اروپا هم وارد طرح نهضت ملی مسکن می گردد؟

به گزارش ابزار ایرانی، مذاکرات دولت با شرکتهای چینی، ترک و شرکت های اروپایی برای مشارکت 10 درصدی در زمینه انتقال تکنولوژی ساخت در پروژه نهضت ملی مسکن از سوی یک عضو شورای عالی مسکن تایید شده است.

اروپا هم وارد طرح نهضت ملی مسکن می گردد؟

به گزارش ابزار ایرانی، موضوع مذاکره با شرکتهای خارجی برای مشارکت در زمینه ورود تکنولوژی ساخت در طرح نهضت ملی مسکن، ماههاست که مورد مناقشه دولت و بخش خصوصی قرار گرفته است. وزارت راه و شهرسازی معتقد است که ظرفیت شرکتهای خارجی می تواند در ارتقای تکنولوژی ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن یاری نماینده باشد. در عین حال قانون و سیاستهای کلان، محدودیتهایی را درخصوص ورود نیروی خارجی در پروژه های مسکن ایجاد نموده است.

سازندگان داخلی اما در عین حال که از ورود فناوریهای نوین استقبال می نمایند، می گویند که با توجه به 5000 شرکت انبوه ساز داخلی و 500 هزار مهندس، توان اجرای طرح جهش فراوری و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) به وسیله نیروهای داخلی وجود دارد.

ماه گذشته رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از مذاکره با شرکتهای چینی برای ورود فناوریهای نوین ساخت اطلاع داد و به تازگی یک عضو شورای عالی مسکن، مذاکره با شرکتهای چینی، ترک و شرکت های اروپایی برای استفاده از آنها در بخش کوچکی به مقدار 10 درصد پروژه نهضت ملی مسکن در موضوع انتقال تکنولوژی ساخت مسکن را تایید نموده است.

ایرانی ها متری 5.5 میلیون تومان می سازند؛ خارجی ها 3 میلیون تومان

احمد دنیامالی با بیان اینکه سازندگان داخلی برای ساخت پروژه نهضت ملی مسکن پیشنهاد 5.5 میلیون تومان در هر متر مربع ارایه کردند به یکی از رسانه ها گفته است: در مذاکره با شرکت های خارجی برای ساخت به عدد کمتر از سه میلیون تومان رسیده ایم. البته کار با خارجی ها تابعی از قیمت دلار است و در این مورد نگران پایه دلاری آن هستیم چراکه با رشد نرخ دلار طبیعتا قیمت این قراردادها هم بالا می رود.

به جای پول، نفت می دهیم

دنیامالی درباره نحوه پرداخت ها به شرکت های خارجی در این پروژه تاکید نموده است: در مذاکرات با شرکت های خارجی به صورت جدی بحث تهاتر نفت را دنبال می کنیم و اعلام نموده ایم که شرط همکاری با شرکت های خارجی برای ساخت پروژه نهضت ملی مسکن این است که هیچ پول نقدی نپردازیم و خدمات آنها با نفت یا کالاهای معدنی تهاتر گردد. هرچند که می دانیم اقدام راحتی نیست و در داخل کشور این موضوع فرابخشی است و باید با همکاری وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی باید به اجرا برسد.

وزیر راه و شهرسازی که طرح نهضت ملی مسکن را یک طرح جهانی و بین المللی می داند چند روز قبل گفت: شاید برای خیلی ها باور پذیر نباشد که این طرح یعنی ساخت 4 میلیون مسکن طی 4 سال امکانپذیر باشد، اما حتما شدنی است. این طرح نیازمند حضور همه دستگاه های کشور است. همکاران خوبم در وزارت راه و شهرسازی، در استان ها و ادارات کل و همه کسانی که به این طرح یاری می نمایند مانند ستاد اجرایی و بنیاد مسکن و به ویژه پیمانکارانی که در شرایط سخت همراه ما هستند را به یاری می طلبیم که این طرح بزرگ به خوبی انجام گردد.

بنابراین گزارش، از روز 28 مهرماه ثبت نام اجرای قانون جهش فراوری مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در 31 استان شروع شده که تا 15 دی ماه ادامه دارد. متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه ثبت نام نهضت ملی مسکن کلیک نمایند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم ج، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی خواهد بود. قبلا برای مردان شرط تأهل وجود داشت که اخیرا به مردان بالای 18 سال به شرط تاهل در زمان تحویل واحد، اجازه ثبت نام داده شده است. خانم های مجرد بالای 35 سال نیز می توانند ثبت نام نمایند. بعلاوه درباره نداشتن مالکیت، برخی گروه های درآمدی در برخی منطقه ها بر اساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اروپا هم وارد طرح نهضت ملی مسکن می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا هم وارد طرح نهضت ملی مسکن می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید