نسل کشی در سربرنیتسا ، این نقاشی ها از جنایتی پرده برمی دارند

به گزارش ابزار ایرانی، تقریبا ربع قرن از نسل کشی و قتل عام دسته جمعی مسلمانان ساکن شهر سربرنیتسا در یوگسلاوی سابق و بوسنی و هرزگووین امروزی می گذرد و اکنون نمایشگاهی در این کشور برای یادبود قربانیان این جنایت تلخ و تاسف بار برپا شده است.

نسل کشی در سربرنیتسا ، این نقاشی ها از جنایتی پرده برمی دارند

به گزارش ابزار ایرانی به نقل از ایسنا، این کشتار به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ، سردسته شبه نظامیان صرب ملی گرا و رادوان کاراجیچ، رهبر پیشین صرب های بوسنی (که بعدها قصاب بالکان لقب گرفت) در حالی انجام گرفت که در جریان جنگ، سربرنیتسا توسط سازمان ملل به عنوان منطقه امن شناخته شده بود.

  • نقش غرب در کشتار سربرنیتسا

ماجرا از این قرار بود که چند ماه پیش از خاتمه جنگ بوسنی، نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال راتکو ملادیچ با ورود به یک اردوگاه پناهندگان سازمان ملل متحد، بالغ بر 8000 تن از مردان و نوجوانان بوسنیایی را در جنگلهای اطراف قتل عام و در گورهای جمعی دفن کردند.

  • قاب هایی از جهنم | نسل کشی در سربرنیتسا؛ 25 سال بعد

صربها اجساد مسلمانان بوسنیایی را در آن زمان در گورهای دسته جمعی قرار دادند و اکنون پس از گذشت بیست و دو سال، سالانه پیکرهای جدیدی از قربانیان این حادثه شناسایی شده و به خاک سپرده می شوند.

در 9 جولای 2017 یعنی بیست و دومین سالگرد این رویداد نیز جنازه 70 قربانی نسل کشی سربرنیتسا در سارایوو و با حضور مقامات سیاسی، نظامی و فرهنگی بوسنی و هرزگوین، نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی، خانواده های قربانیان و مردم سارایوو در مقابل ساختمان ریاست جمهوری تشییع شدند و در روز 11 جولای در قبرستان پوتوچاری به خاک سپرده شدند.

امسال اما اتفاق متفاوتی رقم خورده است. عبدالله سکاکا شهردار مسلمان شهر سارایوو در بوسنی و هرزگوین، به الجزیره گفته است: امسال قصد داشتیم تا صدای مسلمانان سربرنیتسا به تمام دنیا برسد و این صدا را از طریق تابلوهای نقاشی صفت زیتس، منتقل کردیم. ما فکر کردیم تمام تابلو های هنری که رنج و درد و سختی را از سراسر دنیا به تصویر کشیده اند باید در یک مکان جمع شوند.

سکاکا افزوده است: ما تصمیم گرفتیم این نمایشگاه را در کارخانه باتری سازی سابق که تمام جنایات صرب ها در آن به وقوع پیوسته و آوردن نامش هم ترس و وحشت را برمی انگیزد، برپا کنیم تا اینگونه جواب جنایت را با بزرگواری و جواب زشتی را با زیبایی داده باشیم.

شهردار سارایوو در خاتمه گفته است: ما مفتخریم که شهر سارایوو برپاکننده این رویداد است. ما ایمان داریم که هنر، عاطفه و احساس را با خود به همراه دارد و تاثیر بیشتری از کلمات بر روح ما باقی می گذارد.

صفت زیتس هنرمندی است که آثارش را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است. تابلوهای ارائه شده چهار مجموعه هستند: چهره ها، نان رحمت، آغوش و مهاجرت. صفت زیتس گفته است نام نمایشگاه را (مهاجرت) نهاده است. خلق نقاشی های صفت زیتس که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند 20 سال زمان برده اند.

این هنرمند درباره علت این نامگذاری به الجزیره گفته است: انسان در جریان جنگ دچار درد و رنج های زیادی می شود. زخم برمیدارد، کشته می شود و عزیزانش را از دست می دهد اما درد ترک اجباری وطن از همه سخت تر است.

او افزوده است: من دو بار در زندگی ام مجبور به مهاجرت اجباری شدم. دفعه اول وقتی بود که در جریان جنگ دنیای دوم صرب ها به روستای مادری ام حمله کردند. دفعه دوم نیز صرب ها به بوسنیایی ها در سال 1992 حمله کردند من و خانواده ام به ایتالیا گریختیم.

تابلوهای زیتس به بیش از 250 عدد می رسد و او در بسیاری از گروه های هنری مهم اروپایی عضو است. او تا کنون 70 نمایشگاه را به تنهایی در کشور خودش و نیز شهر های بزرگ دنیا برپا کرده است. او در شهر های اروپایی و غیراروپایی که تا کنون آثارش را به نمایش گذاشته، در توضیح تابلوهایش از مردم بوسنی و ظلمی که به مسلمان ها شده سخن گفته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "نسل کشی در سربرنیتسا ، این نقاشی ها از جنایتی پرده برمی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل کشی در سربرنیتسا ، این نقاشی ها از جنایتی پرده برمی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید