اقساط مسکن ملی تغییر کرد!، با طرح مسکن رئیسی می توان خانه دار شد؟

به گزارش ابزار ایرانی، نگاهی سرسری به اخبار مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن نشان می دهد که دست کم در فاصله زمستان 1400 تا بهار 1401 اقساط ماهانه این ابر پروژه دولتی دچار افزایش شده است.

اقساط مسکن ملی تغییر کرد!، با طرح مسکن رئیسی می توان خانه دار شد؟

دی ماه سال گذشته ایسنا نوشت: مبلغ اقساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن برای افراد کم عایدی از 1.8 میلیون تومان تا 4 میلیون تومان اعلام است. در همین مطلب برای طبقه میانه مبلغ اقساط ماهانه نهضت مسکن ملی از 2.3 تا 4.2 میلیون تومان بود.

اما با گذشت سه ماه از انتشار این خبر، خبر دیگری آمد که از افزایش تغییرات افزایشی مبالغ مربوط به اقساط ماهانه نهضت ملی مسکن حکایت داشت.

مبلغ اقساط طرح ملی مسکن

در مطلب اخیر که ایرنا آن را منتشر کرد، از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی آمده است: مبلغ اقساط تسهیلات ماهانه نهضت ملی مسکن از 3 تا 4 میلیون تومان خواهد بود.

در این مطلب هیچی ذکری از تقسیم بندی متقاضیان کم عایدی و طبقه میانه نیست. تنها مطلب درخور توجه این است که استفاده نمایندگان این تسهیلات برای بازگرداندن آن بین 10 تا 20 سال زمان دارند و اگر بخواهند می توانند مطابق شرایط مالی خود این بدهی را زودتر تسویه نمایند.

هرچند با فرض به ثمر نشستن پروژه نهضت ملی مسکن، همچنان خرید خانه با ماهی 4 میلیون تومان عملی ارزان است اما در این میان چند نکته حائز اهمیت است.

نکته اول: وزارت راه و شهرسازی ظاهرا از طبقه بندی متقاضیان مسکن ملی به دو گروه افراد کم عایدی و افرادی با عایدی میانه منصرف شده است.

نکته دوم: افزایش محسوس قیمت اقساط ماهانه این پروژه است که از بعد یک کاسه شدن متقاضیان نام نویسی شده، اتفاق افتاده است.

با طرح مسکن رئیسی میتوان خانه دار شد؟

با این اوصاف آیا می توان با نگاهی خوشبینانه به پروژه نهضت ملی مسکن نگریست؟

از یک طرف تجربه ناموفق دولت های پیشین در اجرای پروژه مشابه مسکن مهر و از طرف دیگر تغییرات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی در هفته های گذشته نشان می دهد که نمی توان به صورت قطعی روی ثابت ماندن اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن حساب کرد.

بنابراین دور از انتظار نیست که با جلوتر رفتن فرایند اجرای این پروژه، اقساط ماهانه این پروژه تغییر کند و افزایش یابد.

پروژه نهضت ملی مسکن از برنامه های جنجالی و بلند پروازانه دولت سیزدهم است. آمار رسمی از نام نویسی بیش از 2.5 میلیون متقاضی مسکن ملی حکایت دارد.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای برطرف احتیاج بازار مسکن، ایجاد اشتغال و یاری به رونق مالی از جمله اهدافی است که اجرای پروژه مسکن ملی می تواند در پی داشته باشد. اما نقل قول هایی که از افراد آگاه به بازار ساخت و ساز ایران می گردد، رسیدن به چنین هدفی بعید به نظر می رسد.

منبع: تجارت نیوز

به "اقساط مسکن ملی تغییر کرد!، با طرح مسکن رئیسی می توان خانه دار شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقساط مسکن ملی تغییر کرد!، با طرح مسکن رئیسی می توان خانه دار شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید