کشف بزرگ ترین باکتری دنیا

به گزارش ابزار ایرانی، این کشفی شگفت انگیز بود، زیرا طبق مدل های متابولیسم سلولی، باکتری ها نباید تا این میزان بزرگ شوند. پیش از این، دانشمندان حداکثر میزان ممکن برای یک باکتری را معین نموده بودند که حدود 100 برابر کوچک تر از این گونه تازه بوده است.

کشف بزرگ ترین باکتری دنیا

دانشمندان بزرگترین باکتری شناخته شده دنیا را با ظاهری شبیه به رشته های سفید و میزان ای مشابه مژه های انسان، در مردابی در گوادلوپ کشف کردند.

تیومارگاریتا مگنیفیکا (Thiomargarita magnifica) با طول حدود یک سانتی متر، تقریباً 50 برابر از سایر باکتری های غول پیکر شناخته شده بزرگتر است. این جاندار عجیب و غریب را می توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. این رشته های سفید نازک، روی سطوح برگ های در حال پوسیدن حرا در مرداب های دریایی کم عمق گرمسیری کشف شدند.

این کشفی شگفت انگیز بود، زیرا طبق مدل های متابولیسم سلولی، باکتری ها نباید تا این میزان بزرگ شوند. پیش از این، دانشمندان حدبیشتر میزان ممکن برای یک باکتری را معین نموده بودند که حدود 100 برابر کوچک تر از این گونه نو بوده است.

جین ماری وولند (Jean-Marie Volland)، دانشمند آزمایشگاه ملی لارنس برکلی که یکی از نویسندگان این مطالعه است، می گوید: برای درک بهتر موضوع باید گفت که این کشف به گونه ای است که گویی یک انسان با انسان دیگری به بلندی قله اورست روبرو گردد.

کشف جاندار به وسیله اولیویه گروس (Olivier Gros)، استاد زیست شناسی دریایی در دانشگاه آنتیل (Antilles) در گوادلوپ (غرب اقیانوس اطلس در دریای کارائیب) صورت گرفت. او که در حال جستجو برای یافتن باکتری های همزیست در زیست بوم حرا بود، با این گونه از باکتری روبرو شد.

گروس می گوید: نمونه عجیبی بود. در آزمایشگاه ابتدا تجزیه و تحلیل های میکروسکوپی انجام شد تا ثابت گردد که این رشته ها یک نوع تک سلولی هستند. آنالیز دقیق تر نیز ساختار داخلی عجیبی را نشان داد. در بیشتر باکتری ها، ساختار دی ان ای (DNA) آزادانه در داخل سلول شناور است. با این حال به نظر می رسد که باکتری تیومارگاریتا مگنیفیکا، دی ان ای خود را در داخل محفظه های متصل به غشاء در سراسر سلول به طور منظم تری نگه می دارد.

وولند از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی نیز معتقد است: این موضوع برای یک باکتری بسیار غیرمنتظره است. بعلاوه تعیین شد که تعداد ژن های این باکتری سه برابر از بیشتر باکتری ها بیشتر است و صد ها هزار نسخه از ژنوم آن در هر سلول پخش شده که آن را به طور غیرعادی پیچیده می نماید.

دانشمندان هنوز به طور قطعی نمی دانند که چگونه این باکتری تا این میزان بزرگ شده است. یک احتمال این است که باکتری ذکر شده برای فرار از شکارچی ها سازگاری پیدا نموده است. وولند می گوید: اگر صد ها یا هزاران بار بزرگتر از شکارچی خود شوید، شکارچی قادر به شکار شما نخواهد بود.

با این حال، بزرگ شدن به معنای از دست دادن بعضی از مزایای قدیمی باکتری ها، از جمله توانایی منحصر به فرد آن ها در حرکت است. به گفته وولند، با ترک دنیای میکروسکوپی، این باکتری ها قطعاً نحوه تعاملشان با محیط خود را تغییر داده اند.

این باکتری هنوز در مکان های دیگر یافت نشده است و زمانی که محققان برای بار دیگر به محل بازگشتند، از محل اصلی ناپدید شده بودند، که دلیل آن می تواند فصلی بودن این موجودات باشد، اما در مقاله منتشر شده در مجله ساینس (Science)، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این کشف نشان می دهد که باکتری های بزرگ و پیچیده تری ممکن است درست جلوی چشم ما پنهان شده باشند.

منبع: فرادید

به "کشف بزرگ ترین باکتری دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگ ترین باکتری دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید