مدیر هواوی: اگر تحریم نبود، شرکت کوچکی مثل سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت!

به گزارش ابزار ایرانی، مدیرعامل هواوی، ریچارد یو، معتقد است اگر آمریکا این شرکت را تحریم نمی کرد، اکنون در کنار اپل در صدر جدول بهترین فروشنده گوشی در دنیا قرار داشتند و شرکت کوچکی مثل سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت.

مدیر هواوی: اگر تحریم نبود، شرکت کوچکی مثل سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت!

حالا که دیگر در بازار گوشی های هوشمند، صحبتی از هواوی نیست، مدیرعامل این شرکت فرصت را مناسب دید تا یادی از گذشته نه چندان دور کند؛ زمانی که شرکت چینی عملکرد فوق العاده ای در ساخت گوشی هوشمند داشت و حتی در مقطعی توانست سامسونگ را هم در صدر جدول بهترین فراورینماینده گوشی هوشمند کنار بزند. اما تحریم های سنگین و کمرشکن دولت آمریکا باعث شد هواوی نه تنها از لحاظ نرم افزاری بلکه از لحاظ سخت افزاری هم تحریم گردد تا عملا دیگر نتواند گوشی هوشمند فراوری کند.

انکار نمی کنیم هواوی در راستا خوبی قرار داشت و می توانست تهدید بزرگی برای اپل و سامسونگ باشد اما مدیرعامل این شرکت اکنون و با پیش کشیدن حرف هایی نظیر می شد می توانستیم، مدعی شد اگر تحریم های آمریکا نبود، اکنون این شرکت و اپل در صدر جدول بهترین فراورینمایندگان گوشی هوشمند قرار داشتند. ادعای عجیبی که نظرات موافق و مخالف زیادی را هم با خود به همراه داشت.

نمی دانیم چه چیزی باعث شد مدیرعامل هواوی، شرکتی را که بیش از یک دهه است توانسته در صدر جدول بهترین فراورینماینده گوشی هوشمند در دنیا باقی بماند، یک شرکت کره ای کوچک خطاب کند اما باور کنید یا نه، این عین حرف های ریچارد یو، مدیرعامل هواوی است که اتفاقا تحریم های آمریکا علیه این شرکت بیشتر به خاطر سابقه حضور او در دولت کمونیست چین بوده است.

همانطور که انکار نمی کنیم هواوی شرکت بزرگی بود، نباید هم انکار کنیم این حرف ریچارد یو اصلا درست نبود. هواوی 7 سال کوشش کرد تا سامسونگ را در فراوری و فروش گوشی هوشمند پشت سر بگذارد اما در نهایت فقط یک سه ماه توانست این موفقیت را بدست بیاورد. البته متأسفانه دولت آمریکا بلافاصله با مشاهده چنین پتانسیل بالایی از سوی شرکت چینی تصمیم گرفت علاوه بر تحریم نرم افزاری که یک سال قبل از این اتفاق اعمال شده بود، شرکت های دیگر را از فروش تراشه به هواوی منع کند تا بدین ترتیب هواوی یک سقوط آزاد بدی را تجربه کند.

در آن موقع، سامسونگ از گوشی های سری گلکسی S20 رونمایی نموده بود که تجهیز آن ها به تراشه فجیع اگزینوس 990 سبب شد در بازار دنیای، اصلا خواستار زیادی نداشته باشند و به تنهایی عامل واگذاری صدر جدول به وسیله سامسونگ به هواوی باشند. هواوی در آوریل سال 2020 توانست با در اختیار گرفتن 19٪ از سهم بازار دنیای، سامسونگ را با 17٪ سهم کنار بزند و در رده نخست قرار بگیرد. مدیرعامل هواوی به کاربران خود قول داده بود در سال 2018 سامسونگ را از پیش رو بردارد ولی دلایل مختلف باعث شد این اتفاق کمی دیرتر و در سال 2020 رخ دهد. اما این فزونی فقط یک فصل دوام داشت و همزمان با بازگشت سامسونگ به صدر جدول، نابودی هواوی هم رسما شروع شد.

بدیهی است نمی دانیم اگر آمریکا هواوی را تحریم نمی کرد، اکنون این شرکت بزرگ چه شرایطی داشت. قطعا با پتانسیلی که از این شرکت سراغ داشتیم، می دانیم اتفاقات بزرگی را در صنعت گوشی های هوشمند رقم می زد. هنوزم که هنوزه این صنعت باید از فناوری های جذابی که هواوی برای نخستین بار به دنیا معرفی کرد ممنون باشد. اما با تمام این تفاسیر، نمی گردد حرف های ریچارد یو را با در نظر گرفتن عملکرد سامسونگ در بازار، منطقی در نظر گرفت.

گفتنی است هواوی همچنان گوشی هوشمند فراوری می نماید، اما این گوشی ها نه پردازنده 5G دارند و نه از نسخه رسمی سیستم عامل اندروید استفاده می نمایند. هواوی کوشش کرد تا شرایط را بهتر کند اما این کار فایده نداشت و اکنون حتی در بین پنج شرکت برتر بازار از لحاظ فروش گوشی هوشمند هم صحبتی از آن نمی گردد.

با این حال آیا شما با صحبت های ریچارد یو موافق هستید؟ فکر می کنید اگر تحریم ها نبودند، آیا هواوی برای پشت سر گذاشتن سامسونگ راستا خیلی سختی داشت؟

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ

به "مدیر هواوی: اگر تحریم نبود، شرکت کوچکی مثل سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر هواوی: اگر تحریم نبود، شرکت کوچکی مثل سامسونگ حرفی برای گفتن نداشت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید