لزوم توجه به ارزش های اخلاقی و انسانی در هوش مصنوعی

به گزارش ابزار ایرانی، هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: یکی از موضوعات مهمی که باید در تطبیق برنامه ها و الگوبرداری در زمینه هوش مصنوعی مدنظر قرار گیرد ارزش های اخلاقی و انسانی است.

لزوم توجه به ارزش های اخلاقی و انسانی در هوش مصنوعی

به گزارش گروه علم و پیشرفت ابزار ایرانی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضای مجازی، فاطمه کنعانی در پنجمین نشست هفته حکمرانی با موضوع نشست حکمرانی هوش مصنوعی با تشریح چالش ها، کاستی ها و سیاست گذاری های حوزه هوش مصنوعی اضافه نمود: هوش مصنوعی توانایی ماشین برای عملنمودهایی مشابه سطوح مغز انسان است که می توان برای آن بسط، استنتاج، استدلال، درک و تصمیم گیری تا سطوح اقداماتی را متصور شد.

وی با اشاره به حرکت بسیاری از کشورها به سمت هوش مصنوعی در سال های اخیر اظهار کرد: این کشورها در حوزه فناوری های نوظهور به طور خاص هوش مصنوعی و قدرت آفرینی این حوزه، شعارهای مختلفی مطرح و سرمایه گذاری هنگفتی در این حوزه انجام داده اند.

کنعانی با اشاره به تدوین سیاست ها، برنامه و استراتژی ها در سطوح مختلف و پیش بینی برنامه هایی به صورت خاص در بخش ها و صنایع مختلف در این کشورها توضیح داد: در حال حاضر کشورهایی همانند چین و استان متحده آمریکا پیشتار در زمینه هوش مصنوعی هستند در این رتبه بندی ها که بر اساس شاخص هایی به وسیله موسسات بین المللی ارایه می شوند، جایگاه ایران در مسایل مغرضانه دیده شده از این رو برای ایران رتبه بندی لحاظ نشده اما در چند زمینه از جمله تحقیق و توسعه، انتشار مقاله و اختراعات ایران پیشرو بوده که نمونه آن انتشار مقالات داغ در زمینه هوش مصنوعی است به طوری که رتبه ایران در این زمینه در سطح دنیا دهم است اما به لحاظ امکانات، ثبت پتنت های بین المللی، توانمندی های داخلی در حوزه ثبت اختراعات و شاخص های دیگر فاصله بیشتری داریم.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری با اشاره به دایره و دامنه نفوذ بالای کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه های مختلف گفت: این موضوع در بخش هایی از جمله سلامت پزشکی، کشاورزی، حمل و نقل و آموزش دیده می گردد و نمی توان هیچ کدام از بخش ها را نادیده گرفت این در حالیست که خلق ارزش و ثروتی که برای کشورها دارد مختلف خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا هم اکنون در بخش هایی که به صورت بخشی تدوین شده و در سطح ملی قرار ندارد و به متولیان واگذار شده تمرکز نموده است این در حالیست که از جمله چالش های حکمرانی هوش مصنوعی که می توان به آن با توجه به تعریفی که از حکمرانی خوب اجرا شده، توجه کرد، اینست که باید به صورت خاص در سه بعد بخش خصوصی، بخش دولتی و جامعه مدنی به صورت همزمان تمرکز کرد و با ایجاد همکاری بین این موارد نیازهای هر سه بخش به طور همزمان دیده گردد.

کنعانی با تاکید بر این که برای حکمرانی AI (هوش مصنوعی) به صورت خاصف مدل و چارچوب دیده شده است، اضافه نمود: هوش مصنوعی می تواند به صورت کلی بر روی فرایند سیاست گذاری و حکمرانی تاثیرگذار باشد و چالش هایی از جمله بحث ایجاد اعتدال و عدالت و یا در مقابل، نابرابری عدالتی را به همراه داشته باشد. در عین حال تغییر ماهیت ثروت و قدرت، تغییر مشاغل و توانمندی بیشتر شهفرایندان برای مشارکت در سیاست گذاری و امور مربوط به دولت و انحصار طلبی غول های دنیای از جمله گوگل و تغییر الگوی همکاری از جمله این چالش ها هستند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد ضرورت اقدامات اجرا شده از سوی ایران در این زمینه اظهار کرد: تجربه سایر کشورها نشان داده که به این شکل نبوده که همه امور شفاف باشد و سپس به سمت و سو بفرایند و برنامه ای تدوین نمایند طبیعتا ماهیت فناوری های نوظهور از جماه هوش مصنوعی عدم قطعیت و پیچیدگی هایی دارد بنابراین باید پیش از این که زمان از دست برود باید برای این موضوع حرکت کرد اما بدون برنامه و الگوگیری از سایر کشورها نیز امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: باید ساختار بازی با در نظر گرفتن محدودیت های دسترسی به داده ها وجود داشته و پاسخگویی شفافی در این زمینه دیده گردد چرا که برقراری تعادل میان سه بخش دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی مهم است.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری با تاکید بر این که در مطلع سازی جامعه و جلب شرکت های خصوصی ، دولتی و جامعه مدنی باید به عدم اغراق گویی توجه گردد، یادآور شد: همانطور که یک فناوری می تواند مزایایی را در پی داشته باشد چالش ها و محدودیت هایی به همراه داشته و می تواند مخاطراتی به همراه داشته باشد که باید لحاظ گردد در عین حال درک کافی از تصمیمات مبتنی بر هوش مصنوعی از مواردی است که باید در بحث حرکت دولت ، سیاست گذاران و تصمیم گیرندگان به این سمت و سو مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "لزوم توجه به ارزش های اخلاقی و انسانی در هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم توجه به ارزش های اخلاقی و انسانی در هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید