چگونه از شر بوی سوختگی غذا خلاص شویم؟

به گزارش ابزار ایرانی، برای از بین بردن طعم سوختگی غذا روش هایی وجود دارد و مجبور نیستیم غذای سوخته را دور بریزیم.

چگونه از شر بوی سوختگی غذا خلاص شویم؟

در ادامه ابزار ایرانی روش های از بین بردن طعم سوختگی غذا را توضیح می دهد. همراه ما باشید.

انتقال غذا به ظرف تازه

یکی از مسائل اصلی غذای سوخته ظرف غذای سوخته است، زیرا ظرف بوی سوختگی را حفظ می نماید و به طعم و بوی نامطبوع سوختگی می افزاید. بنابراین باید غذا را از ظرف سوخته خارج کنید و به ظرفی تمیز انتقال دهید. در زمان انتقال غذا هرگز ته ظرف را نتراشید، چون با این کار طعم سوختگی پخش می گردد و بقیه غذا را نیز خراب می کنید.

استفاده از سیب زمینی

اگر سیب زمینی جزو مواد اولیه غذایتان نیست، استفاده از آن روشی عالی برای از بین بردن طعم سوختگی غذا است، زیرا سیب زمینی طعم و بوی سوختگی را جذب می نماید.

یک سیب زمینی خام را پوست بکنید و آن را داخل غذا بگذارید. 45 دقیقه غذا را روی شعله کم بگذارید تا سیب زمینی طعم سوختگی را به خود بگیرد. از سیب زمینی فقط برای جذب طعم و بوی سوختگی استفاده می کنید و پس از سرانجام کار آن را دور بیندازید.

استفاده از مواد غذایی برای از بین بردن طعم سوختگی غذا

می توانید با مواد غذایی دیگر طعم و بوی سوختگی را بپوشانید. البته استفاده از این روش به غذایی که پخته اید بستگی دارد و آزمون وخطا نیز نقش مهمی ایفا می نماید. خیلی ها عقیده دارند در این شرایط سرکه گزینه بسیار خوبی است، برخی نیز از آب سیب استفاده می نمایند. در کل باید مزه ها را در غذا متعادل کنید. سایر موادی که می توانند به از بین بردن طعم سوختگی غذا یاری نمایند عبارت اند از:

  • آب لیمو
  • گوجه فرنگی
  • پیاز
  • شکر

البته نباید در افزودن این مواد زیاده روی کنید. شاید لازم باشد که برای بهبود مزه نهایی غذا نوعی چربی به غذایتان اضافه کنید، مانند مخلوط شیر و خامه یا خامه نارگیل.

از بین بردن بوی سوختگی سوپ، سس یا کاری

  • یک سیب زمینی خام پوست کنده را به محتویات قابلمه اضافه کنید. درب ظرف را بگذارید و 10 دقیقه صبر کنید. سپس سیب زمینی را خارج کنید و سس را دوباره حرارت دهید.
  • برای سس های تهیه شده با گوجه فرنگی، یک قاشق چای خوری کره بادام زمینی خانگی یا صنعتی یا کره معمولی اضافه کنید. کره بدون اینکه مزه اصلی سس را تغییر دهد، به پنهان کردن مزه سوختگی یاری می نماید.
  • می توانید کمی شیر، ماست یا شیرنارگیل اضافه کنید. این مواد هم توانایی شگفت انگیزی در پنهان کردن بوی سوختگی دارند.
  • اگر سسی شیرین تهیه می کنید، استفاده از شکر گزینه خوبی است. با افزودن نصف قاشق چای خوری آغاز کنید و در صورت احتیاج اندازه شکر را افزایش دهید تا اینکه بیشتر بوی سوختگی از بین برود.
  • در سس های تهیه شده با گوجه فرنگی، می توانید گوجه فرنگی بیشتری به سس اضافه کنید و سپس سس را روی شعله کم تا میانه بگذارید تا دوباره غلیظ گردد.

ازبین بردن بوی سوختگی برنج

ته دیگ برنج زودتر از قسمت های دیگر می سوزد. یکی از علل معمول این مسئله، نبود آب کافی است. پلوپز حتی پس از تبخیر تمام آب نیز خاموش نمی گردد و به پخت ادامه می دهد و موجب سوختن برنج می گردد.

برنج را از روی حرارت بردارید و آن را به ظرف دیگری انتقال دهید. دقت کنید که دانه های برنج سوخته را منتقل نکنید، حتی دانه هایی که کمی سوخته اند. یک تا دو قاشق غذاخوری شیر روی برنج بپاشید و یک برش نان تست روی آن قرار دهید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید 4 تا 10 دقیقه در همین حالت بماند. اگر برنج هنوز خام است، آن را روی شعله کم بپزید. درست قبل از سرو غذا، نان را بردارید و برنج را سرو کنید. مطلب 9 نکته برای جلوگیری از آسیب به کمر که باید بدانید را از دست ندهید.

رفع کردن مزه سوختگی گوشت و مرغ

اگر گوشت کبابی کمی سوخته است، می توانید یک تکه نان سفید را داخل ظرف گوشت بگذارید. نان را مستقیم روی گوشت کبابی بگذارید و در ظرف را ببندید و 10 دقیقه صبر کنید. نان مزه و بوی سوختگی را به خود جذب می نماید. بعلاوه می توانید یک قاشق چای خوری کره بادام زمینی به مایع غذا اضافه کنید.

در صورت سوختن گوشت مرغ، می توانید یک قاشق غذاخوری یا بیشتر دارچین به آب مرغ اضافه کنید. دارچین به خنثی کردن طعم سوختگی یاری می نماید. سرکه نیز برای پوشاندن طعم سوختگی مفید است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این لکه جان سخت را با 7 روش راحت پاک کنید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "چگونه از شر بوی سوختگی غذا خلاص شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از شر بوی سوختگی غذا خلاص شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید