15 ترفند کاربردی افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز 10 و 11

به گزارش ابزار ایرانی، همواره راه چاره افزایش سرعت اینترنت، ارتقای پلن اشتراک اینترنت و دادن پول بیشتر به شرکت های اینترنتی نیست. ضمن اینکه بعضی اوقات شما هیچ راه چارهی برای افزایش پهنای باند ندارید.

15 ترفند کاربردی افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز 10 و 11

مثلا اگر اینترنت ADSL با سرعت 16 مگ خریداری نموده باشید ولی کشش خط تلفن ثابت شما بیشتر از 12 مگ نباشد؛ هرچقدر هم بخواهید به شرکت ISP خود پول بدهید؛ نمی توانند سرعت اینترنت شما را افزایش دهند.

حالا تصور کنید در این شرایط، امکان خرید اینترنت VDSL یا فیبر نوری نیز نباشد و در منطقه شما این سرویس ها ارائه نشوند. اینجا است که باید از ترفندها و روش های دیگری در پی افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت خود باشید و حداکثر کوشش خود برای بهبود سرعت و رفع مسائل موجود در دستگاه خود انجام دهید.

این مقاله دقیقا برای این افراد نوشته شده است؛ افرادی که می خواهند با ترفندهایی، پهنای باند اینترنت و سرعت نت خود را روی کامپیوتر یا لپ تاپ ویندوزی، افزایش دهند. در ادامه به 15 ترفند کاربردی و کاملا تجربه شده برای افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز 10 و 11 اشاره می کنیم؛ ترفندهایی که در دل خودشان، چندین ترفند دیگر نیز هست و شما با دست باز می توانید آن ها را روی سیستم خود تست و پیاده سازی کنید:

15 روش موثر افزایش سرعت اینترنت در ویندوز

ترفندهای مختلفی برای افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز سراغ داریم ولی در این مقاله، به طور مشخص می خواهیم به 15 روش زیر اشاره کنیم:

1- افزایش سرعت اینترنت با استفاده از ترمینال خط فرمان

2- تغییر دی ان اس سرور

3- تغییر پهنای باند ورودی و خروجی به کامپیوتر و ویندوز

4- غیرفعال سازی اپلیکیشن های پس زمینه

5- غیرفعال سازی به روزرسانی های ویندوز

6- غیرفعال سازی یا محدودسازی دانلود و آپلود از کامپیوترهای دیگر

7- فعال سازی و تنظیم Metered Connection

8- غیرفعال سازی ارسال آفلاین فایل های بزرگ

9- حذف اپلیکیشن OneNote

10- به روزرسانی درایورهای کارت شبکه و LAN

11- بهبود مرورگر اینترنت

12- حذف فایل های Temp و کش شده

13- اسکن ویندوز برای ویروس و بدافزار

14- اتصال به وای فای امن

15- اتصال مجدد به مودم یا روتر

با ما همراه باشید تا تک تک این ترفندهای را به طور مفصل آنالیز کنید:

1- افزایش سرعت اینترنت با استفاده از ترمینال خط فرمان

اگر احساس می کنید اینترنت شما کند است؛ همواره توصیه می شود پیکربندی شبکه را مورد آنالیز قرار دهید. ویندوز، چندین ابزار پیش فرض ارائه نموده است که با استفاده از ترمینال خط فرمان در دسترس هستند و به شما اجازه می دهند پیکربندی شبکه را آنالیز کنید.

متد 1: استفاده از ابزار Netsh در خط فرمان

1- ترمینال خط فرمان ویندوز را باز کنید. با استفاده از ابزار Run ویندوز، عبارت cmd را تایپ و اجرا کنید و بعد با مجوز administrator ترمینال خط فرمان را اجرا کنید.

2- در پنجره خط فرمان، دستور زیر را تایپ و اجرا کنید:

netsh interface tcp show global

این دستور، تمام پارامترهای TCP Global را به شما نشان می دهد.

3- به طور پیش فرض، ویندوز پارامتر Direct Cache Access یا DCA را برای تمام مادربوردها غیرفعال می نماید. برای فعال سازی DCA، دستور زیر را اجرا کنید:

netsh interface tcp set global dca=enabled

اگر در پنجره ترمینال خط فرمان و در نتیجه دستور بالا، عبارت OK را مشاهده کردید؛ یعنی این دستور با موفقیت اجرا شده است.

4- حالا می خواهیم netdma را اجرا کنیم که اجازه می دهد آداپتور شبکه به طور مستقیم با اپلیکیشن ها، تبادل اطلاعات داشته باشد. دستور زیر را اجرا کنید:

netsh interface tcp set global netdma=enabled

باز اگر در خروجی، OK آمد یعنی دستور شما با موفقیت اجرا شده است.

5- ویندوز به طور پیش فرض، ویژگی Auto Tuning را فعال نگه می دارد که باعث بهبود انتقال اطلاعات روی پروتکل TCP شبکه می شود. اگر این ویژگی غیرفعال است؛ با اجرای دستور زیر، قابلیت Auto Tuning را فعال کنید:

netsh interface tcp set global autotuninglevel=normal

خروجی این دستور چیز نمایش داده نمی شود و اگر خطایی رخ نداد؛ پس Auto Tuning فعال شده است.

6- باید آنالیز کنیم ویژگی Windows Scaling Heuristics فعال یا خیر فعال است. برای این منظور، دستور زیر را اجرا کنید:

netsh interface tcp show heuristics

اگر فعال بود؛ به مرحله 7 بروید.

7- برای غیرفعال سازی Windows Scaling Heuristics دستور زیر را اجرا کنید:

netsh interface tcp set heuristics disabled

نمایش OK در خروجی به معنای موفقیت آمیز بودن اجرای دستور شما است. حتما، برای اعمال تغییرات اجرا شده در بالا، کامپیوتر را ریستارت کنید.

متد 2: پینگ گیت وی پیش فرض

گیت وی پیش فرض (Default gateway) یک نقطه دسترسی برای شبکه های دیگر است. وقتی آدرس IP یک شبکه با راستایابی شبکه دیگری تطابق ندارد؛ به سمت گیت وی پیش فرض راهنمایی می شود. پینگ کردن گیت وی پیش فرض، توانایی کامپیوتر میزبان را برای برقراری ارتباط با نودهای شبکه مشخص می نماید.

بیشتر بخوانید:

مراحل زیر را برای شناسایی و پینگ کردن Default gateway شبکه خود دنبال کنید:

1- ترمینال خط فرمان را در مجوز Administrator اجرا کنید.

2- دستور ipconfig را در خط فرمان نوشته و کلید اینتر را بزنید:

اگر شما در حال استفاده از اترنت هستید؛ می توانید آدرس Default gateway را در زیر بخش Ethernet adapter Local Area Connection مشاهده کنید.

اگر شما در حال استفاده از وای فای هستید؛ می توانید آدرس Default gateway را در زیر بخش Wireless LAN adapter Wireless Network Connection پیدا کنید.

3- حالا دستور زیر را در خط فرمان تایپ و کلید اینتر را بزنید:

Ping -t your-default-gateway-address>

example: ping -t 192.168.11.22

پنجره ترمینال خط فرمان را نبندید؛ آن را کوچک کنید. هر روز می توانید برای ردگیری افزایش سرعت اینترنت کامپیوتر، عملیات پینگ Default gateway را تکرار کنید.

متد 3: ریست Windows Network Socket

Winsock یا Windows Socket API (WSA)، اطلاعات میان نرم افزار شبکه ویندوز و سرویس شبکه TCP/IP را مشخص و تعریف می نماید.

اگر در ویندوز 10 با مشکل اتصال به شبکه یا اینترنت روبرو هستید؛ می توانید با ابزار winsock، بخش Windows network socket را به پیکربندی پیش فرض ریست کنید.

1- ابزار Run در ویندوز 10 را اجرا نموده و عبارت cmd را تایپ و با راست کلیک روی آن، گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.

2- دستور زیر را در خط فرمان تایپ و کلید اینتر را بزنید:

netsh winsock reset

شما باید پیغام Successfully reset the Winsock Catalog را در خروجی این دستور مشاهده کنید. پس از آن، کامپیوتر را ریستارت نموده تا تنظیمات نو اعمال شوند.

در ویندوز 11 می توانید با آموزش مقاله تنظیمات شبکه را ریستارت و مسائل را رفع کنید تا سرعت اینترنت ازایش پیدا کند.

متد 4: پاک سازی کش DNS

DNS سرنام Domain Name System است و کش DNS، اطلاعات نام دامنه و آدرس IP را برای آخرین وب سایت های بازدید شده در ماشین محلی، نگهداری می نماید.

در دفعه بعدی که می خواهید از همان سایت بازدید کنید؛ شبکه مقادیری را از حافظه پنهان DNS می گیرد تا سریع تر صفحه وب مورد احتیاج را واکشی کند. این یک تکنیک بزرگ برای لود سریع تر صفحات وب است.

بیشتر بخوانید:

اما اگر نام دامنه در دسترس نباشد یا اگر آدرس IP وب سایت تغییر پیدا نموده باشد؛ اطلاعات ذخیره شده در کش DNS بی فایده می شود. بنابراین، بهتر است برای بهبود عملکرد شبکه یا اینترنت، گه گاهی کش DNS را پاک کنید.

در اینجا، مراحل پاک سازی کش DNS در کامپیوتر ویندوزی آورده شده است:

1- ترمینال خط فرمان را اجرا کنید.

2- در خط فرمان دستور ipconfig/flushdns را اجرا کنید و با تماشا پیغام Successfully flushed the DNS Resolver Cache، کش DNS پاک شده است.

متد 5: تازه سازی آدرس IP

ممکن است عوامل مختلفی روی آدرس IP فعلی سیستم تاثیرگذار باشند و باعث کاهش سرعت اینترنت و مرور و دانلود شما شوند. اگر روش های بالا، مشکل سرعت اینترنت شما را حل نکرد؛ وقت آن رسیده است که آدرس IP کامپیوتر خود را تازه سازی کنید.

برای تازه سازی آدرس آی پی کامپیوتر خود، ابتدا باید اتصال آدرس آی پی را سرانجام داده و دوباره آن را به کامپیوتر تخصیص دهید:

1- ترمینال خط فرمان را با مجوز مدیر سیستم باز کنید.

2- دستور ipconfig /release را در خط فرمان اجرا کنید.

3- دستور ipconfig /renew را تایپ و کلید اینتر را بزنید.

اکنون، کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

2- تغییر DNS سرور

هنگامی که به اینترنت وصل می شوید؛ شرکت سرویس دهنده اینترنت یا ISP، آدرس های IP سرورهای DNS را برای کامپیوتر شما تنظیم می نماید.

به طور پیش فرض، از پروتکل DHCP برای آدرس های سرور دی ان اس استفاده می شود ولی شما می توانید با تغییر آدرس های سرور DNS و وارد کردن آدرس های سریع تر، باعث افزایش سرعت اینترنت خود شوید. برای این منظور می توانید از DNS سرورهایی مانند Google Public DNS Server یا Open DNS Server بهره ببرید.

1- بخش Control Panel ویندوز 10 را باز کنید.

2- به بخش Network & Internet بروید.

3- گزینه Network and Sharing Centre را انتخاب کنید.

4- از سمت چپ صفحه، گزینه Change Adapter Settings را انتخاب کنید.

5- بعد به راستا Network connection → Right-Click → Properties بروید.

در برگه Networking از کانکشن شبکه خود روی گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) کلیک کنید و بعد کلید properties را بزنید.

6- کلید رادیویی Use the following DNS server address را انتخاب و بعد آدرس های دی ان اس سرور را تنظیم کنید. در سرانجام، باید کلید OK را بزنید.

برای دی ان اس سرورهای گوگل از آدرس های زیر بهره ببرید:

Preferred DNS Server: 8.8.8.8

Alternate DNS Server: 8.8.8.4

برای دی ان اس سرورهای Open DNS Server هم آدرس های زیر در دسترس هستند:

Preferred DNS Server: 208.67.222.222

Alternate DNS Server: 208.67.220.220

همین طور، شما می توانید از آدرس های دی ان اس سرور دیگر برای افزایش سرعت اینترنت خود بهره ببرید. خواندن دو مقاله زیر را هم در ارتباط با تغییر DNS پیشنهاد می کنیم:

3- تنظیم Reservable Bandwidth و Outstanding Packets با Group Policy Editor

پیش از اصلاح این تنظیمات، بهتر است درک کنیم Reservable Bandwidth و Outstanding Packets در پیکربندی ویندوز چه هستند.

Reservable Bandwidth

به طور پیش فرض، ویندوز 10 درصدی از پهنای باند شبکه و اینترنت را برای اپلیکیشن ها و عملیات های خود رزرو می نماید. شما نمی توانید از این پهنای باند رزرو شده، برای مصارف عمومی بهره ببرید.

با کاهش پهنای باند رزرو شده، می توانیم پهنای باند بیشتری برای مصارف عمومی داشته باشیم. این ترفند باعث افزایش سرعت اینترنت می شود.

Outstanding Packets

داده های در قالب بسته ها در اینترنت تبادل می شوند. Packet Scheduler انتقال بسته ها به وسیله شبکه را زمان بندی می نماید. Outstanding packets تعدادی از بسته هایی هستند که هنوز در شبکه ارسال نشدند.

هنگامی که تعداد Outstanding packets به حد مجاز رسید؛ Packet Scheduler ارسال همه بسته ها را تا زمانی که دوباره به زیر حد مجاز کاهش پیدا نمایند؛ ادامه می دهد. این فرایند باعث کاهش سرعت اینترنت می شود.

برای جلوگیری از این شرایط، باید Outstanding Packets روی حداکثر عدد خود تنظیم شود:

1- ابزار Group Policy Editor را با فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + R یا زدن عبارت Run در نوار جست وجوی ویندوز و بعد زدن gpedit.msc و کلید روی OK، اجرا کنید:

2- بخش Local Group Policy Editor را باز نموده و از گزینه های زیربخش آن، گزینه QoS Packet Scheduler را انتخاب کنید و بعد از پنجره روبروی آن روی Limit reservable bandwidth بزنید.

3- در برگه Next Settings، کلید رادیویی Enabled را انتخاب کنید و بعد (%)Bandwidth Limit را روی صفر (0) قرار دهید:

4- به طور مشابه، Limit outstanding packets را باز نموده و کلید رادیویی Enabled را بزنید. بعد در the Number of Packets اندازه 4000000000 را وارد نموده و روی کلید OK بزنید.

در آخر، باید ویرایشگر group policy را ببندید.

4- غیرفعال سازی اپلیکیشن های پس زمینه

همواره چند برنامه در پس زمینه ویندوز در حال انجام هستند که اندازهی از پهنای باند اینترنت شما را اشغال نموده و باعث کندی سرعت اینترنت می شوند.

غیرفعال سازی اپلیکیشن های اجرا شده در پس زمینه؛ البته آن برنامه هایی که بدون استفاده هستند؛ یک ترفند خوب برای افزایش پهنای باند است. برنامه های پس زمینه ای مانند تورنت، آنتی ویروس، اپ های اشتراک گذاری فایل ابری، پهنای باند شما را کاهش می دهند.

بهتر است این نرم افزارها را فقط در صورت احتیاج، اجرا و فعال کنید. با طی کردن مراحل زیر، می توانید اپ های غیرضروری در پس زمینه ویندوز 10 و 11 را حذف کنید:

1- برنامه Windows Settings را باز کنید و روی آیکون Privacy کلیک کنید:

2- از منوی سمت چپ، روی گزینه Background Apps بزنید و کلید Background را خاموش کنید.

می توانید در همین صفحه و از پنجره سمت راست، اپلیکیشن هایی که هنوز باید در پس زمینه، فعال باشند را انتخاب و کلید مربوط به آن ها را روشن کنید.

5- غیرفعال سازی به روزرسانی ویندوز

ویندوز 10 برای چک و به روزرسانی منظم خود و اپلیکیشن های مایکروسافت، پهنای باند زیادی مصرف می نماید. این کار، سرعت اینترنت شما را کاهش خواهد داد.

همواره توصیه می شود آخرین به روزرسانی های ویندوز را نصب کنید اما می توانید این به روزرسانی ها را به طور دستی نصب کنید یا در زمانی که هیچ کار دیگری با اینترنت انجام نمی دهید؛ دانلود و نصب شوند.

بنابراین، اگر می خواهید از حداکثر سرعت اینترنت خود بهره ببرید؛ به روزرسانی اتوماتیک ویندوز را غیرفعال کنید و زمانی که اینترنت آزاد است و با سیستم هیچ کار دیگری انجام نمی دهید؛ آخرین به روزرسانی های ویندوز را دستی دانلود و نصب کنید.

1- برای آغاز باید Service Manager Window را باز کنید. در باکس جست وجوی ویندوز، عبارت Services را نوشته و بعد اپلیکیشن services را انتخاب کنید تا services manager window باز شود.

2- سرویس Windows Update را جست وجو نموده و بعد با دو بار کلیک کردن روی آن، پنجره Properties را باز کنید.

از لیست باز شدنی رو به پایین Startup type، گزینه Disabled را انتخاب کنید تا این سرویس متوقف شود. بعد روی کلید Stop بزنید.

6- غیرفعال سازی یا محدودسازی دانلود و آپلود از کامپیوترهای دیگر

ویندوز دارای ویژگی به نام Delivery Optimization Feature است که باعث می شود به روزرسانی ها از روی کامپیوترهای دیگر شبکه محلی یا از اینترنت دانلود شوند و بعلاوه به روزرسانی هایی روی سایر کامپیوترهای شبکه آپلود شود.

ویندوز 10 برای تبادل داده در یک شبکه نظیر به نظیر (peer-to-peer)، از پهنای باند اینترنت شما استفاده می نماید. اگرچه این ویژگی باعث به روز نگه داشتن سیستم می شود اما سرعت اینترنت شما را کاهش خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

اگر می خواهید از حداکثر پهنای باند اینترنت خود برای افزایش سرعت اینترنت بهره ببرید؛ پیشنهاد می کنیم این ویژگی را غیرفعال کنید یا پهنای باند پیش فرض تخصیص داده شده برای آن را کاهش دهید:

غیرفعال سازی دانلود از کامپیوترهای دیگر

1- وارد باکس جست وجوی ویندوز شوید و Windows Settings را بزنید.

2- از پنل تنظیمات ویندوز، گزینه Update & Security را انتخاب کنید.

3- از پنل سمت چپ، گزینه Delivery Optimization را انتخاب کنید.

4- سوئیچ Allow downloads from other PCs را خاموش یا Turn Off کنید.

محدودسازی دانلود و آپلود از کامپیوترهای دیگر

اگر شما ترجیح می دهید ویژگی Delivery Optimization روشن باشد ولی پهنای باند دانلود و آپلود را کاهش دهید؛ باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در حالی که در پنجره بالا، گزینه Allow downloads from other PCs روشن است؛ گزینه PCs on my local network and PCs on the Internet را انتخاب کنید.

2- روی گزینه Advanced options کلیک کنید. اکنون، می توانید پهنای باند دانلود و آپلود از کامپیوترهای دیگر در پس زمینه را کاهش یا افزایش دهید.

3- در Download Settings، چک باکس Limit how much bandwidth is used for downloading updates in the background را بزنید و بعد اندازه پهنای باندها را کاهش دهید.

4- باز در بخش Upload Settings، تیک چک باکس Limit how much bandwidth is used for uploading updates to other PCs on the internet را زده و پهنای باند آپلود را کاهش دهید.

همین طور، شما می توانید Monthly Upload limit را تنظیم کنید تا کامپیوتر، اندازه آپلودهای ماهیانه را کاهش و محدود کند.

7- فعال سازی Metered Connection

اگر از یک اشتراک اینترنت حجمی محدود استفاده می کنید؛ پس مدیریت و کنترل مصرف اینترنت در پس زمینه ویندوز، مهم است. با پیکربندی آداپتور شبکه، می توانید دانلود ها و آپلودهای پی سی را مدیریت کنید و به افزایش سرعت اینترنت در ویندوز یاری نموده باشید.

با دنبال کردن مراحل زیر، آداپتور شبکه را برای metered connection پیکربندی کنید:

1- اپلیکیشن یا بخش Windows Settings را باز کنید.

2- روی بخش Network & Internet ضربه بزنید.

3- از پنجره سمت راست، گزینه Ethernet را انتخاب کنید و بعد روی Network connection کلیک کنید.

4- در پنل Metered Connection، کلید سوئیچی Set as metered connection را روی ON قرار دهید.

در بعضی از آموزش های افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت، توصیه می شود قابلیت metered connection غیرفعال شود. این پیشنهاد برای زمانی است که شما هیچ گونه محدودیتی برای حجم اینترنت ندارید یا اینکه سرعت اینترنت برای شما مهم تر از مصرف حجم اینترنت است.

8- غیرفعال سازی ارسال آفلاین فایل های بزرگ

ویژگی Large Send Offload یا LSO باعث محدود شدن TCP شده و باعث می شود این پروتکل نتواند بسته های داده بزرگ را به بسته های کوچک تر بشکند.

این ویژگی به آداپتور شبکه شما بستگی دارد و بعضی از کارت های شبکه از آن پشتیبانی نمی نمایند. اگر کارت شبکه شما از ویژگی LSO پشتیبانی نمی نماید؛ پس در لیست تنظیمات آن نخواهد بود:

1- ابزار Device Manager را باز کنید.

2- گزینه Network adaptors را باز کنید یا توسعه دهید و بعد روی آداپتور شبکه نصب شده روی کامپیوتر خود، دو بار کلیک کنید.

3- وارد برگه Advanced شوید.

4- در پی گزینه Large Send Offload v2 (IPv4) باشید و اندازه value آن را روی Disabled قرار دهید. همین کار را برای Large Send Offload v2 (IPv6) انجام دهید و بعد OK کنید.

9- حذف اپلیکیشن OneNote

برنامه OneNote به شما اجازه می دهد، یادداشت هایی در یک لپ تاپ به صورت الکترونیکی بسازید و ذخیره کنید. بعلاوه، می توانید کلیپ های صوتی و تصویری در قالب یادداشت، داشته باشید.

اما این برنامه هر زمان که به اینترنت وصل می شود؛ در حال همگام سازی است که به طور مستقیم روی سرعت اینترنت شما تاثیرگذار است.

اگر از این برنامه استفاده نمی کنید یا وابسته به آن نیستید؛ بهتر است Microsoft OneNote را به وسیله کنترل پنل ویندوز حذف کنید تا سرعت اتصال اینترنت شما افزایش پیدا کند.

10- به روزرسانی درایورهای کارت شبکه و LAN

نرم افزار درایور قدیمی، خراب یا ناسازگار می تواند بزرگ ترین مسائل را برای اینترنت و پهنای باند کامپیوتر شما ایجاد کند و باعث محدود شدن آن شود. مطمئن شوید آخرین نسخه نرم افزار درایور را روی ویندوز نصب کردید و همواره سعی کنید درایورها را از منبعی مطمئن و قابل اعتماد دانلود کنید.

اگر از وای فای استفاده می کنید؛ از آخرین نسخه به روز شده آداپتور وای فای بهره ببرید. این کار، باعث افزایش سرعت اینترنت شما نمی شود ولی اگر مسئله ای وجود دارد، حل شده و می توانید از پهنای باند کامل بهره ببرید.

1- ابزار Device Manager را باز کنید.

2- بخش Network Adapter را باز نموده یا توسعه دهید و کارت شبکه خود را انتخاب کنید.

3- روی کارت شبکه راست کلیک نموده و روی گزینه Update Driver Software بزنید.

4- پس از دانلود درایور نو، کامپیوتر را ریستارت کنید.

11- بهبود مرورگر اینترنت

برای دسترسی به هر چیزی در اینترنت و باز کردن صفحات وب به مرورگر احتیاج دارید. اگر مرورگر اینترنت شما کند باشد؛ قطعا روی فعالیت وبگردی شما تاثیرگذار است.

بنابراین، همواره مرورگر وب خود را از میان برترین و سریع ترین مرورگرها انتخاب کنید و برای داشتن تجربه وب گردی بهتر، دائما سراغ مرورگرهای وب نو و سبک بروید یا مرورگرهای قدیمی خود را بهینه سازی و به روزرسانی کنید.

مجموعه اقدامات زیر می تواند سرعت مرورگر وب شما را افزایش دهد و مانع از کاهش پهنای باند اینترنت شود:

حذف افزونه های مرورگر وب

هنگامی که یک مرورگر را باز می کنید؛ برنامه های افزودنی (extensions) آغاز به همگام سازی با سایت ها و برنامه های دیگر می نمایند و مشغول به روزرسانی خود می شوند.

اگرچه این ویژگی بسیار خوب است و به افزایش تجربه کاربری شما یاری می نماید اما سرعت مرورگر شما را کاهش می دهد. بنابراین، توصیه می شود افزودنی های غیرضروری را حذف کنید.

حذف بوک مارک ها

کاربران اینترنت عادت دارند هر وب سایتی را بازدید می نمایند؛ آن را بوک مارک نموده تا دوباره در آینده بتوانند آن را باز نمایند. این کار باعث افزایش سرعت و بهره وری کاربر شده و وب گردی را ساده می نماید ولی از یک زمان به بعد، باید بوک مارک هایی که غیرضروری و بدون استفاده هستند را حذف کنیم.

بوک مارک های زیاد و بدون استفاده، فضای اضافی روی مرورگر و حافظه کش برنامه اشغال نموده و باعث کندی مرورگر می شوند. بهتر است بوک مارک های قدیمی و غیرضروری خود روی هر مرورگر وب را پاک کنید.

پاک سازی کش مرورگر

وقتی از یک وب سای بازدید می کنید؛ مرورگر شما، بعضی از اطلاعات آن وب سایت را در حافظه پنهان خود ذخیره می نماید. اگر کوکی های وب سایت ها را تایید می کنید؛ وب سایت ها، فایل هایی را در حافظه پنهان مرورگر شما ایجاد می نمایند تا در بازدیدهای بعدی، این وب سایت سریع تر باز شود.

اما اگر مرتبا از این وب سایت ها بازدید نمی کنید؛ این فایل ها کاملا غیرضروری هستند و تجربه وب گردی شما را بدتر می نمایند. پس، هر از چند گاهی، حافظه کش مرورگر خود را پاک کنید.

12- حذف فایل های Temp و کش شده

سرویس های ویندوز، اپلیکیشن های سیستم و تقریبا همه نرم افزارهای دیگر در ویندوز، در هنگام اجرا، تعداد فایل موقت و TEMP برای عملیات های خود می سازند. این فایل های موقت در پوشه TEMP روی درایو محلی شما ذخیره می شوند.

وقتی کامپیوتر خود را ریستارت یا خاموش و روشن می کنید؛ ویندوز به طور اتوماتیک این فایل های موقت را حدف می نماید اما همواره بعضی از فایل ها حذف نمی شوند و به طور غیرضروری، فضای دیسک سیستم را اشغال می نمایند که در نهایت باعث کندی سیستم می شود.

پاک سازی سیستم از فایل های موقت، منجر به افزایش تجربه کاربری و سرعت سیستم و اینترنت می شود. چندین روش برای حذف فایل های موقت و غیرضروری در ویندوز داریم:

متد 1: حذف دستی فایل های Temp

1- وارد نوار Windows Search شده و عبارت Run را تایپ و اجرا کنید یا کلیدهای Windows + R را با هم فشار دهید.

2- در ابزار Run، عبارت %temp% را تایپ و OK کنید.

3- لیستی از فایل های موقت ظاهر می شود. تک تک فایل ها را آنالیز و ان هایی که باید پاک شوند را تیک بزنید و بعد کلیدهای Shift + Delete را فشار دهد تا به طور کامل پاک شوند.

متد 2: استفاده از Disk Cleanup

1- در باکس Windows search، عبارت disk cleanup را تایپ نموده و اینتر کنید. از لیست ظاهر شده، روی گزینه Disk Cleanup بزنید.

2- درایو و فایل هایی که باید پاک سازی شوند را تیک زده و OK کنید.

3- فایل های Temporary یافته شده را تیک زده و OK کنید.

13- اسکن ویندوز برای ویروس و بدافزار

هنگامی که به اینترنت وصل می شوید؛ احتمال آلوده شدن سیستم به ویروس و بدافزار زیاد است؛ به ویژه اگر شما از یک برنامه آنتی ویروس خوب و سبک استفاده نکنید.

حملات بدافزاری می توانند آسیب جدی به سیستم شما وارد نمایند و اسناد خصوصی شما را به سرقت ببرند ولی حتی ضعیف ترین ویروس و بدافزار، می تواند پهنای باند اینترنت شما را بخورد و کاهش دهد؛ چون مرتبا باید به یک سرور راه دور وصل شود.

یکی از روش های افزایش سرعت اینترنت روی کامپیوتر و لپ تاپ ویندوزی، نصب یک آنتی ویروس قوی و اسکن دائمی سیستم برای یافتن و حذف بدافزارها است. باید هر از چند گاهی، کل سیستم را اسکن کنید تا بدافزارها و ویروس های احتمالی، شناسایی و حذف شوند.

14- اتصال به وای فای امن

اگر از وای فای استفاده می کنید؛ حتما باید یک رمزعبور قوی برای شبکه خود انتخاب کنید و مطمئن باشید هیچ غریبه یا دستگاه ناآشنایی به وای فای شما وصل نمی شود.

چون هر فرد یا دستگاهی به وای فای شما وصل شود؛ برابر با کاهش بخش بزرگی از پهنای باند اینترنت شما است. وقتی چندین دستگاه به اینترنت وصل هستند؛ قطعا سرعت شما کاهش پیدا می نماید. بهتر است هر از چند گاهی، خود را عوض کنید یا آنالیز کنید آیا غریبه ای در شبکه شما نباشد. این چند مقاله به شما یاری زیادی خواهند کرد:

  • با یک کلیک بفهمید چه افرادی به وای فای شما متصل هستند

15- اتصال مجدد به مودم یا روتر

اگر از مودم و روتر برای اتصال به اینترنت استفاده می کنید؛ وقتی احساس کردید سرعت اینترنت شما کند شده است؛ مودم یا روتر را ریستارت کنید یا اینکه دستگاه خود را قطع و دوباره به مودم و روتر وصل کنید.

در بیشتر مواقع، این کار، کندی سرعت اینترنت را کاهش می دهد. در مقاله به انواع روش های ریستارت مودم و روتر اشاره کردیم.

ضمن اینکه در مقاله به دلایل مفید بودن این کار اشاره شده است.

منبع: شبکه چی

به "15 ترفند کاربردی افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز 10 و 11" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 ترفند کاربردی افزایش پهنای باند اینترنت در ویندوز 10 و 11"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید