پرونده کاروانسرای شاه عباسی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می شود

به گزارش ابزار ایرانی، اردبیل- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: پرونده کاروانسرای شاه عباسی با ویژگی های منحصر به فرد در نیر برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود.

پرونده کاروانسرای شاه عباسی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می شود

به گزارش گروه فرهنگی ابزار ایرانی، روح اله محمدی اظهار کرد: این کاروانسرا که در گردنه صائین و با ویژگی منحصر به فرد واقع شده در سال های گذشته به نام استراحتگاه تجار و بازرگانان در راستا تجاری راه ابریشم قرار داشته است.

وی ویژگی های منحصر به فرد این کاروانسرا را استفاده از مصالح بومی در ساخت آن به شکل مسقف با بهره گیری از روش سنگی و ملاتی اعلام نمود و گفت: بدون محوطه باز این کاروانسرا به دلیل شرایط اقلیمی منطقه در فضای سرپوشیده قرار گرفته و نظیر چنین کاروانسرایی را در کشور و سطح جهان شاهد نیستیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل شرح داد: با جمع آوری مستندات و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی امیدواریم با اولویت اصلی این اثر منحصر به فرد تاریخی برای ثبت جهانی در یونسکو ارسال شود تا اردبیل دومین اثر ثبت جهانی خود را در ردیف یونسکو به نظاره بنشیند.

محمدی افزود: بعد از ثبت جهانی بقعه شیخ صفی الدین این دومین اثر از استان اردبیل است که برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال خواهد شد که انتظار می رود با پیگیری های مستمر تحقق این اهداف را ببینیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: این کاروانسرا در راستا تبریز به اردبیل و اتصال به منطقه مغان و حوزه قفقاز قرار گرفته است و از شاه راه های اصلی جاده ابریشم به حساب می آمد تا با اتصال به قفقاز تجارت جهانی و بین المللی و آثار آن رقم خورده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: امیدواریم با پیگیری مسئولان استانی و کشوری در آینده نه چندان دور ثبت جهانی این کاروانسرای ارزشمند را در فهرست یونسکو ببینیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "پرونده کاروانسرای شاه عباسی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده کاروانسرای شاه عباسی برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید