پرخوری عصبی چیست و راه مقابله با آن چگونه است؟

به گزارش ابزار ایرانی، آیا می دانید پرخوری به ویژه در هنگام شب چه خطرات و پیامد های ناگواری را در پی خواهد داشت؟ اگرچه کنترل اشتها برای بعضی از افراد سخت است، اما با به کار بردن تمهیداتی می توان از زیاده روی در خوردن جلوگیری به عمل آورد. در این مقاله عوارض و علائم این بیماری بیان شده و به روش های خانگی و پزشکی برای درمان آن اشاره خواهد شد.

پرخوری عصبی چیست و راه مقابله با آن چگونه است؟

پرخوری چیست؟

پرخوری نوعی اختلال در عملکرد قسمتی از مغز است که در آن فرمان سیری و گرسنگی صادر می گردد. در این نوع اختلال، فرد مبتلا تمایل زیادی به خوردن غذا های گوناگون به خصوص غذا های چرب و شیرین دارد. افرادی که دچار این عارضه هستند به دو دسته پرخور های معمولی و پرخورهای عصبی تقسیم می شوند.

عوارض پرخوریافراد مبتلا به پرخوری معمولی و پرخوری عصبی به مرور زمان دچار عوارضی خواهند شد که مهمترین آن ها عبارتند از:

* افزایش وزن

* بالا رفتن سطح قند خون و کلسترول در خون

* بالا رفتن استرس و اضطراب

* ابتلا به تنگی نفس

* کاهش چشمگیر آب بدن و اختلال در عملکرد کلیه ها

* به وجود آمدن اختلال در خواب

* بالا رفتن احتمال حمله قلبی

* به وجود آمدن اختلال در عملکرد سیستم گوارش

* ابتلا به بیماری هایی که در اثر چاقی به وجود می آیند

دلایل ابتلا به پرخوریاین بیماری بیشتر درمیان افرادی که از ناراحتی های روحی رنج می برند مشاهده می گردد. بعلاوه کسانی که یکی از اعضای خانواده آن ها به این بیماری مبتلا بوده و یا نوع فعالیت آن ها به گونه ای است که به ظاهر و اندام آن ها توجه ویژه ای می گردد، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

مقابله با انواع پرخوری با روش های خانگیبرای درمان و مقابله با عارضه پرخوری موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

1. افزایش تعداد وعده های غذاییپیشنهاد می کنیم که به جای داشتن 2 یا 3 وعده غذایی پر حجم در طول روز، حدود 5 تا 6 وعده غذایی با فواصل منظم و حجم کمتر را میل کنید.

2. نوشیدن آب کافی در طول روزنوشیدن آب کافی در طول شبانه روز، علاوه بر جلوگیری از احساس گرسنگی باعث هضم سریع تر غذا نیز خواهد شد.

3. استفاده از خوراکی های حاوی آببعضی از مواد خوراکی موجود در طبیعت مانند میوه و سبزیجات به دلیل برخورداری از آب در بافتشان، به حس سیری و کنترل گرسنگی یاری زیادی خواهند کرد.

4. انجام ورزش های سبکبعضی از ورزش ها مانند پیاده روی و شنا باعث تقویت و تحریک سیستم گوارشی بدن به خصوص روده ها خواهند شد؛ بنابراین با انجام این حرکات می توان از بروز عواملی مانند چاقی، یبوست و نفخ جلوگیری به عمل آورد.

5. خوردن صبحانهصبحانه مهمترین وعده غذایی است و در صورتی که از غذا های مفید و انرژی زا در آن استفاده گردد، علاوه برعدم احتیاج به مصرف کالری اضافه، به ایجاد احساس سیری نیز یاری خواهد نمود.

6. استفاده از مواد غذایی فیبردارفیبر ماده ای است که با اشغال حجم زیاد در معده، باعث احساس سیری زودرس و نیز طولانی مدت می گردد. بعلاوه مواد دارای فیبر مانند میوه ها، سبزیجات و یا حبوبات کالری کمتری نسبت به دیگر مواد غذایی دارند.

7. تنظیم برنامه ای برای تغذیهدر صورتی که فرد مبتلا به پرخوری بتواند برنامه منظم و تعیین شده ای را به یاری متخصصین در امر تغذیه برای مقدار خورد و خوراک خود در طول روز تنظیم کند، یاری بسیار زیادی به کنترل بیماری خود نموده است.

8. استفاده از میان وعده های سالمبرای آنکه بتوانید از احساس گرسنگی شدید در وعده های اصلی جلوگیری کنید مصرف میان وعده های سالم و مقوی مانند آجیل و خشکبار، خرما، عسل و ... را نیز در نظر داشته باشید.

9. استفاده از پروتئین های کم چربپروتئین های کم چرب از آن دسته مواد غذایی هستند که با ایجاد حس سیری در طولانی مدت از به وجود آمدن اشتهای کاذب جلوگیری به عمل می آورند. از جمله پروتئین های کم چرب می توان به ماهی، سویا، لوبیای سیاه و مرغ اشاره نمود.

10. عدم مصرف غذا های خیلی چرب و خیلی شیرینبرای درمان پرخوری بهتر است که از روی آوردن به غذا هایی که در آن ها از چربی های بسیار زیاد، به خصوص چربی های اشباع استفاده شده است اجتناب نموده و نیز مصرف خوراکی های که در آن ها شیرینی های مصنوعی وجود دارد را کنترل کنید.

سایر نکات و ترفند های کنترل و درمان پرخوریدر کنار روش های درمان پرخوری که به آن ها پرداخته شد، می توانید از ترفند های زیر نیز بهره ببرید:

* سعی کنید با آرامش و جویدن های طولانی، غذای خود را میل کنید.

* در غذا های خود از ادویه جاتی مانند زنجبیل و زرد چوبه بهره ببرید.

* سعی کنید زمان خود را با انجام کار های مفید مانند مطالعه، پیاده روی و … پر کنید.

* انجام ورزش های آرامش دهنده مانند یوگا و مدیتیشن در درمان پرخوری و دیگر بیماری های مشابه روشی موثر است.

* در زمان صرف غذا از نگاه کردن به تلوزیون و موبایل پرهیز کنید.

* سعی کنید که قبل از آنکه بیش از حد سیر شوید، دست از خوردن غذا بکشید.

* ظرف غذای خود را کوچک انتخاب کنید.

* در کنار وعده های غذای خود از ماست، زیتون و سالاد بهره ببرید.

* یخچال و کابینت های خود را از مواد غذایی مضر خالی کنید.

* مقداری جوانه گندم به همراه ماست قبل از غذا میل کنید.

* در غذا های خود از تخم رازیانه به عنوان یک کنترل نماینده اشتهای طبیعی بهره ببرید.

* از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون و بذر کتان به جای سایر روغن های مضر بهره ببرید.

* از چک کردن بیش از حد اندام و وزن خود اجتناب کنید.

معرفی چند نوع داروی گیاهی برای درمان پرخوریداروی های فراوانی در طبیعت وجود دارد که مصرف آن ها در کنترل اشتها موثر است. از جمله این گیاهان می توان موارد زیر را عنوان نمود:

1. زعفراناستفاده از دمنوش یا عصاره زعفران باعث بهبود مسائل عصبی، اختلالات خلق و خو، کاهش افسردگی و در نتیجه کنترل اشتها و زیاد خواری می گردد.

2. چای سبزچای سبز نیز یکی از دمنوش های چربی سوز و مفید است که امروزه در رژیم های لاغری برای کنترل وزن مصرف فراوانی دارد. این گیاه به کاهش سطح کلسترول خون و نیز افزایش سوخت و ساز بدن یاری زیادی می نماید.

3. استفاده از آب یا روغن گریپ فروتمیوه گریپ فروت حاوی ترکیباتی است که در کاهش چربی و اشتها در بدن یاری نماینده است. بعلاوه مصرف آب یا روغن آن در طول روز باعث افزایش سوخت و ساز بدن خواهد شد.

4. مصرف دمنوش زنجبیلزنجبیل ماده ای است که مصرف آن در کاهش اثرات پرخوری مانند افزایش چربی خون و افزایش وزن بسیار موثر است.

5. دمنوش سنبل الطیبسنبل الطیب برای درمان استرس و اختلالات عصبی مورد استفاده قرار می گیرد؛ و از آنجایی که یکی از دلایل پرخوری، استرس و اضطراب است، بنابراین مصرف دمنوش سنبل الطیب برای درمان پرخوری مؤثر خواهد بود.

پرخوری عصبی چیست؟پرخوری عصبی یا بیماری بولیمیا یک نوع اختلال در تشخیص زمان گرسنگی و سیری در افراد است. در این اختلال فرد مبتلا به دلیل داشتن اشتهای کاذب، کنترلی بر غذا خوردن خود ندارد و در بعضی مواقع برای خروج حجم زیادی از غذا که وارد معده اش شده است، از روش های غیر متعارف مانند وادار کردن خود به استفراغ استفاده می نماید.

علائم پرخوری عصبیبرای آنکه بدانید به پرخوری عصبی مبتلا هستید یا خیر به علائم زیر توجه کنید:

* میل شدید به زیاده خواری

* استفاده از رژیم های غیر متعارف و نادرست

* ایجاد حالت تهوع پس از خوردن غذا

* میل به انجام ورزش های سنگین برای کاهش وزن

* استفاده بی رویه از دارو های ملین یا مدر برای کاهش وزن

* نگرانی شدید و احساس گناه درباره مقدار غذا خوردن خود

* ایجاد زخم در دهان و پوسیدگی های دندان در اثر استفراغ مکرر

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به پرخوری عصبی هستند؟طبق آنالیز های به عمل آمده احتمال ابتلاء به این بیماری در زنان به ویژه زنان جوان بیشتر از مردان است به طوری که بیش از 90 درصد مبتلایان به پرخوری را زنان تشکیل می دهند. این بیماری در بعضی موارد در میان مبتلایان به افسردگی نیز دیده شده است.

درمان پرخوری عصبی با دارو و تمهیدات پزشکیپرخوری نوعی بیماری است که برای درمان آن اغلب از روش های روان درمانی استفاده می نمایند. به استثنای دارو هایی که برای کاهش اشتها تجویز می گردد، درمان دارویی خاصی برای این اختلال وجود ندارد. پزشک ابتدا آزمایشات کامل خون و ادرار و نیز توضیح حال بیمار را آنالیز نموده و دیگر معاینات را انجام می دهد چرا که ممکن است این عارضه به دلیل یک نوع بیماری زمینه ای به وجود آمده باشد. پس از انجام این آنالیز ها، پزشک معالج از روش هایی برای درمان پرخوری مانند تجویز داروی کاهش دهنده اشتها، طب سوزنی و یا ماساژ درمانی استفاده می نماید. بعلاوه در بعضی موارد که پرخوری به دلیل افسردگی به وجود آمده باشد از دارو های ضد افسردگی برای کاهش اشتها استفاده می گردد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "پرخوری عصبی چیست و راه مقابله با آن چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرخوری عصبی چیست و راه مقابله با آن چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید