بهترین ورزش ها برای چربی سوزی کدامند؟

به گزارش ابزار ایرانی، برترین ها/ برای بسیاری، آب کردن چربی های شکم و پهلو ممکن است کاری غیر ممکن به نظر بیاید. اما باید بدانید که دور شکم و پهلو، خطرناک ترین مکان برای ذخیره شدن چربی در بدن است. چون اندام های داخلی بدن را احاطه نموده و بر عملکرد آن ها تاثیر می گذارد. همچنین این نوع چربی ها در ظاهر و گردش خون شما تاثیر بسزایی گذاشته و شما را در معرض بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی قرار می دهند. اما بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو چیست؟ در این مطلب قصد داریم شما را با 11 تمرین عالی برای انجام این کار، آشنا کنیم.

بهترین ورزش ها برای چربی سوزی کدامند؟

1. طناب زدن

با طناب زدن، 1074 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

طناب زدن بهترین ورزش برای لاغری محسوب می گردد و اساسی ترین فعالیت چربی سوز است که به شما یاری می نماید کالری زیادی بسوزانید و وزن کم کنید. هیچ ورزش دیگری برای لاغری وجود ندارد که با طناب زدن برابری کند.

این ورزش هوازی با فعالیتی شدید و قدرتمند می تواند سرعت کالری سوزی را تا 1300 کالری در ساعت بالا ببرد. برای هر پرش، 0.1 کالری مصرف خواهید کرد.

ده دقیقه طناب زدن می تواند تقریبا معادل 1610 متر دویدن در عرض 8 دقیقه باشد. از آنجایی که در طناب زدن، فشار هر پرش توسط هر دو پا جذب می گردد، احتمال آسیب دیدن زانو در این ورزش نسبت به دویدن، کمتر است.

آیا می دانستید که حین طناب زدن، سرعت و چابکی تان بیشتر می گردد، چگالی استخوانی تان افزایش می یابد و حتی عملکرد شناختی مغزتان هم تقویت می گردد؟

2. تکواندو

با تکواندو، 937 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

تکواندو یک هنر رزمی کره ای و ورزش ملی کره جنوبی است. همچنین تکواندو بخشی از تمرینات نظامی کره است که همه سربازان باید آن را فرا بگیرند. تکواندو، به دلیل به کارگیری تکنیک های خاص در ضربات پا که آن را از هنر های رزمی دیگری همچون کاراته یا سبک هایی از کونگ فو متمایز می نماید، شهرت دارد.

امروزه بیش از 70 میلیون نفر در 188 کشور جهان، تکواندو را تمرین می نمایند که 4 میلیون نفر از این افراد، کمربند مشکی دارند. تکواندو تنها بر مبنای فعالیت جسمی نیست، بلکه تمرکز، فلسفه مبارزه و دفاع شخصی هم جزو اصول این ورزش است.

یک کلاس معمولی تکواندو شامل ضربات دینامیک و تمرینات لگد زنی، ضربات بلاک، تمرینات استقامتی میان تنه و تمرینات کششی است. شما به واسطه چنین حرکات پویایی، می توانید استقامت و قدرت بدنی تان را افزایش بدهید.

فراگیری و تمرین پومسه (فرم خاصی از حرکات دفاعی و تهاجمی) برای بچه ها، منجر به تقویت مهارت های حرکتی و کنترل بدنی شان می گردد.

طبق مطالعه ای که در سال 2014 انجام و نتایج آن در Sports Medicine منتشر شد، ورزشکاران تکواندو، انعطاف بدنی و قدرت بسیار بالا (مخصوصا در پا ها و لگن)، قدرت پویا در بالاتنه و پایین تنه و استقامت خوبی در میان تنه خود دارند.

3. شنا

با شنا کردن، 892 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

اگر به دنبال ورزشی هستید که فعالیت زیادی احتیاج نداشته باشد و نتایج خوبی برای تان به بار بیاورد، شنا کنید. این ورزش ظاهرا کم تحرک می تواند بدون ریختن حتی یک قطره عرق، صد ها کالری بسوزاند. حرکات گوناگون و زیادی که هنگام شنا کردن انجام می دهید مانند انواع مختلفی از ورزش های هوازی است که بدن تان را به شیوه ای جدید به چالش می کشد. توجه داشته باشید که تنها کافیست هر روز چند دور در استخر شنا کنید تا به نتایج چشمگیر و متفاوتی در تناسب اندام تان برسید. در واقع بدون اینکه آسیبی به زانو ها یا قوزک پای خود وارد کنید، سایز دور کمرتان را کم می کنید!

4. بالا رفتن از پله ها

با بالا رفتن از پله ها، 819 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

همه ما می دانیم که دویدن خوب است، اما بالا رفتن از پله ها چطور؟ به گفته کارشناسان، بالا رفتن از پله ها، برای کالری سوزی و لاغری، بسیار بهتر و مفیدتر است. اگر دونده مبتدی هستید، انجام این فعالیت برای شما اهمیت بیشتری دارد. بنا به گزارش RunnersWorld experts، حرکات پلایومتریک (بالا رفتن از پله ها) باعث تقویت عضلات، قلب و ریه ها می گردد و تأثیرات خوبی در دویدن دارد.

آن مور (Anne Moore)، روان شناس ورزشی و مربی دو در چارلستونِ کارولینای جنوبی می گوید: پله ها مجبورتان می نمایند برخلاف جاذبه عمل کنید و بنابراین از دو جهت اساسی برای دوندگان مفید است: قدرت و استقامت. شما به هردوی این ها احتیاج دارید، چه در حال نزدیک شدن به خط خاتمه مسابقات دوی 5 کیلومتر باشید و چه در حال کوشش برای حفظ سرعت در چند متر خاتمهی دوی ماراتن. بالا رفتن از پله ها وادارتان می نماید از عضلات تثبیت نماینده، چون گلوتئوس مدیوس، که در دویدن های معمولی چندان به چالش کشیده نمی شوند بهره ببرید، زیرا همزمان که تعادل تان را روی یک پا حفظ می کنید، باید قدم بعدی را با پای دیگرتان بردارید. بالا رفتن از پله ها، عضلات تثبیت نماینده را تقویت می نماید و احتمال آسیب نیز کاهش خواهد یافت.

بالا رفتن از پله ها یک ورزش هوازی است، بنابراین همان فوایدی را دارد که سایر ورزش های هوازی دارند، درنتیجه شما هم وزن کم می کنید و هم قلب و ریه هایتان را تقویت می کنید.

یادتان باشد که شما تنها زمانی وزن کم خواهید کرد که میزان کالری مصرفی تان، از میزان کالری ای که می سوزانید، کمتر باشد، پس کمتر غذا های شور و چرب بخورید و تغذیه سالم و متعادلی داشته باشید.

5. بازی بسکتبال

با بازی بسکتبال، 728 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

بسکتبال یک ورزش تیمیِ شگفت انگیز است که به شما یاری می نماید تا چربی هایتان را بسوزانید، آرام شوید، سیستم قلبی و عروقی تان را تقویت و روحیه تیمی پیدا کنید. در ضمن بسکتبال یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین ورزش ها در سراسر جهانست و فعالیت و تفریح مورد علاقه خیلی از افراد است. آیا می دانستید که رئیس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما هر روز و به عنوان بخشی از رژیم سلامتی خود، بسکتبال بازی می نماید؟

بسکتبال فواید اعجاب انگیز زیر را دارد:

چربی سوزی

تقویت و استحکام استخوان ها

تقویت سیستم ایمنی

دربرداشتن تمرینات استقامتی

تقویت ذهن

افزایش مهارت های حرکتی

افزایش اعتمادبه نفس

بسکتبال با توجه به فواید زیادی که دارد، دلیل خوبی برای این است که توپ را بردارید و پرش و پرتاب را آغاز کنید. می توانید به تن هایی یا با دوستان خود بسکتبال بازی کنید، فرقی نمی نماید انتخاب شما چیست، مهم این است که ورزشی بسیار عالی را انتخاب نموده اید. اگر بسکتبال را به بخشی از عادات سالم زندگی خود تبدیل کنید، مطمئن باشید که سال های زیادی می توانید هم از نظر جسمی و هم از لحاظ ذهنی، سالم و شاداب بمانید.

6. دویدن آهسته و یکنواخت

با دویدن، 555 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

دویدن یکی از بهترین تمرینات برای بدن است و تنها چیزی که برای دویدن احتیاج دارید، یک جفت کفش خوب است. چند کیلومتر در روز دویدن این امتیازات را دارد:

سرعت سوخت و سازتان را افزایش می دهد.

سطح فیتنس تان را بالا برده و استقامت تان را افزایش می دهد.

یاری می نماید تا چربی های ناخواسته بدن تان را آب کنید.

تمام این اتفاقات سریع تر از آنچه فکرش را بکنید روی خواهند داد. نکته اینجاست که دویدن باعث فشار به زانو ها می گردد، بنابراین بهتر است فرایند پیشرفت تان آهسته باشد و سرعت و مسافت را مطابق با پیشرفت سطح فیتنس تان بالا ببرید.

حواس تان باشد که هرگز سرعت و مسافت را همزمان افزایش ندهید! همواره بهترین کار این است که ابتدا روی افزایش مسافت تمرکز کنید.

7. دوچرخه سواری

با دوچرخه سواری، 508 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

دوچرخه سواری یکی از بهترین ورزش های هوازی و مفید برای قلب و سیستم تنفسی است که خیلی هم مفرح و لذت بخش است. با خیال راحت ترافیک ماشین ها را پشتِ سر گذاشتن و وزش باد را روی صورت حس کردن و کالری قابل توجهی را سوزاندن، تنها چند مزیت از امتیازات فراوان دوچرخه سواری است. یک امتیاز بسیار خوب دیگر در خصوص دوچرخه سواری این است که ورزشی رقابتی است، بنابراین می توانید اندکی از حس رقابت خود برای انگیزه دریافت بهره ببرید.

یک هدف برای خودتان انتخاب کنید که شما را به چالش بکشد، اما قابل دست یافتن باشد و برنامه ای بریزید که تا انتهایش پیش بروید. به زودی به جایی خواهید رسید که اصلا احساس نمی کنید در حال ورزش کردن هستید! روحیه رقابت گرتان در تمام مراحل شما را به جلو خواهد برد و یاری تان می نماید تا سریع تر چند کیلوگرم از وزن تان را کم کنید.

8. بدنسازی

با تمرینات بدنسازی، 455 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

آیا دوست دارید 48 ساعت بی وقفه کالری بسوزانید؟ این دقیقا همان کاری است که بدنسازی انجام می دهد؛ یعنی ادامه فرایند کالری سوزی بعد از تمرین. بیشتر افرادی که هدف شان کاهش وزن است، معمولا توجهی به باشگاه و وزنه زدن ندارند و این موضوع مخصوصا برای خانم هایی که هیچ علاقه ای به تنومند شدن ندارند، صدق می نماید! این تصور اشتباه در خصوص بدنسازی و چربی سوزی می تواند فرایند پیشرفت تان را متوقف کند، چون هیچ رژیم غذایی بدون عرق ریختن در باشگاه کامل نیست.

از قلم نیاندازید که ساختن توده عضلانی، یکی از مؤثرترین راه های چربی سوزی می باشد و بهترین امتیاز آن این است که فرایند چربی سوزی تا 48 ساعت بعد از تمرین هم ادامه دارد.

9. ورزش هوازی

با انجام ورزش های هوازی، 399 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

ورزش هوازی، شیوه ای بسیار خوب برای بالا بردن ضربان قلب است که می تواند کالری های انباشته را بسوزاند. یک جلسه تمرین هوازی 20 دقیقه ای، 2 تا 3 بار در هفته به شما یاری می نماید تا فورا از شر وزن اضافی خود خلاص شوید!

انواع بسیار گوناگونی از تمرینات هوازی وجود دارند که نتایج مختلفی به شما می دهند؛ بنابراین برای اینکه برنامه تمرینی مؤثر و مناسب خودتان را انتخاب کنید ضروری است تا تحقیقات کاملی انجام دهید. یادتان باشد تمام کاری که باید انجام دهید این است که چند سایت معتبر و مفید را مرور کنید و از چند نفر که تجربه خوبی در این زمینه دارند پرس وجو کنید تا ببینید چه توصیه هایی برای تان دارند.

10. پایکوبییدن

با پایکوبییدن، 370 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

اگر به دنبال شیوه ای مفرح برای تناسب اندام و کاهش وزن هستید، چرا پایکوبییدن را امتحان نمی کنید؟ پایکوبییدن یک راه بسیار خوب برای بالا بردن ضربان قلب است. در ضمن همزمان با تغییرات ریتم و حرکات، تمام بدن پیوسته به چالش کشیده می گردد و برای همین هرگز کسل نماینده نیست. خوشبختانه انواع گوناگونی از پایکوبی وجود دارد که به راحتی می توانید متناسب ترین روش را از نظر مطابقت با روحیه و سبک زندگی تان، پیدا کنید.

11. پیاده روی

با پیاده روی، 167 کالری در ساعت خواهید سوزاند!

اگر دویدن برای تان سخت است و مسائل مفصلی دارید، پس پیاده روی برای تان یک راهکار عالی است! مطالعات زیادی نشان داده اند که پیاده روی حتی می تواند برای کاهش وزن مفیدتر از دویدن باشد و قطعا بی خطرتر و ساده تر است. همچنین پیاده روی یک راه بسیار خوب برای همراهی با دوستان است، بنابراین از رژیمی که در پیش گرفته اید خسته و کسل نخواهید شد و گروهی از دوستان را در کنار خود دارید که شما را تشویق به ادامه و پایبند ماندن می نمایند. حتما توجه داشته باشید که هنگام پیاده روی سرعت تان تا حدی باشد که حرف زدن برای تان کمی سخت بگردد، اما همچنان بتوانید حرف بزنید، نه اینکه آنقدر به نفس زدن بیفتید که امکان حرف زدن نداشته باشید.

هر چند وقت یک بار باید ورزش کنیم؟

بیشتر کارشناسان مورد تائید، توصیه می نمایند که برای رسیدن به بهترین نتایج باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

دست کم سه بار در هفته ورزش کنید.

هر جلسه ورزشی تان حدود 20 دقیقه باشد.

آب زیاد بنوشید.

در هفته حداقل یک روز استراحت کنید.

منبع: همگردی

به "بهترین ورزش ها برای چربی سوزی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین ورزش ها برای چربی سوزی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید