آیا روزه داری عضلات را ضعیف می نماید؟

به گزارش ابزار ایرانی، تیپ های بدنی اکتومورف یا افرادی که در فاز افزایش وزن قرار دارند: به این افراد توصیه می گردد که سه تا چهار جلسه بیشتر تمرین ننمایند و در هر جلسه بیشتر از 40 دقیقه تمرین نداشته باشند و سعی نمایند استراحت بیشتری با توجه به شرایط ویژه این ماه داشته باشند.

آیا روزه داری عضلات را ضعیف می نماید؟

امروزه پرورش اندام و داشتن اندامی متناسب به یکی از محبوب ترین ورزش های جهان تبدیل شده است و این محبوبیت چند سالی است که در کشور ایران نیز به اوج خود رسیده است و روز به روز بر تعداد باشگاه های پرورش اندام اضافه می گردد و کمتر محله ای را می توان یافت که حداقل یک باشگاه بدنسازی در آن یافت نگردد.

در حقیقت پرورش اندام یک سبک زندگی سالم و درست است که در آن افراد روزانه ورزش های مقاومتی را در کنار ورزش های هوازی انجام داده و با رعایت رژیم های غذایی اصولی مواد غذایی ناسالم از جمله انواع و اقسام فست فود ها و سرخ کردنی ها و روغن ها و قند های مضر را به صورت کلی از زندگی غذایی خود حذف می نمایند و با رعایت نسبت منطقی از پروتیین ها و کربوهیدارت ها و چربی های اشباع برای هر تیپ بدنی، سعی در داشتن یک سیستم قلبی و عروقی و بعلاوه ماهیچه های مقاوم دارند.

چالش های مهم جهانی پرورش اندام

این ورزش در سال های اخیر با چالش های جدی روبرو شده است که مهمترین آن ها چالش استفاده از مکمل ها و دارو ها و استرویید های پرورش اندام است که استفاده نادرست از این موارد و بعلاوه ورود شرکت های غیر مجاز و فراوری مکمل های تقلبی و بعضی از مربیان سودجو دست به دست هم داده است تا سلامت این ورزش را با آسیب جدی روبرو کند و جوانان ایران زمین را با انواع و اقسام بیماری های قلبی و عروقی و کلیوی و کبدی روبرو کند.

حال یکی از چالش هایی که هر ساله فکر هواداران این رشته را به خود مشغول می نماید چالش روزه داری است که بحث ها و تبادل نظر های زیادی در این رابطه در فضای مجازی و در باشگاه های پرورش اندام با حلول ماه مبارک رمضان به وجود می آید.

دعوت ویژه به بزرگترین مهمانی آسمانی

عده ای دوست دارند به دستور ویژه خداوند در خصوص روزه داری که فرمود: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقونَ؛ ای افرادی که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شده، همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید. ﴿بقره:183﴾

آیا روزه داری برای بدن مضر است؟

امام باقر علیه السلام در پاسخ به این سوال که آیا روزه داری برای افراد ضرری دارد اینگونه می فرماید: خداوندی که انسان را خلق نموده می داند که چه چیزی برای او مفید و چه چیزی مضر است در نتیجه چیز مفید را حلال و چیز مضر را حرام نموده است. (الکافی، ج 6، ص 242، ح 1)

و چه پاسخی زیباتر از این، پاسخ پیامبر اسلام در فواید روزه داری که فرمود: صوموا تَصِحّوا؛ روزه بگیرید تا تندرست باشید. (نهج الفصاحه ص 547، ح 1854) هر چند که روزه داری آثار مادی و معنوی بسیاری در زندگی انسان دارد، اما یکی از آثار بسیار کوچک آن سلامت جسم است. جسمی که در جهانی پرورش اندام قرن بیست و یکم با آسیب های جدی روبرو است.

الکسی سوفورین دانشمند روسی در ارتباط با فواید روزه داری بر جسم اینگونه می نویسد: درمان به وسیله روزه فائده ویژه ای برای درمان کم خونی، ضعف روده ها، التهاب بسیط و مزمن، دمل های خارجی و داخلی، خراز (ریختگی پوست)، بیماری های جلدی، بیماری های کلیه، کبد و بیماری های دیگردارد. معالجه به وسیله امساک اختصاص به بیماری های فوق ندارد بلکه بیماری هایی که مربوط به اصول جسم انسان است و با سلول های جسم آمیخته شده همچون سرطان سفلیس، سل و طاعون را نیز شفا می بخشد. (اسلام و طب نو، ص 44)

و به تحقیق واضح است که بیماری های کبد و کلیه و بیماری های پوستی و جلدی و ضعف روده ها در اثر مصرف افراطی پروتیین های حیوانی و مکمل ها و استرویید های رایج در پرورش اندام از جمله بیماری های رایج در این رشته است که روزه داری در این ماه می تواند درمان بسیاری از این بیماری ها باشد.

اما حقیقت چیست؟ آیا عضلات افرادی که پرورش اندام کار می نمایند در ماه مبارک رمضان با آسیب روبرو می گردد و یا در صورت رعایت بعضی از اصول این افراد می توانند عضلات خود را حفظ نمایند و در عین حال از برکات و فضایل این ماه الهی بهره ببرند؟

پاسخ این است که افرادی که در رشته پرورش اندام فعالیت می نمایند دو دسته هستند:

1- تیپ های بدنی اندومورف که با قصد کاهش وزن به این ورزش می پردازند و قصد دارند که درصدی از وزن خود را کاهش داده و به تناسب اندام برسند که اگر سری به باشگاه های بدنسازی بزنید تعداد این افراد قابل توجه است: این افراد در ماه مبارک رمضان با هدف آن ها همراه است و اگر به بعضی نکات توجه نمایند می توانند به خوبی از این ماه در جهت کاهش وزن استفاده نمایند؛ و چه پاداش زیبایی در انتظار ورزشکارانی است که با حضور در ماه مهمانی خداوند به ورزش مورد علاقه خود می پردازند پاداشی که خداوند آن را به برترین شکل ضمانت نموده است چنانچه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از جانب خداوند متعال فرمودند: (روزه برای من است و من پاداش آن را می دهم.) (وسائل الشیعه، ج 7، ص 294، ح 15 و 16؛ 27 و 30)

2- تیپ های بدنی اکتومورف یا افرادی که در فاز افزایش وزن قرار دارند: به این افراد توصیه می گردد که سه تا چهار جلسه بیشتر تمرین ننمایند و در هر جلسه بیشتر از 40 دقیقه تمرین نداشته باشند و سعی نمایند استراحت بیشتری با توجه به شرایط ویژه این ماه داشته باشند.

به سوالی که به وسیله دکتر موسوی دکترای فیزیولوژی ورزشی پاسخ داده شده است توجه کنید؟

نکته قابل توجه این که افرادی که در این ورزش بدون استفاده از دارو ها و استرویید ها تمرین نموده اند و رشد عضلات آن ها طبیعی است هرگز نباید نگران از دست دادن عضلات خود باشند و افرادی که به علت استفاده از استرویید ها به حجم عضلانی رسیده اند قطعا هر زمان که مصرف این دارو ها را ترک نمایند با ریزش عضلات خود روبرو می شوند و تنها در یک صورت بدن دهیدارته می گردد و آن در صورتی است که فرد در صبح تمرینات خود را انجام دهد و بعد از آن مشغول به کار روزانه و زیر آفتاب قرار بگیرد و شانزده ساعت روزه داری را تحمل کند و به اندازه کافی آب از افطار تا سحر دریافت نکند که در این صورت روزه داری با پرورش اندام می تواند مضر باشد، ولی اگر زمان تمرینات خود را به نیم ساعت قبل از افطار و یک ساعت پس از آن تنظیم کنید مسئله ای برای عضلات شما به وجود نمی آید. (به نقل از سایت شخصی دکتر موسوی)

به راستی برای هر چیزی زکاتی است و زکات زیبایی و تناسب اندام و داشتن جسمی قوی و نیرومند چنانچه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند روزه داری است: (لکل شیئی زکاة و زکاة الابدان الصیام:برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن ها روزه است.) (الکافی، ج 4، ص 62، ح 3)

منبع: تبیان

منبع: فرادید

به "آیا روزه داری عضلات را ضعیف می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا روزه داری عضلات را ضعیف می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید