ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت

به گزارش ابزار ایرانی، محققان یک شرکت دانش بنیان پیروز به طراحی و ساخت دستگاهی شدند که می تواند آلودگی آب و نفت را از فاصله 10 متری تشخیص دهد.

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت

آذردخت مظاهری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در این شرکت پیروز به فراوری دستگاهی شدیم که آلودگی آب و نفت را تشخیص می دهد، گفت: این دستگاه بدون تماس با محیط آب یا نفت، در فاصله 10 متری نصب می گردد و آلودگی را تشخیص می دهد.

وی با بیان اینکه این دستگاه بر اساس احتیاج پالایشگاه ها طراحی شده است، گفت: این دستگاه برای تشخیص نفت و کربوهیدرات ها کاربرد دارد؛ به واسطه این دستگاه فیلم و لایه نازکی که روی نفت تشکیل می گردد را با دقت 10 نانومتر تشخیص می دهیم تا از آلودگی محیط زیست اطراف پالایشگاه ها جلوگیری گردد.

مظاهری اضافه نمود: این دستگاه در شرکت آب و فاضلاب هم مورد استفاده قرار می گیرد و آلودگی های آب را قبل از ورود به حوضچه های تصفیه تشخیص می دهد تا دستگاه های مرتبط به تصفیه خانه آلوده نشوند؛ زیرا آلودگی این دستگاه ها با صرف هزینه و در مدت زمان طولانی از بین می فرایند که استفاده از این دستگاه می تواند از متحمل شدن شرکت آب و فاضلاب به این هزینه ها جلوگیری کند.

به گفته وی، این دستگاه در تشخیص آلودگی های به صورت محلول در آب هم کاربرد دارد.

مظاهری با بیان اینکه این دستگاه در پالایشگاه نفت و آبفا تست و مورد تایید قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: در فرایند تایید، مقدار آلودگی در خروجی پساب ها میزان گیری شده و دستگاه کاملا مورد تایید است.

مدیرعامل شرکت ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب به علت هزینه های سرسام آور در حوزه از بین بردن آلودگی دستگاه ها و حوضچه ها احتیاج مبرم به چنین دستگاهی دارند؛ از سوی دیگر سازمان محیط زیست این شرکت را الزام به برطرف آلودگی ها می نماید از این رو برای جلوگیری از جریمه شدن احتیاج است که از این دستگاه بهره ببرند.

به گفته مظاهری، این دستگاه نمونه خارجی دارد ولی در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و از طرفی یک سیستم چند منظوره است که فراوری آن می تواند به صرفه باشد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه این سیستم سرعت تشخیص بالایی دارد، گفت: از این دستگاه می توان در چاه های نفتی طوری استفاده کرد که از نشت نفت به آب های سایر کشور ها جلوگیری کرد زیرا کشور ما در این زمینه سالانه غرامت سنگینی را می پردازد و استفاده از این دستگاه می تواند باعث جلوگیری از صرف این هزینه گردد.

وی ادامه داد: بعلاوه از این دستگاه میتوان برای جلوگیری از ورود نفت به آب های ژرف استفاده کرد که با نصب از دور این موضوع را تشخیص دهد و مانع آلودگی این آب ها گردد.

مظاهری با بیان اینکه آذرماه سال جاری از این دستگاه برای تشخیص آلودگی نفتی استفاده می گردد، گفت: بنا داریم که با توسعه کار خود، محصول را در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار دهیم.

به گزارش مهر، این طرح در رویداد ارائه احتیاجهای فناورانه حوزه آب و محیط زیست صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه شد.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید