چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟

به گزارش ابزار ایرانی، مناظره آخر کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا برگزار گردید؛ حال این سوال مطرح می گردد که پس از این مناظره چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارد.

چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟

به گزارش ابزار ایرانی، مناظره دوم و نهایی دونالد ترامپ و جو بایدن بامداد آدینه در حالی برگزار گردید که بیش از 40 میلیون نفر در رای گیری زودهنگام رای داده بودند. این تقریبا معادل بیش از 30 درصد آرای اخذ شده در انتخابات 2016 بود.

مناظره نهایی شامل موضوعات داخلی و سیاست خارجی بود. تفاوت این مناظره با مناظره قبلی این بود که طرفین کمتر حرف همدیگر را قطع می کردند. یکی از دلایل شاید مربوط به قانون جدید کمیسیون برگزاری مناظره ها بود که تصمیم گرفته بود زمانی که هر یک از کاندیداها به سوالی پاسخ می دهد، میکروفون طرف مقابل به مدت 2 دقیقه قطع باشد.

موضوعات مهمی در این مناظره مطرح شد که از جمله آنها بحران کرونا، مهاجرت، تبعیض علیه رنگین پوستان و بعضی از موضوعات سیاست خارجی بود.

آنچه در این مناظره مشهود بود این بود که دو طرف همدیگر را چندین بار به فساد متهم کردند. آقای ترامپ گفت که بایدن از روس ها پول گرفته و بالعکس بایدن هم می گفت که ترامپ در چین حساب بانکی مخفی دارد و از چینی ها پول گرفته است.

ترامپ در حالی که حدود 4 سال در آمریکا رئیس جمهور بوده است، در این مناظره سعی کرد که بایدن را نماینده سیستم حاکم معرفی و خودش را فردی خارج از سیستم تعریف کند.

بایدن در طول مناظره دفعات زیادی به دوربین نگاه کرد تا مستقیم با مردم آمریکا حرف بزند. اما ترامپ عمدتا به مجری نگاه می کرد. بایدن گاها در واکنش به پاسخ های ترامپ لبخند می زد. او با رفتار و عکس العمل های خود بسیار کوشش می کرد تا ترامپ را فردی دروغگو به تصویر بکشد. او چندین بار گفت که هر کسی که رئیس جمهور آینده آمریکا گردد، با شخصیت و کاراکتر خود، کاراکتر کشور را نمایندگی خواهد نمود.

در زمینه سیاست خارجی عمدتا به موضوعاتی مانند کره شمالی، روسیه، چین و ایران اشاره شد. مجری ادعای دخالت ایران و روسیه در انتخابات آمریکا را مطرح نمود که کاندیداها به آن پاسخ دادند. به ویژه بایدن در این خصوص خط ونشان هایی را برای ایران کشید. هیچ سوال و پاسخی درباره سیاست آینده این دو کاندیدا در قبال ایران، به جز بحث انتخابات آمریکا، مطرح نشد. شاید یکی از موضوعات سیاست خارجی مغفول در این مناظره مربوط به تحولات منطقه و خاورمیانه هم بود. این موضوع تلویحا نشان می دهد که در حوزه امنیت ملی، آمریکا احساس خطر بیشتری را از جانب روسیه، چین و تا حدودی ایران دارد و بر این حوزه ها متمرکز است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی ابزار ایرانی بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی ابزار ایرانی بخوانید. (کلیک کنید)

شاید سخت بگردد برای مناظره نهایی ترامپ و بایدن برنده قطعی معرفی کرد. هر چند که بعضی از رسانه های آمریکا، بر اساس وابستگی سیاسی خود سعی کردند به طور نسبی هر یک از دو کاندیدا را پیروز مناظره آخر معرفی نمایند. اینکه کسی پیروز قاطع مناظره نشد، به این مفهوم است که بعید است این برنامه تاثیر چندانی بر افکار عمومی و نظرسنجی ها داشته باشد.

تا به اینجای کار آقای بایدن روی کاغذ و بر اساس نظرسنجی ها پیش است. او در نظرسنجی های ملی با میانگین حدود 8 درصد از ترامپ جلوتر است. اما آنچه در انتخابات آمریکا مهم است، ایالت های خاکستری یا رقابتی هستند. این ایالت ها هستند که رئیس جمهور را در آمریکا مشخص می نمایند. در حدود نیمی از ایالت های خاکستری بایدن حدود 5 یا 6 درصد از ترامپ بالاتر است، در باقی ایالت های رقابتی، با وجود اینکه باز بایدن جلوتر است، اما فاصله بسیار کم بوده و رقابت شانه به شانه است.

در مجموع پیش بینی قطعی درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاری سخت و نامعقول است، چرا که بسیاری از نظرسنجی ها و پیش بینی ها در انتخابات قبلی غلط از آب در آمدند.

در مدت زمان باقی مانده تا انتخابات ترامپ و بایدن مناظره دیگری نخواهند داشت. اما یکی از مولفه های موثر می تواند آمار مربوط به کرونا باشد که این روزها رکوردهای جدیدی را در آمریکا ثبت می نماید. این خبر خوشی برای ترامپ نیست.

پیش بینی درباره فرد پیروز انتخابات کار سختی است، اما شاید بتوان پیش بینی کرد که با توجه به مواضع رئیس جمهور و شرایط حاضر، احتمال بروز تنش سیاسی یا فراتر از آن در آمریکا طی هفته های آینده وجود دارد؛ به ویژه اینکه ترامپ درباره آرای پستی تشکیک نموده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید