خبرنگاران رایزن فرهنگی ایران: تحریم های ظالمانه آمریکا با مقاومت بی سابقه ملت ایران روبرو است

به گزارش ابزار ایرانی، تهران- خبرنگاران- رایزن فرهنگی ایران درلبنان با تاکید براینکه تهران در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا که بنا به گفته خودشان در تاریخ بشریت بی سابقه است هرگز بر اتحادیه اروپا تکیه نکرده است، گفت: ایران در برابر این تحریم های وحشیانه که با مقاومت بی سابقه ملت نیز روبروست، بر قدرت عظیم مردمی خود تکیه دارد.

خبرنگاران رایزن فرهنگی ایران: تحریم های ظالمانه آمریکا با مقاومت بی سابقه ملت ایران روبرو است

شبکه المیادین آدینه شب میزگردی را با عنوان تحریم های آمریکا در شرایط کرونا با حضور عباس خامه یار رایزن فرهنگی ایران در لبنان، ماریا سعاده عضو مجلس سوریه و پپه اسکوبار روزنامه نگار سرشناس برزیلی در برنامه المشهدیه خاص برگزار کرد.

خامه یار در شروع این میز گرد گفت: آمریکا که مدعی صادر کردن ارزشها و فرهنگ خود به جهان است اما در شرایط کرونائی نتوانسته مسائل خود را حل نماید و با فرافکنی و برخوردهای غیر انسانی و تحریم های ظالمانه، در صدد انتقام گیری از ملتهای آزاده واستقلال طلب بر آمده و در این شرایط سخت با خوی استکباری به فشارهای خود ادامه می دهد.

سعاده عضو مجلس الشعب سوریه هم در این برنامه به اصطلاح تحریم مالی اشاره نمود و اضافه کرد: این واژه به صورت غلط مورد استفاده قرار گرفته و باید به آن تروریسم مالی اطلاق گردد چرا که این تحریم ها به صورت یکجانبه از سوی یک کشور اعمال می گردد و دیگر کشورها را تحت فشار قرار داده تا از او در این تحریم ها تبعیت نمایند.

وی توضیح داد: تحریم ها بر سوریه باعث شده تا بالای پنجاه درصد از جوانان بیکار شوند و سی و هشت درصد از مردم نیز زیر خط فقر زندگی نمایند. مشکل ما تنها عدم واردات کالا به کشور نیست بلکه بلوکه شدن سرمایه های بازرگانان در بانکهای اروپایی است که نمی توانند با سرمایه های خود فعالیت مالی انجام دهند.

در ادامه این برنامه اسکوبار روزنامه نگار برزیلی که از بانکونک در این نشست حضور یافته بود نیز گفت: سیاست های ترامپ و رؤسای پیش از او نیز بر تحریم های مالی یا همان تروریسم مالی پایه ریزی شده بود و این امر جنایتی بر ضد بشریت است که با هدف تغییر نظام ها و یا تحمیل سلطه خود بر آن کشورها اعمال می گردد.

او ادامه داد: تحریم مالی اهرم فشار آمریکا بر کشورهاست و هر مذاکره ای به صورت دیپلماسی نیز با هدف تغییر نظام ها و یا جنگ با کشورهای طرف مقابل مانند کوبا، ونزوئلا و یا ایران است. مقر سازمان ملل که در نیویورک قرار گرفته است تحت سلطه آمریکاست و آنها برای آمریکا جاسوسی می نمایند.

در ادامه این میز گرد خامه یار با اشاره به وجود تحریم ها در سایه کرونا در ایران گفت: این تحریم ها از همان شروع پیروری انقلاب اسلامی تا به امروز وجود داشته اما به اشکال مختلف اعمال می شد و ما هم اکنون شاهد سه جنگ بر علیه کشورمان هستیم؛ جنگ رسانه ای، حنگ روانی و جنگ مالی و اضافه بر آنها نیز جنگ با کرونا هم باید لحاظ گردد.

وی اضافه کرد: آمریکا تمام کوشش خود را می نماید تا مصونیت ما را بگیرد و به هر وسیله ای می خواهد به ما ضربه بزند. ما دستمان را جلوی کسی دراز نکردیم و فقط خواستار خرید بعضی احتیاجها و تجهیزات با پول خودمان هستیم که آنها ناجوانمردانه مانع می شوند و دیگر کشورها را نیز تهدید می نمایند تا به ایران چیزی نفروشند.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان توضیح داد: اما ما در سایه همین تحریم ها توانسته ایم تا به امروز به این موفقیت ها دست یابیم، با 45000 هزار پزشک متخصص و فراوری بالای بالای 97 درصد از احتیاجهای دارویی در داخل به مقاومت با تحریم ها برخواسته ایم، اما به علت اپیدمی کرونا و به رغم اینها احتیاج ما در شرایط کنونی فراتر از آن است.

عضو مجلس سوریه نیز در ادامه این برنامه با بیان اینکه ما در دمشق کوشش کردیم تا بیشتر صنایع نابود شده در جنگ را احیا کنیم، اضافه کرد: اما هرگونه سرمایه گذاری منوط بر استفاده از سپرده های ما در بانک های خارجی است که همگی بلوکه شده است. ما اگر تنها در برابر نظام تحریم های جهانی بایستیم، خواهیم دید که موانعی بر سر راه ما وجود دارد، اما سازمان ملل باید دولت های تحریم نماینده را مجازات کند اما نظامی برای محاسبه این کشورها وجود ندارد.

وی تاکید نمود: با این حال در شرایط کنونی ما شاهد تحول در نظام جهانی هستیم و لحظات تاریخی پیش روی ماست، چرا که شاهد اختلاف میان کشورهای اروپایی و برخورد منافع آنها با یکدیگر هستیم و این نشان از تغییر در نظام جهانی حاکم دارد که تحت سلطه آمریکا است و هرگونه قطع شاه راههای بین المللی، اقتصاد اتحادیه اروپا را مورد آسیب قرار خواهد داد.

اسکوبار نیز در ادامه این برنامه با اشاره به اینکه آنچه اتفاق می افتد یک تاکتیک عملی است یا همان روش دیپلماتیک آدم های پخته همانگونه که در جنگ سرد بین آمریکا و شوروی دیده ایم، گفت: آمریکا تحریم های خود را بر کشورها در تمام دستگاهها و سیستم های اداری و امنیتی خود اعمال می نماید و در حال حاضر بیشترین فشارها بر روی ایران است، اگر چه روسیه و چین نیز از این تحریم ها بی نصیب نیستند اما فشار بیشتر بر روی ایران است و اینستکس اروپایی ها در شرایط کنونی می تواند یاریی به ایران به شمار رود.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه این میزگرد به آنالیز تحریم های ظالمانه علیه ایران پرداخت و اضافه کرد: این تحریم ها را می توان از دو زاویه مورد آنالیز قرار داد، یک روی آن تراژدی است و ناراحت نماینده و نوعی وحشیگری زمامداران ایالات متحده آمریکا را به نمایش می گذارد و روی دیگر آن اسطوره ای است و حماسی.

او ادامه داد: این تحریم ها که بنا بر گفته خود آمریکایی ها در تاریخ بشریت بی سابقه است، با مقاومت بی سابقه ملت ایران نیز روبروست که نمونه شاخص آن در مورد مدیریت اپیدمی کرونا است.

خامه یار گفت: ایران از تمام ظرفیت های ملی و نیروی انسانی جهت مشاخصه با این ویروس و تأمین موارد مورد احتیاج خود استفاده می نماید و ملتی که بخواهد استقلال سیاسی، مالی، فرهنگی و اجتماعی خود را داشته باشد باید در برابر این فشارها، ستم ها و تحریم ها بایستد. در حال حاضر چهره زشت آمریکا و همپیمانان و دول به اصطلاح متحد او نمایان شده و ما در جنگ ماسک ها نمونه آن را دیدیم که این به اصطلاح نظم جهانی را باید ملت ها با همبستگی خود تغییر دهند.

اما روزنامه نگار برزیلی در سرانجام این برنامه به شرایط داخلی آمریکا اشاره نمود و اضافه کرد: این یک معادله پیچیده بوده و از هم اکنون می توان جنگ مدنی را داخل آمریکا و واشنگتن مشاهده کرد که چگونه کوشش می نمایند تا بر ترامپ فشار بیاورند تا تحریم ها را کاهش دهد.

او ادامه داد: در مورد همبستگی جهانی باید بگویم که جنوب آمریکا، آفریقا و خاورمیانه نیز خواستار همبستگی برای کاهش فشارها و تحریم ها هستند، اما تحریم ها ارتباطی با این رییس جمهوری ندارد بلکه سیاست های کلی آمریکاست که در حال انجام شدن است و در نتیجه اگر به دلیل کرونا تغییری در نظام جهانی رخ ندهد، نمی توان شاهد اقدام خاصی در این راستا باشیم.

وی توضیح داد: شاید این ویروس بتواند بر نظام جهانی غلبه کند و نظام چند قطبی را در جهان ببینیم تا همه از سیطره آمریکا خارج شوند اما سناریوی دیگری که می توان تصور کرد این است که امپراطوری آمریکا سقوط نکند و همچنان به رغم وجود این بیماری فراگیر سر جای خود باقی بماند و از این ویروس سوء استفاده کند تا سودهای زیادی بدست آورد، اما احتمال تغییر نظام کنونی وجود دارد و اروپایی ها با یاری ایران بتوانند نظامی چند قطبی را جایگزین آن نمایند.

سعاده نیز در سرانجام این برنامه با اشاره به نظام کنونی جهان خاطر نشان کرد که در حقیقت نظام جهانی جدیدی بر اساس ملت ها و جوامع تأسیس خواهد شد.

او گفت: سرنگونی نظام جهانی توسط کرونا تهدیدی برای تمام دولت ها خواهد بود و دیگر پس از آن نمی توان ملتها را نادیده گرفت و نمی توان به تنهایی نظامی را تأسیس کرد.

وی اضافه کرد: ما در نقطه عطف تاریخی قرار داریم و شاهد فروپاشی نظام اتحادیه اروپا هستیم؛ به احتمال زیاد اسپانیا و ایتالیا دیگر در این اتحادیه نخواهند ماند، خللی میان ملت ها و دولتها در اروپا وجود دارد. زمانی اروپایی ها به من می گفتند با رفتن بشار اسد بحران سوریه تمام خواهد شد اما من به آنها می گفتم بحران سوریه با فروپاشی اتحادیه اروپا تمام خواهد شد که آنها این سخن را به تمسخر می گرفتند.

خامه یار نیز در سخنان سرانجامی خود در این میزگرد به شرایط مالی کنونی ایران و نظام اینستکس اشاره نمود و گفت: در حقیقت ایران هرگز بر اتحادیه اروپا تکیه نکرده است بلکه بر قدرت عظیم مردمی خود تکیه دارد، اما در چارچوب توافقنامه هسته ای حقوقی را دارد که توسط اروپایی ها تضمین شده بود اما آنها به تعهداتشان عمل نکردند، البته ممکن است آنها قصد یاری داشتند ولی آمریکا نگذاشت و تحت فشار هیمنه واشنگتن قرار گرفتند و این خود اهانتی بس عظیم برای آنها به شمار می رود.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان اضافه کرد: آنها که نمی توانند از حقوق خودشان و حتی تهیه مستلزمات پزشکی مورد احتیاجشان و در حد خرید ماسک بر آیند و تحت راهزنی آمریکایی ها قرار می گیرند، چگونه می توانند از حقوق ملت ها دیگر دفاع نمایند؟

وی توضیح داد: امروزه به وضوح افکار عمومی جهان همه چیز را متوجه شده است و خواستار سرانجام دادن به این رسوائی هایی است که به نام دمکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رایزن فرهنگی ایران: تحریم های ظالمانه آمریکا با مقاومت بی سابقه ملت ایران روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رایزن فرهنگی ایران: تحریم های ظالمانه آمریکا با مقاومت بی سابقه ملت ایران روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید