جو بایدن و چالش مناظره با ترامپ

به گزارش ابزار ایرانی، خبرنگاران- در حالی که ترامپ سرگرم کوشش برای لغو رأی گیری پستی و به تعویق انداختن انتخابات است، محافل رسانه ای نزدیک به دموکرات ها برای حذف مناظرات انتخاباتی نامزد های دمکرات و جمهوریخواه به تکاپو افتاده اند.

جو بایدن و چالش مناظره با ترامپ

به گزارش ابزار ایرانی، اولین مناظرات انتخابات ریاست جمهور آمریکا در روز سه شنبه 29 سپتامبر در دانشگاهی در شهر کلیولند در ایالت اوهایو برگزار خواهد شد و دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا -دونالد ترامپ و جو بایدن - رو در روی یکدیگر قرار خواهند گرفت. کمی بیش از دو هفته بعد، دومین مناظره انتخاباتی در روز پنج شنبه 15 اکتبر در میامی و نهایتا سومین و آخرین مناظره نیز روز پنج شنبه 22 اکتبر در ناشویل برگزار خواهد شد.

مکان مناظرات اول و دوم، هر دو به خاطر نگرانی ها از احتمال شیوع بیماری کرونا تغییر پیدا کرد. دانشگاه هایی که قرار بود از این مناظرات میزبانی نمایند، اعلام کردند قادر به برگزاری این مناظرات نیستند. در نتیجه مکان مناظرات تغییر کرد.

حالا علاوه بر تغییر مکان، به نظر می رسد که کل مناظرات ممکن است تغییر یا لغو شوند، یا حداقل این هدفی است که بعضی محافل رسانه ای نزدیک به دمکرات ها از آن حمایت می نمایند.

بعضی ناظران به خاطر شیوع بیماری کرونا نسبت به برگزاری مناظرات انتخاباتی ابراز نگرانی می نمایند. اما بعضی دیگر به دلایلی غیر از مسائل بهداشتی خواهان لغو مناظرات شده اند.

از دیدگاه گروه دوم، مناظرات فرصت مناسبی در اختیار دونالد ترامپ قرار می دهد تا ضمن منحرف کردن توجه افکار عمومی از ناکارآمدی های خود، بایدن را نامزد نامناسبی برای ریاست جمهوری نشان دهد.

روزنامه نیویورک تایمز طی یادداشتی به قلم الیزابت درو، روزنامه نگار مستقر در واشنگتن، این دیدگاه را بیان کرد. این روزنامه نگار خواهان لغو مناظرات به دلایل غیربهداشتی و سیاسی شد و نوشت که مناظرات نقش بیش از اندازه ای در انتخابات دارند.

از دیدگاه درو، مناظرات طوری هستند که می توان با یک لطیفه یا اظهارنظر طنزآمیز توجه مخاطبان را جلب کرد و برای مدت ها در اذهان آن ها باقی ماند؛ در نتیجه، مهم نیست که در مناظره چقدر نکات جدی مطرح گردد، چرا که هر چقدر نکات مهم و جدی مطرح شوند، باز هم ممکن است تحت الشعاع یک لطیفه یا طعنه یا کنایه قرار گیرند.

چنین اتفاقی مسبوق به سابقه است. در سال 1980، در جریان مناظره رونالد ریگان و جیمی کارتر، رئیس جمهور مستقر، یعنی کارتر، در مقابل رقیبش ریگان نکات مهمی را در مورد مواضع وی درباره بیمه درمانی بیان کرد. اما ریگان با بیان یک جمله طنزآمیز کل مناظره را تحت الشعاع قرار داد.

به همین خاطر، درو معتقد است که مناظرات بایدن و ترامپ باید لغو گردد، چون ترامپ از این مناظره به عنوان ابزاری برای جلب توجه استفاده خواهد نمود.

این روزنامه نگار نوشت: برای او [ترامپ]، مناظرات فقط یک شو برای منحرف کردن افکار عمومی از واقعیت بوده و هست.

به رغم اینکه درو تاکید می نماید که او به خاطر نگرانی از احتمال غلبه ترامپ بر بایدن، یادداشت خودش را ننوشته است، اما واضح است که هواداران ترامپ و رسانه های نزدیک به وی، درخواست افرادی مانند درو برای لغو مناظرات را به مثابه نگرانی دمکرات ها از غلبه احتمالی ترامپ بر بایدن ارزیابی می نمایند.

به عنوان نمونه، همزمان با افزایش درخواست ها برای لغو مناظرات، روزنامه وال ستریت ژورنال، که مواضع نسبتا نزدیکی با دولت ترامپ دارد، طی سرمقاله روز دوشنبه خود، با ادبیاتی طعنه آمیز نوشت: مناظرات تلویزیونی ریاست جمهوری، رهبران آینده دنیا آزاد را از زمان ریچارد نیکسون در سال 1960 در موقعیت های سختی قرار داده اند. پرزیدنت اوباما شش بار در 2008 و 2012، با رقبای جمهوری خواه یک تنه مناظره کرد. اما جو بایدن در نظرسنجی ها از ترامپ جلوتر است و به تپق زدن معروف بوده است. بنابراین، حالا مناظرات تلویزیونی ظاهرا از مد افتاده اند.

از دیدگاه این روزنامه، درخواست ها برای لغو مذاکرات، در راستای محافظت از بایدن است.

جدال رسانه ای دمکرات ها و جمهوریخواهان درباره مناظرات هنوز ادامه دارد. ریشه این جدال در این نکته نهفته است که بعضی جمهوریخواهان بر این باور هستند که بایدن توانایی صحبت کردن به شکل بلیغ و روان را ندارد. ترامپ قبلا به این نکته اشاره نموده بود و گفته بود که بایدن حتی نمی تواند چند جمله سر هم کند.

ترامپ طی گفتگویی با فاکس نیوز توضیح داد: او [بایدن]نمی تواند صحبت کند. هیچ کس صدای اش را نمی شنود. هر وقت صحبت کند، نمی تواند دو تا جمله سر هم کند.

رئیس جمهور آمریکا اضافه نمود: منظورم این است که این مرد نمی تواند صحبت کند. با این حال او رئیس جمهور شما خواهد بود شاید، چون مردم من را دوست ندارند.

بیشتر بخوانید:

جو بایدن و معضل زیرزمین

اگر چه ستاد بایدن رسما با شرکت در مناظرات موافقت نموده، اما حتی بعضی هواداران وی درباره احتمال شرکت نکردن وی در مناظرات نگران شده اند.

الیزابت وارن که از او به عنوان یکی از گزینه های معاونت بایدن یاد می گردد، گفت: ما برای مدت طولانی مناظرات ریاست جمهوری داشته ایم و این مناظرات، برای بسیاری از مردم کشور راهی بود تا بتوانند نامزد ها را در عرصه عمل ببینند.

وی اضافه نمود: می دانم که بایدن نشان خواهد داد که مرد فهیم و توانمندی است و می خواهم که مردم آمریکا فرصت تماشای این امر را داشته باشند.

منبع: فرارو

به "جو بایدن و چالش مناظره با ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جو بایدن و چالش مناظره با ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید