285 کیلومتر آزادراه تا تیرماه به افتتاح می رسد

به گزارش ابزار ایرانی، تهران (پانا) - تا سرانجام دولت تدبیر و امید، یعنی انتهای تیرماه امسال، 285 کیلومتر آزادراه در کشور افتتاح خواهد شد.

285 کیلومتر آزادراه تا تیرماه به افتتاح می رسد

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مانند تمام شقوق حمل ونقل، حمل ونقل زمینی نیز در دولت تدبیر و امید توسعه و رشد قابل توجهی را تجربه نموده است. یکی از مهم ترین جنبه های توسعه حمل ونقل زمینی در این دولت، توسعه آزادراه های کشور بوده است. در دولت های یازدهم و دوازدهم، مجموعا 1000 کیلومتر آزادراه، معادل 25 درصد کل آزادراه های کشور به شبکه آزادراهی ایران افزوده شد. آزادراه های مهمی همچون تهران-شمال و کنارگذر شرقی اصفهان در این دولت به اتمام رسیدند و آزادراهی چون غدیر و یا کنارگذر جنوبی تهران، در این دولت طرح ریزی، احداث و افتتاح شدند.

توسعه شبکه آزادراهی، نقشی بسزا در توسعه حمل ونقل و ترانزیت کشور داشته است. به عنوان مثال، دو آزادراه غدیر و کنارگذر شرقی اصفهان، با قرارگیری در کریدور شمال-جنوب، سبب کوتاه تر شدن جهت دسترسی حوزه اقیانوس هند به قفقاز و شمال اروپا شده اند. این مهم همچنین نقشی قابل توجه در کاهش مصرف سوخت و ورود آلاینده ها به آسمان بازی نموده است.

اکنون که دولت دوازدهم نیز رو به اتمام است، نزدیک به 1200 کیلومتر آزادراه در دست احداث واقع شده است که 285 کیلومتر از این آزادراه ها که در 3 پروژه توسط شرکت ساخت و توسعه زیرساخت های حمل ونقل کشور احداث می شوند، تا پیش از اتمام دولت تدبیر و امید افتتاح خواهند شد.

پرو|ه اول، قطعات 2، 3 و 4 آزادراه اراک-خرم آباد است که 67 کیلومتر طول داشته و در 6 خط احداث می گردد. تا به امروز روسازی 49 کیلومتر از این آزادراه اجرا شده و ابنیه آن نیز 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بنابراین پیشرفت کل پروژه 87 درصد تخمین زده می گردد. یک هزار و 550 میلیارد تومان از اعتبار پروژه تخصیص داده شده و برای تکمیل به هزار و 100 میلیارد تومان دیگر نیاز است و پیش بینی می گردد این قطعات در هفته اول خرداد به بهره برداری برسند.

آزادراه منجیل-رودبار به طول 8 کیلومتر که در هفته چهارم تیرماه به بهره برداری می رسد، 62 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. 530 میلیارد تومان از اعتبار این پروژه تخصیص داده شده و 420 میلیارد تومان دیگر برای تکمیل آن مورد نیاز است.

نهایتا آزادراه ایزدخواست-شیراز با 210 کیلومتر طول و 85 درصد پیشرفت فیزیکی، در 4 خط احداث می گردد و به غیر از 2 هزار و 548 میلیارد تومان تخصیص داده شده، به هزار و 452 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد. این آزادراه نیز در هفته چهارم تیرماه به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "285 کیلومتر آزادراه تا تیرماه به افتتاح می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "285 کیلومتر آزادراه تا تیرماه به افتتاح می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید