نقش راه آهن در توسعه گردشگری

به گزارش ابزار ایرانی، حمل ونقل بخش مهمی از فعالیت ها در بخش گردشگری است که علاوه بر جابه جایی گردشگران از مبدأ به مقصد، خود هم می تواند یک جاذبه گردشگری باشد. راه آهن یکی از مالی ترین وسایل حمل و نقل محسوب می گردد.

نقش راه آهن در توسعه گردشگری

بامداد رجبی کارشناس امور فرهنگی/ بین حمل ونقل و گردشگری رابطه تنگاتنگی وجود دارد. روش های مختلف حمل ونقل، نقش های متفاوتی در توسعه صنعت گردشگری ایفا نموده اند. حمل ونقل به اسم بخش مهمی از صنعت گردشگری در نظر گرفته می گردد. گردشگری شامل تعداد زیادی از کارکنان، منابع و عایدی است که به مجموعه ای از فعالیت ها تبدیل می گردد، به همین علت، عایدیهای حاصل از گردشگری در دهه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. از سوی دیگر، گردشگری در این سال ها، صنعت رو به رشدی بوده و توسعه گردشگری با فعالیت های متعددی مرتبط است که نقش مهمی در توسعه منطقه ای کشور ایفا می نمایند.

دسترسی به منطقه ها گردشگری مربوط به عوامل متعددی است که مهم ترین آن ها طبیعت، جاذبه های مختلف گردشگری، زیرساخت ها و دسترسی به بیشتر وسایل نقلیه عمومی است. زیرساخت های گردشگری به طور کلی عواملی هستند که برای سهولت در دسترسی به مقاصد مختلف گردشگری به کار برده می شوند. بسیاری از مکان های گردشگری به علت نبود این گونه زیرساخت ها برای گردشگران ناشناخته بود. در نتیجه، جوامع یا مشاغل فعال در این منطقه ها نادیده گرفته می شدند. توسعه گردشگری فرصت هایی را برای حضور در مقاصد مختلف گردشگری فراهم می نماید، بنابراین عایدی و مشاغل در این منطقه ها افزایش می یابد. یکی از دلایل مهم توسعه گردشگری افزایش فرصت های سفر مانند حمل ونقل است. وسایل حمل ونقل متنوع و برای جابه جایی افراد و تجهیزات مفید هستند. حمل ونقل به جابه جایی افراد از مقصدی به مقصد دیگر یاری می نماید. از سوی دیگر، توسعه حمل ونقل موجب آلودگی محیط زیست هم می گردد. انواع حمل و نقل در گردشگری عبارتند از: حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی. گردشگری و سفرهای تفریحی که از راه آهن برای جابجایی گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً به اسم گردشگری ریلی نامیده می گردد.

به نظر می رسد که راه آهن یکی از برترین و ایمن ترین روش های حمل و نقل می باشد. انتخاب وسایل حمل ونقل برای گردشگران که از آن استفاده می نمایند به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به مقصد مورد نظر، قیمت، زمان سفر، ایمنی، جغرافیا و هدف از سفر اشاره نمود.

برای افزایش آگاهی مردم برای استفاده از راه آهن در آینده، دولت باید بر سیاست های مناسب در خصوص مکان های مقاصد گردشگری تمرکز کند و در شلوغ ترین فصل های گردشگری قیمت های متفاوتی را ارائه دهد.

باید راه آهن به اسم مالی ترین روش سفر و سازگارترین با محیط زیست در نظر گرفته گردد. اثر گلخانه ای انتشار گازها در هر کیلومتر در حمل ونقل ریلی 80 درصد کمتر از خودروها است. با انتخاب مسیرهای گردشگری ریلی و محدود کردن مسافرت های جاده ای، می توان به محیط زیست یاری کرد، بعلاوه هزینه های سفر هم کاهش پیدا می نماید. از مزایای دیگر استفاده از قطار و انتخاب مسافرت های ریلی نسبت به وسیله نقلیه شخصی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- آلودگی صوتی کمتر

- آلودگی هوا، تخریب زیرساخت ها، در راه آهن کمتر است. این بدان معناست که سفر با راه آهن برای آینده پایدار است.

- با استفاده از راه آهن می توان به طور کلی ازدحام را کاهش داد.

- حمل و نقل با راه آهن قابل اعتماد است. هم برای مسافران و هم برای حمل بار، یکی از مزایای حمل و نقل با راه آهن قابل اعتماد بودن آن است.

- واگن های قطار چه برای مسافران و چه برای حمل ونقل وسایل عظیم، مناسب تر از اتومبیل ها، ون ها و حتی اتوبوس ها هستند. این بدان معناست که آن ها می توانند تعداد بیشتری (افراد یا کالاها) را در زمان کوتاه تری حمل نمایند. برای حمل ونقل، این افزایش ظرفیت به این معنی است که شرکت ها می توانند هزینه کمتری پرداخت نمایند. بعلاوه حمل ونقل ریلی برای کالاهای عظیم و سنگین ایده آل است. حمل این قطعات اغلب سخت است.

- حمل ونقل ریلی از نظر تصادفات و خرابی ها، فوق العاده ایمن است؛ این بدان معناست که ایمنی مسافران و بارهای مسافری به وسیله راه آهن به طور کلی بیشتر از سایر وسایل حمل ونقل زمینی است.

- سفر با قطار و انتخاب مسافرت ریلی به مسافران اجازه می دهد تا منظره ها باورنکردنی را مشاهده نمایند. حمل ونقل با قطار چه به وسیله کوهستان و چه در امتداد ساحل اجازه می دهد تا گردشگران منظره ها زیبایی را از پنجره ها مشاهده نمایند.

- یکی از مزایای عظیم حمل ونقل ریلی به ویژه در خصوص مسافران این است که با توجه به برنامه های زمانی دقیق، به ندرت پیش می آید که زمان حمل ونقل تغییر پیدا کند و تاخیری در آن ها به وجود آید. این مسیرها و برنامه های ثابت به این معناست که راه آهن یکی از معتبرترین روش های حمل و نقل است.

باید این واقعیت را در نظر گرفت که برنامه ریزی گردشگری در منطقه ها دارای اولویت مستلزم مطالعه کامل رابطه آن ها با حمل ونقل به وسیله راه آهن و فرصت ها است که می تواند به اجرای نیازهای جوامع یاری کند. نهادهای دولتی و حمل و نقل گردشگری باید برای حمایت از صنعت گردشگری همکاری نمایند. حمل ونقل و راه آهن باید به اسم عاملی مرتبط با تداوم گردشگری در نظر گرفته گردد ایجاد و تحریک ساختارهای مشترک برای حمل ونقل و گردشگری برای توسعه برنامه های استراتژیک برای آینده این صنعت بسیار مهم است.

منبع: توریسم آنلاین

به "نقش راه آهن در توسعه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش راه آهن در توسعه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید