط آب و هوایی، لباس و وسایل شخصی مناسب همراه ببرید.
 • اگر تمایل به اجاره ماشین در جزایر قناری دارید، گواهینامه بین المللی را پیش از سفر دریافت کنید.
 • پلیس اسپانیا نظارت کاملی بر ورود و خروج توریستان خارجی در فرودگاه ها دارد و با حساسیت کامل بار مسافران را آنالیز می نماید.
 • پس از رسیدن به مقصد گذرنامه، مدارک شناسایی و وسایل ارزشمند خود را به صندوق امانت هتل بسپارید.
 • برای حمل و نقل تنها از تاکسی های معتبر با آرم معین بهره ببرید.
 • در جزایر قناری برای شنا و آبتنی سواحل شلوغ تر با حضور غریق نجات ها را انتخاب کنید.
 • برای استفاده از تورهای سرگرمیی ساحلی و گشت طبیعت، حتما از هتل محل اقامت و شرکت های توریستی مختلف استعلام قیمت بگیرید، سپس تور مورد نظر خود را بخرید.
 • کرم های ضدآفتاب را نباید فراموش کنید.
 • آب لوله کشی در جزایر قناری آشامیدنی است؛ اما برای احتیاط بیشتر بهتر است از آب های معدنی بنوشید.
 • تمام ساعت های شبانه روز زندگی در جزایر قناری جریان دارد؛ اما برای تردد شبانه نقاط شلوغ را انتخاب کنید.
 • رایج ترین غذاها در رستوران های جزایر قناری انواع ماهی ها و خوراک های دریایی هستند. پیش از سفر حتما آشنایی نسبی با غذاهای محلی پیدا کنید تا در انتخاب غذای باب میل خود به مشکل برخورد نکنید.

و در آخر بد نیست بدانید که جزایر قناری آتشفشانی هستند و این مجموعه دو مرکز دارد. فاصله جزایر قناری تا آفریقا به مراتب کوتاهتر تا اسپانیا است و چند میلیون توریست خارجی در طول سال به این جزایر سفر می نمایند. این جزایر یکی از معدود خانه های لاک پشت های غول آسای اقیانوس اطلس به شمار می فرایند که گونه ای رو به انقراض هستند.

ورزش کشتی قناری یا کشتی لوچا سرگرمیی پرطرفدار در این منطقه به شمار می رود و در جشنواره های مختلف نیز مسابقه هایی در این زمینه برگزار می شوند. موخو نام سس مخصوص بومیان جزایر قناری است که رنگ نارنجی، قرمز یا سبز دارد. این سس با ادویه فراوان و انواع سبزیجات محلی تهیه می گردد و همراه با بسیاری از غذاهای محلی آن را سرو می نمایند.

در این مقاله به معرفی جزایر قناری در اسپانیا و جاذبه های طبیعی و سرگرمیات رایج در آن ها پرداختیم. تجربه های خود از سفر به این منطقه یا جاذبه های شبیه به جزایر قناری در سراسر جهان را با ما و دیگر کاربران ابزار ایرانی در میان بگذارید تا ما نیز از تجربه های ارزشمند شما استفاده کنیم.

پرسش های متداول

جزایر قناری کجاست؟

جزایر قناری در فاصله بیش از 1500 کیلومتری از جنوب غربی اسپانیا و در آب های اقیانوس اطلس قرار دارند. این جزایر یکی از منطقه ها خودمختار اسپانیا به شمار می فرایند.

علت معروفیت جزایر قناری چیست؟

آب و هوای عالی، سواحل آفتابی و زیبا، جنگل های سرسبز، حیات وحش متنوع و زیبایی های گسترده طبیعی از دلایل معروفیت جزایر قناری و محبوبیت این منطقه ها میان توریستان و جهانگردان هستند.

برترین زمان سفر به جزایر قناری کدام فصل است؟

با توجه به اقلیم گرراستا جزایر قناری، فصل های بهار و پاییز برترین زمان ها برای سفر به این منطقه هستند، اما این جزایر در تمام طول سال از توریستان داخلی و خارجی میزبانی می نمایند.

هزینه سفر به جزایر قناری چقدر است؟

هزینه سفر به جزایر قناری از ایران، در پاییز سال 1400 شمسی برای هر بلیط هواپیما از حدود 18 میلیون تومان شروع می گردد. هزینه اقامت، خورد و خوراک و سرگرمی در این جزایر نیز برای هر نفر در یک روز از 100 یورو به بالا است.

منبع: کجارو / زورق / fa.wikipedia.org

به "جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر قناری کجاست و چرا به این نام شناخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید