موزه پلیس به کجا رسید؟

به گزارش ابزار ایرانی، پیشنهاد تشکیل موزه برای پلیس بارها مطرح شده و دستکم از حدود سه سال پیش این پیشنهاد از سوی شورای شهر تهران هم مطرح شد. در این پیشنهاد احمد مسجد جامعی به نیروی انتظامی پیشنهاد کرد تا عمارت کلاه فرنگی که داخل مجموعه پلیس آگاهی در خیابان وحدت اسلامی واقع شده است، بازسازی و بازسازی شده و به موزه پلیس تبدیل شود.

موزه پلیس به کجا رسید؟

این پیشنهاد مورد موافقت اولیه پلیس هم قرار گرفت و همان زمان، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ هم در مصاحبه ای ضمن بیان اینکه پلیس مخالفتی با تبدیل عمارت کلاه فرنگی به موزه ندارد و حتی از آن استقبال هم کرده و گفته بود: با این پیشنهاد مخالفتی نداریم؛ چرا که علاوه بر عمارت کلاه فرنگی، سردر پلیس آگاهی هم از بناهای تاریخی است که البته متأسفانه آن مجموعه در حال تخریب است و لازم است برای ماندگاری این میراث گرانبها فکر جدی شود و از همین رو ما نه تنها با این پیشنهاد مخالفتی نداریم، بلکه از آن استقبال هم می کنیم.

استقبال پلیس از ایجاد موزه ای به نام نیروی انتظامی از آن جهت حائز اهمیت است که این نیرو به نام یکی از گسترده ترین سازمان ها در کشور که بیش از یک قرن مسئولیت تامین و نظم و امنیت کشور را داراست، فضایی برای نمایش تاریخچه و دستاوردهایش ندارد. این درحالیست که بسیاری از سازمان ها با قدمت و گستردگی به مراتب کمتری از نیروی انتظامی نسبت به ایجاد موزه ای برای خود اقدام کرده اند.

سردار حسین رحیمی، رییس پلیس مرکز در گفت وگو با ایسنا درباره آخرین شرایط ایجاد موزه پلیس که بنا بود در عمارت کلاه فرنگی ایجاد شود، گفت: ما این موضوع را دنبال می کنیم و اتفاقا خوب است تا فضایی فراهم شود که مردم دستاوردها و پیشرفت های پلیس را طی سال ها مشاهده کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه ستاد ناجا هم پیگیر این موضوع است، گفت: ایجاد موزه ای برای پلیس در دستور کار واقع شده است و امیدوارم بزودی اقدامات بیشتری در مورد آن انجام شود. همانطور که گفتم ما این موضوع را پیگیری می کنیم.

عمارت کلاه فرنگی جزو ساختمان های قدیمی در مجموعه پلیس آگاهی تهران بزرگ است. این مجموعه در دورانی که رضاخان فرماندهی نظامی بود، ساخته شد و بعدها در اختیار ژاندامری قرار گرفت، اما پس از تشکیل پلیس، به مرکز پلیس آگاهی تهران بزرگ تبدیل شد. قدمت این ساختمان به اواخر دوره قاجار می رسد.

منبع: گردشبان

به "موزه پلیس به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه پلیس به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید