اهمیت دوز دوم واکسن کرونا برای سالمندان ، آیا بهبودیافتگان هم احتیاج به واکسن دارند؟

به گزارش ابزار ایرانی، نیویورک تایمز با انتشار گزارشی اعلام نموده است که هشت درصد از مردم آمریکا پس از دریافت نوبت نخست واکسن کرونا، تزریق نوبت دوم را ضروری نمی بینند و با توجه به نرخ افرادی که در آمریکا واکسینه شده اند، این تعداد حدود پنج میلیون نفر از شهروندان آن کشور را شامل می گردد.

اهمیت دوز دوم واکسن کرونا برای سالمندان ، آیا بهبودیافتگان هم احتیاج به واکسن دارند؟

به گزارش ابزار ایرانی، آمار یاد شده از سوی مسئولان اداره بهداشت و درمان آمریکا در اختیار رسانه ها قرار گرفته است. آنجلا رسموسن، ویروس شناس و از متخصصان سازمان واکسیناسیون و بیماری های عفونی در دانشگاه ساسکاچوانِ کانادا معتقد است که سر باز زدن از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا می تواند علت های گوناگونی داشته باشد.

به باور او، بعضی از مردم از تاثیرات جانبی این واکسن ها هراس دارند و بعضی دیگر به دلایل پزشکی و سلامتی از پذیرش نوبت تزریق دوم واکسن کرونا خودداری می نمایند.

اما وی معتقد است بخش اعظم کسانی که حاضر به دریافت نوبت دوم واکسن کرونا نمی شوند، کسانی هستند که به خطا گمان می نمایند یک بار دریافت واکسن کرونا برای محافظت آن ها در برابر این ویروس کفایت می نماید.

دلایل دیگری را نیز شاید بتوان برشمرد. به عنوان نمونه ممکن است که مرکز واکسیناسیون مربوطه، واکسن مورد نظر این دسته از افراد را در اختیار نداشته باشد یا ممکن است که کارفرما به این افراد اجازه ترک محل کار برای دریافت واکسن کرونا را ندهد.

به هر روی پرسش اصلی این است: کسانی که تنها یک بار در برابر ویروس کرونا واکسینه می شوند، تا چه حد در برابر ابتلا به بیماری کووید-19 ایمن هستند؟

آیا یک نوبت واکسن کافی است؟

در خصوص واکسن هایی که در حال حاضر در دسترس هستند، کارشناسان بر این باورند که تزریق نوبت دوم الزامی است. تنها از این طریق، بدن انسان می تواند برای مدت طولانی تری در برابر این ویروس از خود محافظت کند.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که یک بار واکسن کرونا دریافت نموده اند در برابر این ویروس از ایمنی برخوردارند اما روشن نیست که ایمن بودن بدن این دسته از افراد تا چه زمانی به قوت خود باقی است.

در این رابطه دو تحقیق انجام شده است. یکی از سوی اداره آمار ملی بریتانیا و دیگری از سوی دانشگاه آکسفورد. هر دو تحقیق به وضوح نشان داده اند که تنها کسانی که هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت نموده اند از سطح بالایی از پادتن در بدن خود در برابر این ویروس برخوردار می شوند.

کوئن پاولز، یکی از نویسندگان این پژوهش و از دانشمندان موسسه نوفیلد در زمینه سلامت مردم در دانشگاه آکسفورد در مصاحبه با دویچه وله گفته است که افراد پس از دریافت نوبت دوم واکسن کرونا برای مدت طولانی تری در برابر این ویروس ایمن خواهند بود.

او می گوید: در خصوص کرونا نیز همچون سایر بیماری های عفونی، افراد پس از دریافت واکسن از ایمنی بالایی در برابر آن ویروس برخوردار می شوند اما سطح ایمنی بدن این افراد به مرور زمان کاهش می یابد.

پاولز گفته است که پادتن ایجاد شده در اثر دریافت نوبت نخست واکسن کرونا خیلی سریع عمل می نماید. اما تنها پس از نوبت دوم واکسیناسیون است که بدن انسان برای مدتی طولانی تر در برابر این ویروس از خود دفاع می نماید.

به باور او، اهمیت دریافت نوبت دوم واکسن کرونا به خصوص در خصوص افراد سالمند بیش از سایر رده های سنی است. همچنین گفته می گردد که بعضی از کسانی که نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت نموده اند در اثر ابتلا به این ویروس نیازمند مراقبت های پزشکی اضطراری و دستگاه تنفس شده اند.

همچنین کسانی که یک بار واکسن کرونا دریافت نموده اند، باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند

مایکل وارنر، پزشک بیمارستانی در تورنتو اخیرا در یک پست توییتری نوشته است: کسی که کاملا واکسینه نشده باشد، واکسینه نشده است.

الزام واکسیناسیون برای بهبودیافتگان کووید-19

شرایط در خصوص کسانی که از ابتلا به بیماری کووید-19 شفا یافته اند با سایر افراد تفاوت می نماید. کمیسیون واکسیناسیون آلمان توصیه نموده است که این دسته از افراد شش ماه پس از کسب بهبودی از این بیماری باید یک بار واکسینه شوند.

انستیتو روبرت کخ بر این باور است که واکسیناسیون این افراد نیز می تواند بر توان ایمنی آن ها نسبت به ابتلای مجدد بیافزاید.

نتایج پژوهشی که توسط مرکز پزشکی سدارز-سینایی در لس آنجلس روی 260 نفر انجام شده نشان می دهد کسانی که سلامت خود را پس از ابتلا به بیماری کووید-19 به دست آورده اند با دریافت یک نوبت واکسن بایون تک-فایزر از همان سطح ایمنی برخوردار می شوند که افرادی که دوبار واکسینه شده اند.

جاناتان براون، یکی از کسانی که در این پژوهش مشارکت داشته گفته است که تزریق تنها یک نوبت واکسن کرونا به این دسته از افراد عملا باعث آن می گردد که واکسن بیشتری برای تزریق به دیگر شهروندان در دسترس باشد و همین امر می تواند امر مقابله با شیوع ویروس کرونا را شتاب بیشتری ببخشد.

به گزارش دویچه وله، تحقیقات انجام شده در موسسه ایمنی شناسی پن واقع در دانشگاه پنسیلوانیا نیز به نتیجه مشابهی رسیده است. کارشناسان این موسسه به این نتیجه رسیده اند که تزریق واکسن حاوی mRNA (آران ای پیغام رسان) می تواند فراوری کافی پادتن در این دسته از افراد را در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهمیت دوز دوم واکسن کرونا برای سالمندان ، آیا بهبودیافتگان هم احتیاج به واکسن دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت دوز دوم واکسن کرونا برای سالمندان ، آیا بهبودیافتگان هم احتیاج به واکسن دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید