کاشف مقبره کوروش چه کسی بود؟

به گزارش ابزار ایرانی، سر رابرت کر پورتر نقاش انگلیسی که در سال 1818 میلادی از پاسارگاد بازدید کرد، اولین کسی است که پی برد بنایی که تا آن روز به نام مشهد مادر سلیمان معروف بود، همان آرامگاه کوروش کبیر است.

کاشف مقبره کوروش چه کسی بود؟

به گزارش ایرنا، سر رابرت کر پورتر (Sir Robert Ker Porter) هنرمند، نویسنده، دیپلمات و گردشگر اسکاتلندی، برادر داستان نویسان نامدار آنا ماریا پورتر و جین پورتر بود. او که در خانواده ای هنرپرور و نویسنده چشم به دنیا گگردد، مادرش او را به لندن برد تا در آموزشگاه شاهی زیر نظر بنجامین وست هنر نقاشی بیاموزد.

سر رابرت کر پورتر تحصیلات هنری خود را در آموزشگاه سلطنتی هنری لندن به انتها رساند و از نخستین نقاشان سبک خاصی از چشم انداز در انگلستان بود که به پانوراما معروف شد. وی در سال 1804 میلادی پس از سفر به روسیه به عنوان نقاش تزار الکساندر اول منصوب شد.

سر رابرت کر پورتر

سر رابرت کر پورتر که به عنوان نقاش درباری تزار روسیه منصوب شده بود عمده معروفیت خود را به علت سفر به ایران و نقاشی از پاسارگاد کسب کرد. سفر طولانی او به ایران از 1817 میلادی شروع شده و او به وسیله قفقاز وارد ایران شد و پس از عبور از تهران و اصفهان به تخت جمشید و پاسارگارد رفت و نقاشی تاریخی و معروفی نیز از آرامگاه کوروش از خود به یادگار گذاشته است.

پیش از سفر رابرت، همگان آرامگاه کنونی کوروش را متعلق به مادر سلیمان می دانستند و این بنا به مشهد مادر سلیمان شناخته می شد. رابرت نخستین فردی بود که متوجه شد این آرامگاه به کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی تعلق دارد.

وی با شاهزاده روسی که پسر عموی الکسی نیکولاویچ اولین رئیس آموزشگاه هنر های زیبای روسیه بود ازدواج کرد و ماموریت یافت تا از تخت جمشید و سایر مکان های ایران برای آموزشگاه هنر های زیبای روسیه (20-1817) نقاشی کند.

سر رابرت کر پورتر در زمان حضور خود در ایران پرتره فتحعلی شاه قاجار را نقاشی کرد و به خاطر این اثر، نشان شیر و خورشید را دریافت کرد.

پرتره فتحعلی شاه قاجار اثر سر رابرت کر پورتر

آلبوم های نقاشی های او از گرجستان، آسیا، ارمنستان، بابل باستان که در طول سال های 1817، 1818، 1819 و 1820 کشیده شده است در کتابخانه بریتانیا و موزه هرمیتاژ سنت پترزبورگ نگهداری می گردد.

سفر بلندمدت وی به ایران که از 1817 میلادی شروع شده بود، از سمت قفقاز به ایران و سپس با گذشتن از تهران و اصفهان به تخت جمشید و پاسارگاد انجام پذیرفت. او نگاره تاریخی و نامداری از آرامگاه کوروش بزرگ از خود به یادگار گذاشته و در حقیقت بزرگ ترین انگیزه آوازه اش نگاره هایش از پاسارگاد است.

نقاشی های کرپورتر از مردم کوچه و بازار ایران

از این هنرمند سفرنامه ای با نام سفرنامه کرپورتر بازمانده که دربردارنده نقاشی های او از آثار باستانی است.

رابرت به منطقه ها و کشور های مختلفی سفر می کرد و از منظره ها نقاشی می کشید. رابرت در سال 1813 به انگلستان بازگشت و مقام شوالیه را دریافت کرد. رابرت در سال 1842 میلادی درگذشت و در شهر سن پترزبورگ روسیه دفن شد. یادمانی نیز از او در کلیسای جامع بریستول در انگلستان ساخته شده است.

منبع: فرارو

به "کاشف مقبره کوروش چه کسی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشف مقبره کوروش چه کسی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید