ناسا میخواهد سگ رباتیک به مریخ بفرستد

به گزارش ابزار ایرانی، دانشمندان ناسا برای کشف سطح مریخ ایده ای جالب و غیرمعمول دارند: ارسال یک سگ رباتیک چهارپا به سیاره سرخ که می تواند بهتر از کاوشگر های چرخ دار روی سطوح حرکت کند.

ناسا میخواهد سگ رباتیک به مریخ بفرستد

درحالی که مرخ نورد پشتکار در جهت رسیدن به سیاره سرخ قرار گرفته است، پژوهشگران ناسا پیشنهاد نموده اند که نسخه بهینه شده ربات سگ اسپات (Spot) که توسط شرکت رباتیک بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) ساخته شده، می تواند جایگزینی عالی برای مریخ نورد های کلاسیک باشد.

این ربات ها برای پوشش مسافت های طولانی و زمین های ناهموار مناسب ترند و حتی می توانند به نقشه برداری مکان های ممکن برای ایجاد ایستگاه های انسانی که ناسا امیدوار است در نهایت در سیاره سرخ مستقر گردد، یاری نمایند.

دانشمندان هم اکنون در حال آزمایش این ایده هستند و یک ربات اسپات را به تجهیزات تازه ای مجهز نموده اند که می تواند برای حرکت در محیط و ترسیم نقشه به آن یاری کند. نمونه اولیه این سگ رباتیک با نام Au-Spot می تواند از زمین هایی که برای یک مریخ نورد چرخ دار غیرقابل دسترسی است بگذرد و سرعت انجام کار را بسیار بیشتر کند. این ربات درحالی که موانع را آنالیز می نماید، در صورت سقوط عقب می ایستد.

همچنین به گفته دانشمندان ناسا، با یاری چنین ربات هایی، کج شدن و سقوط کاوشگر، به معنای شکست در مأموریت نخواهد بود زیرا این ربات با استفاده از الگوریتم های بازیابی، می تواند پس از انواع زیادی سقوط، دوباره بلند گردد و به فعالیت ادامه دهد.

بخشی از مأموریت Au-Spot کشف و توسعه نقشه های غارها و تونل های مریخ به منظور جست وجوی مکان های مناسب برای یک پایگاه انسانی خواهد بود. در حال حاضر، آزمایش ها در راهروها و تونل های شبیه سازی شده از مریخ در کالیفرنیا در جریان است.

دانشمندان خاطرنشان کردند: این رفتارهای رباتیک می تواند روزی باعث ایجاد مأموریت های علمی انقلابی در سطح و زیرسطح مریخ گردد و در نتیجه مرزهای توانایی ناسا در کاوش مکان های غیرقابل دسترسی جابه جا خواهد شد.

عکس کاور: سگ رباتیک Au-Spot ناسا و بوستون داینامیکس

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: Live Science, Futurism

منبع: دیجیکالا مگ

به "ناسا میخواهد سگ رباتیک به مریخ بفرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا میخواهد سگ رباتیک به مریخ بفرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید