جدیدترین ویروس کرونا احتمالا از سگ ها می آید

به گزارش ابزار ایرانی، محققان می گویند سگ ها پس از خفاش ها و بعضی حیوانات دیگر احتمالا حیوان بعدی هستند که انسان را به یک نوع دیگر از کروناویروس آلوده می نمایند.

جدیدترین ویروس کرونا احتمالا از سگ ها می آید

به گزارش ابزار ایرانی به نقل از ایسنا، در حال حاضر هفت نوع ویروس از خانواده ویروس های کرونا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند. دانشمندان بر این باورند که بسیاری از این ویروس ها از خفاش ها نشات گرفته اند، اما به راحتی می توانند بین گونه های مختلف منتقل شوند.

اکنون دانشمندان می گویند، سگ ها می توانند حیوان بعدی باشند که انسان را به یک نوع دیگر از این ویروس آلوده می نمایند.

در سال 2020 گریگوری گری استاد پزشکی، بهداشت جهانی و بهداشت محیط در دانشگاه دوک(Duke) در گروهی فعالیت می کرد که یک ابزار تشخیصی مولکولی برای شناسایی ویروس های کرونا فراوری کرد.

این تیم با استفاده از این ابزار، 301 مورد ذات الریه یا سینه پهلو را مورد آنالیز قرار داد و شواهدی از ویروس های کرونای وابسته به سگ ها را در هشت نفر از این بیماران بستری شده در مالزی یافت.

محققان نمونه های این بیماران را برای دکتر آناستازیا ولاسوا دامپزشک و ویروس شناس دانشگاه ایالتی اوهایو ارسال کردند و وی این نوع جدید از ویروس را در دو نمونه از هشت نمونه ارسالی شناسایی کرد.

وی اقدام به جمع آوری ژنوم کامل ویروس کرد که با سایر ویروس های شناخته شده کرونا مطابقت داشت.

به نظر می رسد این ویروس خاص علاوه بر ویروس کرونای نشات گرفته از گربه ها و خوک ها، ترکیبی از دو ویروس سگی نیز باشد که قبلاً شناسایی شده بود و هر دو در سگ ها رایج است.

اگر این ویروس به عنوان یک پاتوژن انسانی تأیید گردد، اولین ویروس سگی کرونا است که شناخته شده است و باعث ایجاد بیماری در انسان می گردد. محققان می گویند البته این موضوع نباید موجب ترس از سگ ها از این بابت گردد.

گری گفت: هنوز کسی نمی داند که این ویروس چقدر شایع است و اینکه آیا می تواند به طور موثر از سگ به انسان یا بین انسان ها منتقل گردد یا نه. همچنین ممکن است ویروس به وسیله یک گونه سوم واسطه به بدن انسان راه پیدا نموده باشد.

ولاسووا به نیویورک تایمز گفت: در حال حاضر ما هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم این ویروس عامل یک همه گیری خواهد شد. اما محققان آن را یک زنگ خطر می دانند.

گری گفت: این ویروس های کرونا بسیار بیشتر از آنچه تصور می گردد از حیوانات به انسان منتقل می گردد. ما آنها را از دست داده ایم، زیرا اغلب آزمایشات تشخیصی بیمارستانی فقط ویروس های کرونای انسانی را تشخیص می دهد.

ابزاری مانند ابزاری که گری و تیمش فراوری نموده اند، کلیدی در جستجوی فعالانه ویروس هایی از این دست است که از حیوانات به انسان ها منتقل می شوند و می توانند موجب یک همه گیری جدید شوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "جدیدترین ویروس کرونا احتمالا از سگ ها می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین ویروس کرونا احتمالا از سگ ها می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید