استاتین ها تأثیری در بهبود عوارض کرونا ندارند

به گزارش ابزار ایرانی، خبرگزاری خبرنگاران- استاتین ها دارای تأثیرات ضدالتهابی هستند و مصرف آن ها بعد از بستری شدن در بیمارستان موجب کاهش ریسک لخته شدن خون، سندرم حاد تنفسی یا مرگ نمی شود.

استاتین ها تأثیری در بهبود عوارض کرونا ندارند

به گزارش ابزار ایرانی؛ در اوایل همه گیری جهانی رونا، پزشکان گزارش دادند که به نظر می رسد در بیماران مبتلا به نوع شدید بیماری کرونا، خطر لخته شدن خون بیشتر است. حدس و گمان هایی هم وجود داشت که استاتین ها- نوعی داروی کاهش دهنده کلسترول- می توانند به کاهش این مشکل کمک کنند.

از این رو محققان بیماران کرونایی بستری در بیمارستان را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند چگونه استاتین ها می توانند بر دو عارضه کرونا تأثیر بگذارند: لخته شدن خون و سندرم حاد تنفسی.

این آزمایش بر روی حدود 600 نفر نفر در ایران انجام شد که به دلیل کرونا در 11 بیمارستان در بخش های مراقبت ویژه بستری شده بودند. به نیمی از بیماران روزانه 20 میلی گرم (میلی گرم) استاتین موسوم به آتورواستاتین داده شد در حالی که به نیمی دیگر دارونما داده شد. در خاتمه 30 روز، محققان مواردی از لخته شدن خون، استفاده از اکسیژناسیون برای درمان سندرم حاد تنفسی یا مرگ و میر ناشی از آن را در طی 30 روز از شروع آزمایش ثبت کردند.

هنگامی که بیماران پس از بستری شدن در بیمارستان شروع به مصرف دارو کردند، دُز اولیه توصیه شده یک استاتین- 20 میلی گرم- تفاوتی در عوارض بیماران ایجاد نکرد.

آقای دکتر بهنود بیکدلی، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، در این باره می گوید: استاتین درمانی در شرایط حاد بیماری، برای درمان افراد مبتلا به کووید 19 مناسب نیست، اما همچنان برای درمان بهبود چربی خوب است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "استاتین ها تأثیری در بهبود عوارض کرونا ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاتین ها تأثیری در بهبود عوارض کرونا ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید