گوشی های اندرویدی چه میزان رم در سال 2022 احتیاج دارند؟

به گزارش ابزار ایرانی، گوشی های اندرویدی از نظر ظرفیت رم تنوع زیادی دارند. گوشی های بسیار گران قیمت با رم 12 و حتی 16 گیگابایتی راهی بازار می شوند و از سوی دیگر بیشتر گوشی های پایین رده از فقط 4 گیگابایت رم بهره می برند. در این میان، اکثریت گوشی های اندرویدی مبتنی بر رم 6 و 8 گیگابایتی هستند. روی هم رفته ظرفیت رم ارتباط مستقیمی با قیمت گوشی موردنظر دارد. اما با توجه به شرایط اپلیکیشن ها و بازی ها در سال 2022، کاربران گوشی های اندرویدی به چه میزان رم احتیاج دارند؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

گوشی های اندرویدی چه میزان رم در سال 2022 احتیاج دارند؟

مبانی مدیریت حافظه رم

تمام کامپیوترها و گوشی ها از حافظه دسترسی تصادفی یا همان رم بهره می برند. حدود ده سال قبل، گوشی های اندرویدی با 512 مگابایت یا 1 گیگابایت رم عرضه می شدند. اما ظرفیت رم گوشی ها طی سال های گذشته به طور قابل توجهی افزایش پیدا نموده و مثلا در سال 2014 بسیاری از گوشی های پرچم دار با رم 3 گیگابایتی راهی بازار می شدند و در سال 2016 رم 4 گیگابایتی به یک ویژگی رایج تبدیل شد.

فارغ از اندازه رم موجود در گوشی شما، ظرفیت آن در نهایت محدود است و به همین دلیل باید مدیریت شود. زمانی که یک اپلیکیشن را باز می کنید، بخشی از این حافظه رم اشغال می شود. بعضی از اپلیکیشن ها و بازی های ساده فقط چند صد مگابایت از این ظرفیت را اشغال می نمایند ولی تعدادی از بازی های پیچیده و سنگین ممکن است تا 1.5 گیگابایت از ظرفیت رم را استفاده نمایند.

با استفاده از رم 4 گیگابایتی، فضای کافی برای چند بازی و اپلیکیشن معمولی وجود دارد که بتوانند در کنار یکدیگر اجرا شوند. با این حال، در چنین شرایطی ممکن است زودتر از انتظار ظرفیت خالی رم به خاتمه می رسد. در این مواقع، در لپ تاپ ها، سرورها و کامپیوترهای دسکتاپ روشی موسوم به swapping یا تبادل مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان ساده، بخش هایی از رم که به تازگی مورد استفاده قرار نگرفته اند راهی حافظه اصلی می شوند و با این کار بخشی از ظرفیت رم آزاد می شود. زمانی هم که به این اطلاعات حذف شده از رم احتیاج باشد، این اطلاعات از حافظه اصلی بازخوانی می شوند و بار دیگر در رم قرار می گیرند. با این کار ظرفیت رم برای ذخیره سازی اطلاعات مختلف افزایش پیدا می نماید ولی از سوی دیگر چنین روشی سرعت تبادل اطلاعات را بسیار پایین می آورد.

اما سیستم عامل اندروید برای این هدف از تکنیک نسبتا متفاوتی استفاده می نماید. اندروید به جای اینکه داده ها را از رم بیرون بیاورد و راهی حافظه اصلی کند، آن ها را فشرده می نماید و سپس بار دیگر در رم ذخیره می شوند. از این تکنیک به عنوان zRAM یاد می شود و زمانی که کاربر به داده های موردنظر احتیاج پیدا می نماید، باید از حالت فشرده شده در بیاید و به صورت عادی در رم قرار بگیرد. اما ظرفیتی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد، محدود است و اگر گوشی از نظر ظرفیت رم با کمبود روبرو شود، تعدادی از اپلیکیشن ها و بازی ها به طور کامل بسته می شوند تا بخشی از این ظرفیت خالی شود.

این یعنی هرچقدر ظرفیت رم گوشی بیشتر باشد، تعداد بیشتری از اپلیکیشن ها و بازی ها می توانند فعال باقی بمانند و سیستم عامل اندروید دیگر لازم نیست تعدادی از آن ها را به طور کامل ببندد. با توجه به این موضوع، اندازه ایدئال رم برای گوشی های اندرویدی چقدر است؟

آزمایش برای یافتن ظرفیت ایدئال رم

برای یافتن ظرفیت ایدئال برای رم، 3 گوشی را مورد آنالیز قرار داده ایم؛ گلکسی S21 اولترا با رم 12 گیگابایتی، وان پلاس 9 پرو با رم 8 گیگابایتی و پیکسل 3 ایکس ال با رم 4 گیگابایتی. گوشی های گوگل و سامسونگ از اندروید 12 استفاده می نمایند ولی گوشی وان پلاس مبتنی بر اندروید 11 است. برای این آزمایش، ابتدا اندازه ظرفیت خالی رم و ظرفیت مربوط به تبادل اطلاعات (swap) یادداشت شده و سپس بعد از اجرای بازی های مختلف، اندازه رم اشغال شده به وسیله آن ها هم ثبت شده است. این فرایند آنقدر تکرار شده تا زمانی که اندروید به ناچار یکی از بازی های اجرا شده را به طور کامل بسته است.

در ادامه می توانید لیستی از بازی های مورد استفاده (در کنار مرورگر کروم) و میانگین رم اشغال شده از طرف آن ها را مشاهده کنید:

*

تست های گلکسی S21 اولترا و پیکسل 3 ایکس ال

این دو گوشی در ابتدا و انتهای طیف این آزمایش قرار دارند زیرا گوشی سامسونگ از رم 12 گیگابایتی استفاده می نماید ولی پیکسل 3 ایکس ال مجهز به رم 4 گیگابایتی است. در ادامه می توانید نمودار مربوط به عملکرد این گوشی را مشاهده کنید. در بخش پایینی این نمودار، نام گوشی ها به ترتیب اجرا ثبت شده است. خط آبی مربوط به اندازه حافظه آزاد رم است و خط سبز هم فضای استفاده شده برای تبادل داده ها (Swap) را نشان می دهد.

همانطور که می توانید ببینید، با کاهش ظرفیت رم گلکسی S21 اولترا، اندازه بیشتری از حافظه مربوط به تبادل یا همان Swap مورد استفاده قرار گرفته است. با داشتن 12 گیگابایت رم، این گوشی توانسته تمام بازی ها را باز نگه دارد ولی زمانی که کروم با 12 تب باز شده، این اپلیکیشن 2.2 گیگابایت رم را به اشغال درآورده و اندروید در نهایت ناچار به بستن بازی Minecraft شده است.

از طرف دیگر، همانطور که انتظار داشتیم پیکسل 3 ایکس ال در این زمینه حرف چندانی برای گفتن ندارد. این گوشی توانسته 3 بازی Subway Surfers، Candy Crush و 1945 Airforce را در کنار یکدیگر باز نگه دارد. اما زمانی که Brawl Stars اجرا شده، اندروید بازی Subway Surfers را از رم حذف نموده است. با توجه به ظرفیت پایین رم، فضای مربوط به تبادل داده ها هم بسیار پایین است و فقط می تواند تعداد اندکی از اپلیکیشن ها و بازی ها را در خود نگه دارد.

تست وان پلاس 9 پرو

وان پلاس 9 پرو مورداستفاده در این آزمایش از 8 گیگابایت رم بهره می برد و مانند بسیاری از گوشی ها، دارای قابلیت نرم افزاری RAMBoost است که به طور خلاصه، مدیریت رم را به صورت هوشمندانه تری انجام می دهد. این ابزار، نحوه استفاده گوشی را تجزیه و تحلیل می نماید و به همین دلیل در صورت کم آمدن ظرفیت رم، اپلیکیشن ها و بازی هایی که مرتبا استفاده می شوند در رم باقی می مانند و موارد دیگری که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، از رم حذف می شوند. برای این آزمایش، وان پلاس 9 پرو در دو حال RAMBoost فعال و غیرفعال آنالیز شده است.

در حالت فعال بودن RAMBoost، می توانید ببینید که بعد از باز شدن Candy Crush ظرفیت آزاد رم به طور قابل توجهی افزایش پیدا نموده که این موضوع به بسته شدن بازی Subway Surfers برمی شود. این در حالی است که در این شرایط بخش زیادی از رم همچنان آزاد است و باید به در دسترس بودن حافظه Swap هم اشاره کنیم. بعد از این اتفاق، بار دیگر بازی Subway Surfers اجرا شده تا ادامه تست انجام شود. بازی های Brawl Stars و Minecraft بدون احتیاج به بستن بازی های دیگر اجرا شده اند. اما بعد از اجرای Asphalt 9، اندروید بازی های Candy Crush و 1945 Air Force را بست.

در حالت غیرفعال بودن RAMBoost، این گوشی در زمینه مدیریت رم رفتار متفاوتی از خود نشان داده است. به طور تعیین، از بازی Subway Surfers تا Minecraft بدون احتیاج به بستن بازی های دیگر، اجرا شده اند. اما بعد از اجرای Asphalt 9، بازی Subway Surfers به طور کامل بسته شد.

اگرچه وان پلاس 9 پرو از 4 گیگابایت حافظه Swap بهره می برد، اما فقط از حدود 1 گیگابایت از این ظرفیت استفاده نموده است. می توان گفت این گوشی در زمینه مدیریت رم رویکرد بسیار سختگیرانه ای دارد.

ظرفیت ایدئال رم برای گوشی های اندرویدی

کاملا روشن است که 4 گیگابایت رم برای کاربرانی که خواهان باز بودن چند بازی و اپلیکیشن هستند، کافی نیست. با توجه به اینکه با این اندازه حافظه می توانید حدود 3 تا 4 بازی را در حال فعال نگه دارید، احتمالا این محدودیت برای اپلیکیشن ها به حدود 5 یا 6 عدد می رسد. گلکسی S21 اولترا به لطف داشتن 12 گیگابایت رم می تواند حداقل 15 بازی را در رم حفظ کند. چنین تعیینه ای بدون شک برای کاربران علاقه مند به چندوظیفگی جذابیت زیادی دارد.

وان پلاس 9 پرو هم اگرچه در زمینه مدیریت رم سختگیرانه تر عمل می نماید، ولی قابلیت نرم افزاری RAMBoost احتمالا در بلندمدت منجر به بهبود تجربه کاربری می شود. اما روی هم رفته به نظر می رسد 8 گیگابایت رم موجود در گوشی های دیگر بهتر مدیریت می شود.

با توجه به این نتایج، برای خرید گوشی نسبتا مقرون به صرفه قیمت توصیه می کنیم که در پی رم 6 گیگابایتی باشید. در بین میان رده های پیشرفته و پرچم داران هم 8 گیگابایت رم می تواند بیشتر احتیاجهای شما را رفع کند. اما اگر از جمله کاربران حرفه ای هستید که همیشه چندین بازی و اپلیکیشن را باز نگه می دارید، رم 12 گیگابایتی شما را راضی نگه می دارد. در نهایت باید بگوییم که رم 16 گیگابایتی هم صرفا برای تبلیغات و به رخ کشیدن مناسب است و ظرفیت بیشتر از 12 گیگابایت زیاده روی محسوب می شود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "گوشی های اندرویدی چه میزان رم در سال 2022 احتیاج دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوشی های اندرویدی چه میزان رم در سال 2022 احتیاج دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید