باداب سورت ؛ از چشم نوازهای دیدنی و فراموش نشدنی مازندران

به گزارش ابزار ایرانی، چشمه ای پلکانی را در نظر بگیرید که در هر پله آن، رنگ و بوی آب متفاوت از پله قبلی است. دور و بر چشمه هم درختان وحشی و درختچه های زرشک جنگلی دیده می گردد. اگر به ارتفاعات بالاتر از چشمه هم بروید، شاهد جنگل هایی از درختان سوزنی برگ خواهید بود. مجذوب کننده نیست؟ اگر تا اینجا حدس نزده اید که از باداب سورت حرف می زنیم حتما باید این مقاله را تا پایان بخوانید تا برایتان تعیین گردد که چرا این چشمه زیبا و عجیب در لیست آثار ملی ایرانی به ثبت رسیده است.

باداب سورت ؛ از چشم نوازهای دیدنی و فراموش نشدنی مازندران

اگر هم با آن آشنایی دارید، خوب است بار دیگر از نقطه نظر ما به این پدیده زیبای طبیعی نگاهی داشته باشید. باداب سورت، چشمه ای پلکانی در مازندران است که نظیر آن در جاهای تماشای ایران و جهان کم دیده می گردد.

با باداب سورت بیشتر آشنا شوید

اگر به روستای ارست (اروست) در بخش چهاردانگه ساری در مازندران بروید، باداب سورت را خواهید دید یعنی چشمه ای که دومین چشمه جهان با آب شور به شمار میرود. این چشمه کمی تصورات تان را از چشمه ای معمولی به هم می زند چون همان طور که گفته شد، ساختاری پلکانی دارد و در هر پله آن، آبی با رنگ و بویی متفاوت در جریان است. یکی از چشمه ها، پُر از آب شور است و عمق زیادی دارد و چشمه بعدی آن، آبی ترش دارد و رنگش تقریبا قرمز و نارنجی است.

اما چرا چشمه سورت به این شکل به وجود آمده و پلکانی شده است؟ چشمه های باداب سورت به خاطر جریان آب های معدنی و رسوبی در طی سال های متمادی به این شکل درآمده اند و پله های پرتعدادی را تشکیل داده اند که هر یک رنگی متنوع از طیف قرمز، نارنجی و زرد دارد.

جالب است بدانید که حتی در وخیم ترین اوضاع خشک سالی هم باداب سورت ، همچنان پرآب بوده است. احتمالا دلتان می خواهد بدانید که وقتی می گوییم، باداب سورت از چشمه های نادر طبیعت با آب شور است، چشمه دیگر جهان با این ویژگی کدام است و در کجا واقع شده است. چشمه دیگر، پاموک کاله در کشور ترکیه است.

ویژگی های چشمه باداب سورت چیست؟

ارتفاع چشمه های باداب سورت از سطح دریا حدود 1800 متر است. اگر بخواهیم به طور دقیق تر موقعیت این چشمه های پلکانی را بازگو کنیم، باید بگوییم که این مجموعه دارای دو چشمه پرآب اصلی و چشمه های پلکانی کوچک تری در پایین دست است. چشمه هایی که در قسمت های بالاتر قرار دارند یعنی پله های بالایی مجموعه باداب سورت را تشکیل می دهند، آبی با مزه ترش دارند و رنگ شان هم قرمز و نارنجی است. چشمه هایی که آب ترش مزه دارند، حاوی رسوباتی از جنس آهن هستند. اصلا همین رسوبات آهن است که باعث می گردد رنگ آب متمایل به نارنجی باشد. چشمه هایی هم که حاوی آب شور هستند و آب در آنها گرم است، خواص درمانی دارند و برای درمان بیماری های پوستی و رماتیسم مفیدند. جالب نیست؟ با چشمه ای روبه رو هستیم که هم زیباست و هم خواص متعددی دارد؛ تابلویی رنگی که بی شباهت به کار نقاشان امپرسیونیست نیست و مزایای زیادی را در اختیارمان قرار می دهد.

اگر در هنگام غروب، راهی باداب سورت شوید، از درخشش نور خورشید روی لایه ها و پلکان های مختلف باداب لذت خواهید برد. برای ثبت سفرهای حیرت انگیز، حتما نباید راهی آبشار نیاگارا شد یا سفری پرماجرا به سمت آفریقا را رقم زد، همین ایران دلربای خودمان هم پر است از نقاطی تماشای که با سفر به آنها می توانید تجربه هایی ایدئال و منحصربفرد از طبیعت گردی برای خود داشته باشید.

البته منظورمان اصلا و ابدا این نیست که سفرهای خارجی و بازدید از تماشای های بیرون از ایران، خوب نیست بلکه می خواهیم بگوییم، اگر طالب سفر هستید و ماجراجویی، ایران هم مقاصد بسیار متنوع و جذابی دارد که تماشا آنها اولویت بیشتری نسبت به هر جای دیگری دارد. ضمن اینکه دسترسی به مقاصد گردشگری ایرانی بسیار ساده تر و کم هزینه تر از سفرهای خارجی است.

به این نکات قابل تأمل درباره سورت دقت کنید

هر چند که بازدید از تماشای های ایران بسیار پسندیده است اما اگر حفاظتی در کار نباشد، مقاصد تماشای به تدریج از بین می فرایند و چیزی جز حسرت برایمان باقی نمی گذارند. اگر به خوبی از باداب سورت محافظت به عمل نیاید، تخریب می گردد. در سال های اخیر است که توجه مسئولان به این ناحیه کمی بیشتر شده و با قرار دادن حفاظ و سنگ چین کوشش می نمایند تا از ورود گردشگران به داخل آب چشمه جلوگیری نمایند.

اگر هر گردشگری به راحتی وارد چشمه گردد، فرایند تخریب و فرسایش این مکان به جریان می افتد و دیگر خبری از پلکان های رنگی و شگفت انگیز نخواهد بود. شما هم در صورت بازدید از باداب سورت باید نکات بهداشتی را رعایت کنید و یادتان نرود که طبیعت برای همه ماست و تخریب کوچک ترین بخش آن هم می تواند به شکلی زنجیروار روی بخش های دیگرش اثر بگذارد و ناگهان در ابعادی کلان منجر به فجایعی گردد که دامان همه بشریت را می گیرد. از حوالی سال 1395 تا اکنون، سازمان میراث فرهنگی با اعزام نیروهایش به این باداب، سعی بیشتری در حفظ و مراقبت از آن به کار گرفته است.

هم تایان سورت در جهان را بشناسید

باداب سورت از مکان های بسیار کم یاب طبیعی است که نمونه های آن در جهان چندان پرشمار نیستند. تنها نمونه های اندکی از چنین پدیده طبیعی در جهان دیده می گردد. مثلا موارد زیر در نقاط دیگر جهان از نمونه های این باداب هستند:

  • هیرو اِل گوآرا در مکزیک؛
  • منطقه سنگ زرد در آمریکا؛
  • باگنی سان فلیپو در ایتالیا؛
  • بایشوایتای در چین؛
  • پاموک کاله در ترکیه؛
  • ایوان های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند.

این موارد هم چشمه هایی پلکانی در نقاط مختلف جهان هستند که مانند باداب سورت، ساختاری عجیب و نادر دارند.

ریشه یابی نام باداب سورت را بدانید

باداب واژه ای مازندرانی است. ظاهرا معنای بخش نخست آن یعنی باد به دردی شبیه رماتیسم اشاره دارد. این درد با آب معدنی درمان می گردد (باد + آب). البته این تنها توضیح و توضیحی نیست که می توان برای واژه باداب پیدا کرد. بعضی هم معتقدند که باد در واژه باداب اشاره به تفاوت آب های شور و شیرین دارد و منظور گاز موجود در آب است. سورت هم در زبان محلی مازندرانی ها معنای سوت می دهد.

البته اگر پیگیری هایی از لحاظ زبان شناسی داشته باشید در لغت نامه هایی مانند دهخدا، آن را شدت اثر هم معنا نموده اند. به نظر می رسد که در مجموع، منظور از باداب سورت، شدت اثر آب گازدار است. یعنی آب گازدار با اثرگذاری؟؟ ما که زبان شناس نیستیم اما اگر شما در این باره اطلاعاتی دارید حتما در بخش نظرات برایمان بگویید.

در صورتی که زیاد در پی معنای واژه ها و مسائل زبان شناسی نیستید، بهتر است به سراغ قسمت بعدی برویم و واکاوی مسائل زبان شناسی را به متخصصان واگذار کنیم.

نشانی دقیق سورت چیست و چه موقع باید به آنجا بروید

برای تماشا باداب سورت باید راهی مازندران شوید. در بخش چهاردانگه شهر ساری که در جنوب این شهر واقع شده است، دهستانی به نام پشت کوه وجود دارد که از راه آن باید به سمت روستای سورت بروید. در میان روستای اروست و مال خواست به باداب سورت خواهید رسید. اگر دوست دارید به سورت سری بزنید، بهتر است، فصل بهار را انتخاب کنید. در بهار، طبیعت رنگ و بوی دیگری دارد. باداب سورت هم از این داستان جدا نیست. اگر به سورت سر می زنید حتما مراقب نظافت و آسیب نرسیدن به آن باشید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "باداب سورت ؛ از چشم نوازهای دیدنی و فراموش نشدنی مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باداب سورت ؛ از چشم نوازهای دیدنی و فراموش نشدنی مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید