تفویض اختیار تنظیم بازار به استان ها

به گزارش ابزار ایرانی، دبیر تنظیم بازار کشور گفت: با توجه به تقاضای مسئولان استان ها بخشی از اختیارات توزیع کالاهای اساسی به ستاد تنظیم بازار استان ها واگذار شد.

تفویض اختیار تنظیم بازار به استان ها

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری ابزار ایرانی از شاتا، محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به درخواست استان ها، بخشی از اختیارات قیمت گذاری و بخشی از اختیارات توزیع کالا به کارگروه های استانی تنظیم بازار واگذار می شود.

وی اضافه کرد: اخیراً در کالاهایی مانند مرغ، شکر و شیر با تعیین یک تلورانس قیمتی به استان ها اختیار لازم داده شد تا متناسب با هزینه های مرتبط به تأمین و توزیع کالا، تصمیم گیری و قیمت مصوب استانی خود را اعلام نمایند.

کلامی ادامه داد: به عنوان نمونه قیمت مصوب مرغ در کارگروه ملی تنظیم بازار، 15 هزار تومان تعیین شد که با تلورانس مثبت و منفی 5 درصد، به استان ها اجازه افزایش یا کاهش قیمت داده شد و در خصوص قیمت شیر خام هم این تلورانس قیمتی حدود 7 درصد تعیین شده است.

دبیر تنظیم بازار کشور گفت: با توجه به تقاضای مسئولان استان ها، برای واگذاری بخشی از اختیارات توزیع کالاهای اساسی به ستاد تنظیم بازار این استان ها، مقرر شد ستاد تنظیم بازار استان اختیار لازم را داشته باشد تا بر مبنای اولویت های منطقه ای و استانی در خصوص توزیع اقلام تصمیم گیری نماید.

کلامی اضافه کرد: این تصمیم برای تحویل دقیق اقلام کالایی به جامعه هدف اتخاذ شده و اگر استانی برای توزیع کالا در شبکه خاصی تصمیم گیری نمایند، کارگروه ملی این اختیار را خواهد داد.

وی شرح داد: البته درخواستی برای اختیار استان ها در خصوص توزیع کالا از محل ذخایر کالاهای استراتژیک نیز وجود داشت که این مسئله امکان پذیر نبوده و این ذخایر بر اساس ابلاغیه شورای امنیت ملی و در حجم معینی نگهداری و توزیع می شوند.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسه آینده کارگروه ملی تنظیم بازار میزبان مدیران دو استان خراسان رضوی و اصفهان خواهیم بود تا با دریافت و اعمال نظر آن ها به نمایندگی از سایر استان ها، مصوبه لازم جهت تفویض اختیارات بیشتر را اخذ کنیم.

کلامی تأکید کرد: در خصوص کالاها و خدمات صنفی این اختیار در حدود وظایف کمیسیون های نظارت استان ها به آن ها واگذار شده است.

وی اضافه کرد: کالاهایی که نیازمند قیمت گذاری در سطح ملی هستند با یک تلورانس قیمتی، اختیار تعیین قیمت مصوب به استان ها داده می شود و معیار نظارت و بازرسی ها نیز همین تصمیمات استانی خواهد بود.

دبیر تنظیم بازار کشور در خصوص اولویت های بازرسی نیز شرح داد: افزایش نظارت ها و تشدید بازرسی ها با توجه به میزان تقاضای کالا در فصول و مقاطع مختلف تغییر می کند و بر اساس افزایش تقاضای هر کالایی، اولویت های نظارتی نیز تعیین و در دستور کار قرار می گیرد.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تفویض اختیار تنظیم بازار به استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفویض اختیار تنظیم بازار به استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید