درمان یکی از بیماری های دردناک پا با تزریق چربی

به گزارش ابزار ایرانی، محققان دانشگاه پیتسبرگ روش جدیدی را برای درمان بیماری دردناک پا به نام التهاب غلاف کف پا (plantar fasciitis) توسعه داده اند.

درمان یکی از بیماری های دردناک پا با تزریق چربی

به گزارش ایسنا و به نقل از اس تی دی، روش تازه محققان بدین گونه است که طی آن چربی خود بیمار به صورت شبکه ای به وسیله ده ها تزریق کوچک به پا تزریق می گردد.

به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ، روش تازهی که طی آن چربی خود بیمار را به کف پای او پیوند می زنند، می تواند برای کسانی که از یک بیماری شایع و دردناک به نام التهاب غلاف کف پا (plantar fasciitis) رنج می برند، مفید باشد.

دکتر جفری گوسنوف (Jeffrey Gusenoff) جراح پلاستیک دانشگاه پیتسبرگ گفت: ما این روش را برای استفاده از خواص بازسازی نماینده چربی توسعه دادیم. در این مطالعه اثبات مفهومی، ما نشان دادیم که تزریق چربی به پا، درد پاشنه پا را کاهش می دهد، به بیماران یاری می نماید تا بتوانند مجدد به فعالیت های روزمره و ورزش خود بپردازند و در کل کیفیت زندگی آن ها را افزایش می دهد.

التهاب غلاف کف پا یکی از شایع ترین علل درد پاشنه پا است که حدود دو میلیون نفر در ایالات متحده از آن رنج می برند.

بث گوسنوف (Beth Gusenoff) از دیگر محققان این مطالعه گفت: التهاب کف پا درد بسیار شدیدی را ایجاد می نماید و به گونه ای است که وقتی فرد از حالت نشسته یا از حالت خواب بلند می گردد، درد شدیدی را تجربه می نماید که بعضی افراد آن را مانند میخی توصیف می نمایند که درست از پاشنه آن ها می گذرد.

شکل حاد التهاب غلاف کف پا را می توان با کشش، کفش طبی یا تزریق کورتیزون درمان کرد. اما حدود 10 درصد از بیماران کاملا درمان نمی شوند و کلاژن پای آن ها تحلیل می رود و التهاب غلاف کف پای آن ها بیشتر می گردد.

محققان این مطالعه با الهام از خواص بازسازی سلول های بنیادی چربی، تکنیکی را ابداع کردند که طی آن از چربی برداشت شده از شکم یا سایر قسمت های بدن بیمار برای درمان این بیماری استفاده می نمایند.

جفری گوسنوف گفت: در چربی، سلول های بنیادی و فاکتور های رشد وجود دارند که به تامین خون تازه یاری می نمایند که این امر نیز باعث بهبود زخم می گردد. ما در این مطالعه از یک سوزن صاف برای سوراخ کردن التهاب غلاف کف پا استفاده کردیم چرا که این کار باعث ایجاد جراحت کوچک و تحریک فرایند بهبودی می گردد. سپس سوزن را بیرون آورده و میزان کمی از چربی بیمار را در آنجا تزریق می کنیم.

در این مطالعه که به وسیله محققان آمریکایی انجام شد، روش تزریق چربی مذکور علائم التهاب غلاف کف پا را در بیماران بهبود بخشید و زمینه را برای یک کارآزمایی بالینی بزرگتر فراهم کرد.

منبع: فرارو

به "درمان یکی از بیماری های دردناک پا با تزریق چربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان یکی از بیماری های دردناک پا با تزریق چربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید