سه مورد از شکوهمند ترین قلل جهان، عکس

به گزارش ابزار ایرانی، زیبایی و عظمت این کوههای سر به فلک کشیده می تواند هر گردشگری را به خود جذب کند، پس در ادامه با ما همراه باشید.

سه مورد از شکوهمند ترین قلل جهان، عکس

1. کوه فوجی، ژاپن

آتش فشان مهم فوجی در کشور ژاپن با ارتفاع 3776 متر، بلندترین و جذاب ترین کوه ژاپن محسوب می شود و در پارک ملی فوجی هاکونه ایزو در جنوب جزیره هونشو واقع شده است. این کوه که گاهی با نام فوجی یاما از آن یاد می شود، یکی از کوهستان های سه گانه مقدس در ژاپن است.

وجود معابد و زیارتگاه های متعدد در اطراف کوه فوجی نوید تجربه ای لذت بخش و فراموش نشدنی را به کوهنوردان راهی به این دیار می دهد. برخلاف آداب ورسوم کوهنوردی در سایر کوهستان های مقدس ژاپن، شهفرایندان این کشور برای اینکه صعودی پیروز به قله فوجی داشته باشند، پیش از صعود ابتدا به زیارت معابد اطراف کوه می فرایند.

در جهت صعود به قله فوجی، چشم اندازهایی جذاب و ستودنی از پنج دریاچه مجاور کوه پدیدار می شود که قریحه انسان را به خروش می آورد. بهترین زمان برای صعود به قله فوجی ماه های ژوئیه و اوت (تیرماه و مردادماه) است؛ زیرا در این فصل آب وهوای کوهستان معتدل و برف روی دامنه آن آب شده است.

2. کوه آرارات، ارمنستان

کوه آرارات در شمال شرق ترکیه و شرق ناحیه آناتولی، در مرز میان ایران و ارمنستان واقع شده است. این کوه مخروطی شکل و پوشیده از برف، براثر فوران گدازه ها و پرتابه های آتش فشانی ایجاد شده و دارای دو قله است. آرارات بزرگ، با ارتفاع 5137 متر مرتفع ترین قله ترکیه محسوب می شود و بلندای آرارات کوچک 3896 متر است.

گفتنی است که نام این کوه پر ابهت در تورات ذکر شده است. بر اساس آیات کتاب آفرینش در عهد عتیق، آرارات همان کوهی است که کشتی حضرت نوح (ع) بر آن فرود آمده است. همچنین در کتب تاریخی و آثار مذهبی ارمنستان کوه آرارات به عنوان نماد ملی این کشور معرفی می شود. این کوه قرن هاست که چشمان گردشگران راهی به این دیار را غرق در شگفتی می کند.

در عصر معاصر، اولین صعود به قله آرارات در تاریخ 9 اکتبر 1829 و به نام یک گروه کوهنوردی به سرپرستی دکتر یوهان یاکوب فردریش ثبت شده است. بر اساس شواهد موجود، وی به کمک یکی از مشاهیر ملی و نویسندگان معروف ارمنستان به نام خاچاطور آبوویان توانسته بود به این پیروزیت برسد. آرارات در کشور ترکیه با نام آگری داگی شناخته می شود که به معنای کوه غم و اندوه است.

3. کوه سِرو فیتز روی، شیلی

پارک ملی زیبا و دل انگیز کشور آرژانتین Los Glaciares نام دارد که با مساحت 6 میلیون کیلومترمربع، کوه ها، آبفشان ها و دریاچه های پرشماری را در خود جای داده است. کوه سِرو فیتز روی (Cerro Fitz Roy)، یکی دیگر از شکوهمندترین قلل جهان در قلمرو این پارک واقع شده است و با ارتفاع 3405 متری بر فراز دریاچه ویدما قد برافراشته است.

سِرو فیتز روی مرتفع ترین قله گرانیتی در این ناحیه محسوب می شود و در میان انبوهی از منارهای سنگی خودنمایی می کند. این کوه در یخ زار جنوب منطقه پاتاگونیا و در مرز میان آرژانتین و شیلی واقع شده است. کوه افسانه ای سِرو فیتز روی یکی از دشوارترین مقاصد کوهنوردی جهان است.

اینجا به طور خاص برای آن دسته از کوهنوردان و طبیعت دوستانی که مایل اند عظمت بی کران رشته کوه آند را درک کنند، مقصد مناسبی برای سفر محسوب می شود. نخستین بار دو کوهنورد عضو یک هیئت اعزامی از فرانسه، بانام های لیونل تری و گیدو ماگنو در تاریخ 2 فوریه 1952 پیروز به فتح قله سِرو فیتز روی شدند. این کوه نماد استان سانتا کروز در کشور آرژانتین برشمرده می شود و تصویرش در آرم ویژه این استان حک شده است.

منبع: گردشبان

به "سه مورد از شکوهمند ترین قلل جهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه مورد از شکوهمند ترین قلل جهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید