آداب غذا خوردن در کشورهای جهان

به گزارش ابزار ایرانی، هر فرهنگی آداب غذا خوردن خاص خود را دارد. تکیه ندهید، راست بنشینید، با دهان بسته غذا و بی صدا غذا بخورید و... جملاتی از این دست را از عظیم ترها زیاد شنیده اید.

آداب غذا خوردن در کشورهای جهان

خوب و بد این رفتارها نیز نسبی است مثلاً در فرهنگ ما باصدا غذا خوردن خوشایند نیست درحالی که این رفتار در ژاپن نوعی تکریم و تشکر از میزبان به حساب می آید.

تایلند: از چنگال استفاده نکنید!

در کشور تایلند اگر غذایی که میل می کنید برنجی است حق استفاده از چنگال را ندارید در غیر این صورت توهین به میزبان تلقی می گردد. اگر غذا چیزی غیر از برنج بود بسته به جو حاکم می توانید از چنگال بهره ببرید (پیشنهاد می کنیم قبل از شروع، به رفتار همراهان خود توجه کنید). در تایلند استفاده از چاقو به طورکلی جز نبایدها است.تایلندی ها فقط از قاشق و چنگال برای سرو غذا استفاده می نمایند.

شیلی: استفاده از چنگال فراموش نگردد!

در بعضی نقاط دنیا غذا خوردن با دست نوعی بی ادبی به حساب می آید در شیلی نیز قضیه مرسوم است که از قاشق و چنگال برای خوردن هر نوع غذایی استفاده می نمایند و اصلاً مهم نیست که خوردن آن با دست راحت تر یا دل چسب تر باشد در هر صورت چنگال فراموش نگردد.

ایتالیا: ماکارونی را به قطعات کوچک تقسیم نکنید

اگر قصد سفر به ویتا دولچه ایتالیا را دارید پس بهتر است به آداب غذا خوردن مردم این شهر احترام بگذارید. ماکارونی را به قطعات کوچک تر تقسیم نکنید حتی آن را نصف هم نکنید. به جای این کار از چنگال برای خوردن ماکارونی بهره ببرید (ضمن اینکه استفاده از قاشق هم ممنوع است).

چین: غذای خود را تا آخر نخورید

در بعضی کشورها خوردن غذا تا آخر نشان دهنده رضایت فرد از کیفیت غذا است، اما در چین این طور نیست.بهتر است مقداری از غذا را در ظرف باقی بگذارید درواقع با این کار نشان می دهید که میزبان آن قدر سخاوتمندانه برای شما غذا کشیده که شما قادر به اتمام کل آن نبوده اید.

مصر: اجازه بدهید دیگران برای شما آب بریزند

اگر در سفر به مصر لیوان تان خالی شد توصیه می کنیم اجازه بدهید دیگران برای شما آن را پر نمایند. این یکی از رسوم مصری ها است البته شما نیز باید جبران کنید و لیوان شخص دیگری را پرکنید.

اسپانیا: فرو بردن نان در سوپ ممنوع است!

یک تکه نان تازه در کنار یک کاسه سوپ حسابی وسوسه نماینده است اما اگر به اسپانیا سفر می کنید، بهتر است به خود مسلط باشید و نان را در کاسه سوپ فرو نبرید. اگر این کار را کردید منتظر ریز خنده های مردم محلی باشید.

ژاپن: آداب استفاده از چپستیک را رعایت کنید

استفاده از چپستیک آداب خاص خود را دارد که این آداب برگرفته از توصیه های بودا است. به طور مثال هیچ گاه از چپستیک برای انتقال غذا استفاده نکنید، چپستیک را لیس نزنید و اگر قصد غذا خوردن ندارید آن ها را به طور موازی کنار ظرف خود قرار دهید و چپستیک را در ظرف برنج نکارید (مستقیم در ظرف قرار ندهید.)

تانزانیا: در خصوص بوی غذا اظهارنظر نکنید

در بسیاری از مناطق استنشاق بوی غذا و میوه مسئله ای نیست اما در تانزانیا تنفس بوی غذا یا میوه یا حتی اظهار نظر مثبت در خصوص این بو حرکت ناخوشایندی است و نوعی بی احترامی برداشت می گردد.

فیلیپین: از دست چپ استفاده نکنید

با دست راست غذا بخورید و از دست راست برای برداشتن یا حرکت دادن غذا بهره ببرید. طبق این سنت که برگرفته از قوانین اسلامی است دست چپ ناپاک تلقی می گردد. این قاعده در بیشتر کشورهای مسلمان ازجمله کشورهای خاورمیانه و آفریقا رایج است.

پرتغال: نمک و فلفل اضافی درخواست نکنید

اگر سر میز نمک و فلفل وجود داشت که هیچ، اگر نبود از میزبان درخواست نکنید چراکه پرتغالی ها این حرکت را نوعی اعتراض به طعم غذا می پندارند.

کره جنوبی: اول عظیم ترها شروع به غذا خوردن نمایند

یکی از مشخصه های فرهنگ کشور کره جنوبی احترام به عظیم ترها است که بخشی از این احترام سر سفره و میز غذا نمود پیدا می نماید. اجازه بدهید اول عظیم ترها غذا خوردن را شروع نمایند این حرکت نوعی قدردانی از شأن ایشان است.

منبع: Independent Traveler

ترجمه: کجارو

منبع: زندگی روز

به "آداب غذا خوردن در کشورهای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب غذا خوردن در کشورهای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید