جاهای دیدنی یزد؛ 10 مکان دیدنی یزد که نباید از دست بدهید

به گزارش ابزار ایرانی، 1. مجموعه امیرچخماق

نماد معماری یزد، میدان امیرچخماق، در قلب شهر واقع شده است. ساختمان سه طبقه حول میدان با نمای چشمگیر و درخشندگی ایوان های زیبایش پس از غروب خورشید، جلوه گری می نماید.

جاهای دیدنی یزد؛ 10 مکان دیدنی یزد که نباید از دست بدهید

سابقه این بنا که یکی از بزرگ ترین حسینیه های کشور و از جاهای تماشای یزد است، به قرن 15 میلادی برمی گردد؛ هرچند طی سال ها، چندین بار بازسازی شده است. اطراف میدان چندین بستنی فروشی معتبر از شما پذیرایی می نمایند.

2. زورخانه صاحب الزمان

این بنای تاریخی پرطرفدار در شمال میدان امیرچخماق قرار گرفته است. در این زورخانه نه تنها می توانید حرکات ورزشکاران را تماشا کنید، بلکه می توانید از سقاخانه طبقه زیرین که متعلق به قرن 15 است تماشا کنید و تأثیر بادگیرهای یزد را در خنک کردن فضا از نزدیک لمس کنید.

3. آتشکده زرتشتیان

یزد مرکز آیین زرتشت برای زرتشتیان ایران و جایگاه چندین بنا و مکان تاریخی زرتشتی است. آتشکده که مهم ترینِ این عمارت ها و ازجمله جاهای تماشای یزد است، جایگاه آتشی است که بنا بر روایت ها از قرن پنجم پیش از میلاد شعله ور است.

4. دخمه

از دیگر مکان های شگفت انگیز زرتشتی گورستان زرتشتیان است که به دخمه معروف است و فاصله کمی از شهر دارد. برآمده از کویر باوقار، بنای گنبدی را با دو برج در کناره اش، هم راستای تپه های کویری می بینید. تا همین 60 سال پیش بنابر سنت آیین زرتشت، اجساد مردگان در این بنا قرار می گرفت تا خوراک کرکس ها باشد و به تمامی به طبیعت بازگردد! این بنای متروک در میان تپه ها که حال وهوایی وهم آور خلق می نماید، برای برخی از گردشگران خارجی یادآور خانه های مجموعه فیلم های جنگ ستاره ای است.

5. چَک چَک

در فاصله 70 کیلومتری یزد، درون کویر، مهم ترین عبادتگاه زرتشتیان قرار گرفته است. بنابر روایت ها نیک بانو دختر یزدگرد سوم در حال گریز از سپاه اعراب، در این مکان به خداوند پناه می برد و سپس تخته سنگی باز می گردد و او را پنهان می نماید! از آن پس قطره های آب از تخته سنگ چکه می نمایند. ازاین رو عنوان چک چک به این مکان داده شده است. می گویند این قطره های آب اشک های کوه است که به یاد شاهدخت نیک بانو می ریزد!

6. شهر تاریخی

بخش تاریخی یزد که هنوز هم پذیرای ساکنان شهر است، به خوبی محافظت شده است. خیابان ها و کوچه پس کوچه های دالان مانند با دیوارهای برآمده و شکاف های سحرآمیزش، مکان شگفت انگیزی است برای پیاده روی شادمانه عصرگاهی. دیوارهای کاه گلی زردوقهوه ای به خوبی نشانه خشکی منطقه هستند. در این میان، بادگیرهای شهر نشان دهنده نبوغ و ابتکار معماری سنتی یزد است. اگر به سقف ساختمان ها دسترسی دارید، تماشای نمای چشمگیر شهر را از روی بام از دست ندهید.

7. مسجد جامع

این مسجد خارق العاده را از تمام قسمت های شهر تاریخی می بینید. این بنا که متعلق به قرن 14 میلادی است، بلندترین مناره ها را در تمام ایران دارد. کاشی کاری های ظریف آبی رنگ بنا نشان آشکار معماری ایرانی-اسلامی است. بخش هایی از مسجد قدمت بیشتری دارند و سابقه شان به قرن 12 می رسد. از خطاطی و ریزه کاری های ایوان مسجد غافل نشوید.

8. باغ دولت آباد

باغ دولت آباد با فواره های متعدد، درختان سرو و انارش، آرامش و سکوت باغ ایرانی را برایتان به ارمغان می آورد. این اقامتگاه قرن هجدهمی که یکی از جاهای تماشای یزد است، سرشار از سایه و نور و عمارت های زیباست و تمام سال از آن بازدید می نمایند. بادگیر مرکزی باغ به بلندی 33 متر و ردیف پنجره های شیشه رنگی که یادآور استوانه های زیبابین هستند، فضای هنرمندانه بی همتایی را خلق می نمایند که مانند آن را به این زودی ها پیدا نمی کنید.

9. قلعه سریزد

به فاصله 45 دقیقه از یزد در روستای سریزد بازمانده قلعه ای قرار گرفته است که یک جاذبه گردشگری دیگر است. این بنای دفاعی دوره ساسانیان با دیوار دولایه که در برخی بخش ها 3 طبقه دارد، به شکل عجیبی محفوظ مانده است. قلعه در دوره صفویه توسعه پیدا نموده اما بخش هایی از آن فرو ریخته است. پس از یکی دو ساعت گشت وگذار در قلعه برای تان روشن می گردد که چرا شهر یزد از نظر تاریخی بی رقیب است.

10. روستای خرانَق

گشت شهر یزد و اطراف آن بدون تماشا روستای خرانق کامل نمی گردد. این روستا با خانه های کاه گلی بیش از یک قرن قدمت دارد، اما امروزه تقریبا خالی از سکنه است. البته شاید عده کمی از اهالی روستا را درحال پرسه زنی ببینید. گردشگران آزادند که در گوشه وکنار روستا با زیبایی توصیف ناپذیرش بگردند. از مسجد قاجاری روستا و قنات باستانی دره پایین دست غافل نشوید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور

به "جاهای دیدنی یزد؛ 10 مکان دیدنی یزد که نباید از دست بدهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی یزد؛ 10 مکان دیدنی یزد که نباید از دست بدهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید