محمدرضا صاحبی: متاسفانه در کشور ما سینمای مستند مشکل اکران دارد

به گزارش ابزار ایرانی، خبرآنلاین/ محمدرضا صاحبی، مستندساز، باور دارد اکران آنلاین و عادت دادن مخاطب به تماشای فیلم از خانه، ممکن است باعث گردد سینماروها پس از کرونا هم قید رفتن به سالن را بزنند. با این حال، او اکران آنلاین را برای آثار مستند و فیلم های هنری کم مخاطب، یک فرصت می داند که ویروس کرونا، باعث و بانی آن بوده است.

محمدرضا صاحبی: متاسفانه در کشور ما سینمای مستند مشکل اکران دارد

کلاب هاوس خبرآنلاین با موضوع سینمای ایران در ژانر وحشت از کرونا؛ فردا چه می گردد؟ با حضور گروهی از کارگردانان، تهیه کنندگان، سینماداران و کارشناسان و منتقدان برگزار گردید.

محمدرضا صاحبی، کارگردان مستند (رم-شهبازان) که این روزها به صورت آنلاین اکران شده است، از جمله مهمانان این کلاب هاوس بود.

او درباره تجربه اکران آنلاین فیلم ها در این روزهای کرونایی گفت: جای اصلی فیلم روی پرده سینماست و اتفاقی که در دوران کرونا برای سینما رخ داد، بد بود. امیدوارم با گذر از این ماجرا، از نظر اندازه استقبال مخاطب حداقل به شرایط قبل از کرونا برگردیم. در دوران کرونا، اکران آنلاین بیش از پیش توجه ها را به خود جلب کرد که بخش عمده آن حاصل اجبار ناشی از تعطیلی سینماها و نگرانی مردم از سینما رفتن بود اما اکران آنلاین مشخصا در خصوص سینمای مستند فرصت به تعداد آمد.

این کارگردان در ادامه اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما، سینمای مستند، مشکل اکران دارد، چرا که برای مخاطبانی محدود و بعلاوه پراکنده در نقاط گوناگون جغرافیایی، به نمایش درمی آید. در نتیجه روی پرده سینمارفتن یک فیلم مستند و استقبال مخاطب از آن به قدری که سالن پر گردد و این اکران را توجیه کند، اتفاقی نادر است. بنابراین اکران آنلاین، هم فرصتی برای فیلم ساز ژانر مستند است که اثرش را به دیدِ مخاطب برساند و هم فرصتی برای مخاطب که به تماشای اثر مورد علاقه اش بنشیند.

صاحبی در جمع بندی صحبت هایش گفت: از نظر من، اکران آنلاین درمجموع، هم تهدید است و هم فرصت. تهدید است چون مخاطب سینمارو که پیش از این به سینما می رفته است، تغییر رویکرد می دهد و در خانه به تماشای فیلم می نشیند. بعلاوه یک فرصت برای فیلم هایی است که مخاطبان محدودتری دارند و اکران شان روی پرده سینما از نظر مالی قابل توجیه نیست.

منبع: همگردی

به "محمدرضا صاحبی: متاسفانه در کشور ما سینمای مستند مشکل اکران دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا صاحبی: متاسفانه در کشور ما سینمای مستند مشکل اکران دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید