مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0؛ آنالیز تغییرات رابط کاربری جدید سامسونگ

به گزارش ابزار ایرانی، سامسونگ در سال 2018، رابط کاربری Samsung Experience خود را بازنشسته و One UI را جایگزین آن کرد. این رابط کاربری تغییرات گسترده ای را با خود به همراه داشت. از رنگارنگ تر شدن و زیباتر شدن آن گرفته تا اضافه شدن قابلیت های نرم افزاری گوناگون و هماهنگی خوب آن با گوشی هایی با نمایشگر عظیم. در حال حاضر جدیدترین نسخه از این رابط کاربری، One UI 3.0 است که اندروید 11 را با خود به همراه دارد. در این مطلب قصد داریم به مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0 بپردازیم و ببینیم کاربران با دریافت رابط جدید، چه تغییراتی را تجربه خواهند کرد.

مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0؛ آنالیز تغییرات رابط کاربری جدید سامسونگ

از زمان عرضه One UI برای کهکشانی های سامسونگ، 6 نسخه از آن را شاهد بودیم. اگرچه به نسبت رابط کاربری پیشین، تغییرات زیادی را در آن شاهد بودیم، اما خود این رابط ها طی این دو سال تغییرات گسترده ای را با خود به همراه نداشتند. اما گویا این موضوع در رابطه با One UI 3.0 صادق نیست. سامسونگ بار دیگر شکل ظاهری رابط خود را دستخوش تغییرات زیادی نموده و اکنون ظاهر آن مدرن تر و زیباتر شده تا سازگاری بیشتری با اندروید 11 و قابلیت های مختلف آن داشته باشد.

شرکت کره ای اکنون نسخه بتای این رابط را برای گوشی های سری اس 20 منتشر نموده، بنابراین کاربران شانس خوبی برای مقایسه آن با نسخه قبل یعنی One UI 2.5 پیدا نموده اند. البته تا زمان عرضه نسخه رسمی، باید کمی منتظر بمانیم و ممکن است در این بین تغییرات بیشتری را هم ببینیم که در این صورت، این مطلب بروزرسانی خواهد شد.

در مقایسه با One UI 2.5، نسخه 3.0 ساده تر و بدون گزینه های اضافی شده. این حرکت سامسونگ بسیار هوشمندانه بوده تا بدین ترتیب از شلوغی و پیچیدگی منو ها کاسته گردد. همچنین به نظر می رسد غول کره ای بار دیگر روی بهبود تجربه کار با یک دست تمرکز نموده و نسخه 3.0، به نسبت 2.5 در این زمینه پیشرفت خوبی داشته است.

معمولا این طور بوده که کاربران گوشی های اندرویدی با خرید گوشی های سامسونگ، در میان انبوهی از گزینه ها و قابلیت های مختلف سردرگم می شدند. حال به نظر می رسد در رابط جدید، تا حدودی زرق و برق کمتری را شاهد هستیم. به طور کلی تغییرات انجام شده را مثبت ارزیابی می کنیم.

مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0

منوی اعلانات و تنظیمات سریع

این یکی از تغییراتی است که بسیار سریع متوجه آن خواهید شد. اکنون پنل مرکز کنترل شفاف و زیبا شده و شکل ساده تری هم به خود گرفته. همچنین در راستای بهبود تجربه کار با یک دست، سامسونگ تعداد آیکون ها را بعد از باز کردن کامل پنل مرکز کنترل، از 16 به 12 کاهش داده. بنابراین این گزینه ها کمی به پایین تر راهنمایی شده اند.

تغییر شکل و محل کنترل صدا

مدت زمان زیادی بود که فرایند کنترل صدا در گوشی های سامسونگ به شکلی که در One UI 2.5 می بینید انجام می شد. در بعضی از گوشی های اندرویدی، همان شکلی را شاهد هستیم که سامسونگ به نسخه جدید رابط کاربری خود اضافه نموده. اکنون کاربر درست در همان محل تعبیه کلید های کنترل صدا، به این منو دسترسی دارد و گزینه های کمتری را هم در آن شاهد هستیم. همچنین پس زمینه این منو هم شفاف است.

حالت جدید نمایش اعلانات

یکی از تغییرات جدیدی که به رابط کاربری جدید اضافه شده، حالت جدید نمایش اعلانات است. به این صورت که می توانید انتخاب کنید اعلانات با جزئیات کامل برایتان به نمایش دربیاید یا اینکه فقط خلاصه ای از آن را مشاهده کنید. حالت دوم، به صورت پیش فرش در گوشی های سامسونگ فعال است و کاربر می تواند در منوی تنظیمات آن را تغییر دهد. حالت اول هم همان چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم.

علاوه بر این ها، تاریخچه اعلانات هم به گزینه های رابط جدید اضافه شده. البته این یکی از قابلیت های اندروید 11 است که به شما اجازه می دهد جزئیات اعلانات پاک شده 24 ساعت اخیر را مشاهده کنید. این گزینه به صورت پیش فرض در گوشی های سامسونگ غیرفعال است.

منوی جدید آیکون برنامه ها

در رابط کاربری One UI 2.5، کاربر با نگه داشتن روی آیکون برنامه ها، می تواند به گزینه های مربوط به آن دسترسی داشته باشد. مثلا اگر روی دوربین نگه دارید، دو گزینه عکاسی و فیلم برداری ظاهر می شوند. علاوه بر این دو، چند گزینه دیگر هم جهت انتخاب برنامه، اضافه کردن آن به صفحه هوم و مشاهده اطلاعات آن به نمایش در می آید.

سامسونگ در رابط جدید، گزینه های اضافی را حذف نموده. اکنون فقط سه گزینه را شاهد هستیم. یک، کاربرد خود برنامه؛ یعنی اگر روی پیغام رسان نگه دارید، گزینه نوشتن پیغام جدید برایتان به نمایش در می آید. دو، گزینه های انتخاب و اضافه کردن به صفحه هوم. همین موضوع باعث سادگی خاص و زیبایی شده. باید به این نکته هم اشاره کنیم که منوی مربوطه شفاف است.

البته یک مسئله ای که از این بابت وجود دارد، گزینه های مربوط به کاربرد خود برنامه است. در واقع برای نوشتن پیغام، حتما باید برنامه پیغام رسان باز گردد. اینکه بخواهیم روی آن نگه داریم و نوشتن پیغام را انتخاب کنیم، باز کردن برنامه و طی کردن این جهت، در بدترین حالت، مشابه همان فرایند وقت می گیرد. بنابراین به نظر می رسد وجود این گزینه ها هم اصلا کاربردی نیست.

صفحه قفل

صفحه قبل در رابط کاربری جدید آن قدرها دستخوش تغییرات نشده، اما ساده تر به نظر می رسد. آیکون حسگر اثر انگشت و انیمیشن آن کمی تغییر نموده اند، ساعت و تاریخ از گوشه سمت چپ به مرکز نمایشگر راهنمایی شده اند و آیکون قفل هم درست زیر دوربین سلفی به نمایش در می آید. میان برهای دوربین و تماس هم دیگر به رنگ آیکون اصلی خود نیستند و در واقع خاکستری و شفاف شده اند.

علاوه بر این ها، ویجت های روی صفحه قفلا هم اکنون شکل متفاوتی به خود گرفته اند. اکنون می توانید با لمس ساعت، به صفحه ویجت ها دسترسی داشته باشید. همچنین کاربر می تواند با دوبار ضربه زدن روی فضای خالی صفحه، گوشی را قفل کند که بسیار کاربردی است و انتظارش می رفت.

  • 5 قابلیت اندروید 11 که تجربه کاربری موبایل را متحول می نمایند

شخصی سازی بیشتر نمایشگر همواره روشن

با انتشار One UI 2، این امکان برای کاربران به وجود آمد تا به نمایشگر همواره روشن، گیف هم اضافه نمایند. البته این گیف فقط چند ثانیه بعد از قفل گوشی متحرک بود و سپس ثابت می شد. با این حال اکنون کاربر می تواند کمی بیشتر، این صفحه را شخصی سازی کند.

منوی برنامه ها، پوشه ها، جست و جو و برنامه های اخیر

این بخش از رابط کاربری جدید، تفاوت زیادی به نسبت قبل نداشته. همان طور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید، شاید بتوان گفت بیشترین تغییر را قسمت جست و جو داشته. منوها همچنان شفاف هستند و سایه ای از تصویر زمینه را می توان در زیر آن مشاهده کرد.

پوشه ها اکنون می توانند 12 اپلیکیشن را در هر صفحه به نمایش در بیاورند، در حالی که این تعداد در رابط قبلی به 16 می رسید.

اما قسمت جست و جو تغییر نسبتا محسوسی داشته و بسیار قدرتمندتر شده. اگرچه کاربر آن را در بخش منوی برنامه ها مشاهده می نماید، اما می تواند به بخشی از تنظیمات گوشی، فایل های شخصی و چیزهای از این دست هم دسترسی داشته باشد. تقریبا می توان گفت هرچه که بخواهید را می توانید از این بخش جست و جو کنید.

منوی برنامه های اخیر هم تغییرات بسیار کمی را به خود دیده، در واقع بهتر است بگوییم سامسونگ در این بخش به اندازه کافی خوب بوده و هیچ چیز اضافه ای برای حذف و یا هیچ کمبودی برای جبران وجود نداشته.

  • قابلیت های جدید رابط کاربری One UI 3.0 مبتنی بر اندروید 11

منوی تنظیمات

در منوی تنظیمات، تغییرات محسوس است، اما طوری نیست که تجربه کاربری تغییر کند. آیکون ها اکنون درون یک شکل حباب مانند قرار گرفته اند که ظاهر زیباتری هم دارد، اما شکل اصلی آن ها اصلا دچار تغییر نشده. شاید بتوان عظیمترین تغییر این بخش را به محل حساب کاربری سامسونگ نسبت داد که اکنون در یک کادر عظیم، در مرکز منوی اصلی تنظیمات دیده می گردد.

منوی مربوط به تنظیمات باتری هم از لحاظ گرافیکی، تغییرات کمی داشته . اکنون به جای انتخاب حالت انرژی، یک گزینه فعال/غیرفعال اضافه شده که البته همان کار را انجام می دهد، منتها کمی تنوع در رابط کاربری ایجاد نموده.

همین تغییرات جزئی را در بخش ژست های حرکتی هم شاهد هستیم. نام بعضی از قابلیت ها تغییر نموده؛ مثلا Smart Stay به Keep Screen on while viewing تغییر نام داده، این در حالی است که نه تنها هر دو یک معنا دارند، بلکه کاربردشان هم مشابه است.

در بخش برنامه ها، سامسونگ ترجیح داده از رابط های قدیمی الگوبرداری کند. بدین ترتیب که اکنون دو قسمت در بالای صفحه برنامه ها اضافه شده که برنامه های سامسونگ و شخص ثالث را از هم سوا می نماید. به همین خاطر وقتی روی سه نقطه بالا-سمت راست ضربه بزنید، گزینه های کمتری را شاهد خواهید بود.

در بخش حافظه داخلی هم تغییرات زیادی را شاهد هستیم. اکنون اطلاعات بیشتری راجع به فضای اشغال شده در اختیارتان قرار می گیرد اما به جای نوشتن دقیق میزان حافظه اشغال شده، مانند آنچه که در نسخه قبل دیده بودیم، درصد به نمایش در می آید. همین مسأله باعث می گردد در لحظه کمی سخت باشد بدانید چقدر حافظه خالی برایتان باقی مانده.

بخش دیگری هم که دستخوش تغییرات زیادی شده، Video Enhancer است. قابلیتی که به یاری آن، کیفیت تصاویر یا ویدیو در یک سری برنامه ها نظیر یوتیوب، پخش نماینده ویدیو و چیزهایی از این دست، بهبود پیدا می نماید. در رابط کاربری جدید، کاربر می تواند این قابلیت را برای یک سری برنامه دلخواه فعال کند. در حالی که در رابط قدیمی، اگر آن را فعال می کردید، به صورت اتوماتیک برای همه اپلیکیشن های در دسترس فعال می شد.

اگر با بیکسبی زیاد سر و کار دارید، احتمالا باید از عادت های این دستیار هوشمند هم خبر داشته باشید؛ تنظیمات مختلفی که با توجه به شرایط مختلف روی گوشی اعمال می شوند تا کاربر تجربه بهتری داشته باشد. مثلا هنگام کار در خانه، نور صفحه کم می گردد، وای فای روشن می گردد و به طور کلی تنظیماتی که تمایل دارید وقتی در خانه هستید فعال باشند.

از لحاظ کاربرد تغییری در این بخش پدید نیامده، اما به جای کادرهای رنگی و عظیم، نوشته ها اکنون به صورت ساده درآمده اند. همین موضوع فضای کافی جهت قرارگیری یک سری تصاویر در اختیار گوشی قرار داده تا کاربر با درک بیشتری تنظیمات مربوطه را انجام دهد.

سامسونگ اینترنت نسخه 13

مرورگر پیش فرض در رابط کاربری One UI 3.0، نسخه سیزدهم سامسونگ اینترنت است که تغییرات زیادی را در آن مشاهده نمی کنیم.

گالری و تصاویر

رابط کاربری گالری تغییرات نسبتا کمی داشته. اکنون به جای نمایش 4 تصویر در هر ردیف، سه تصویر را مشاهده می کنیم که می توان یکی از دلایل عمده آن را کشیده تر شدن نمایشگر دانست. همچنین کاربر می تواند تصاویری را که ویرایش نموده، مجددا به حالت قبل بازگرداند.

  • آپدیت One UI 2.5 برای گوشی های گلکسی A عرضه شد

مخاطبین، پیغام رسان و تقویم

رابط کاربری هر سه اپلیکیشن بالا با تغییراتی همراه بوده. برای مثال در برنامه مخاطبین یا تلفن، یکی کردن مخاطبین مشابه بسیار راحت تر از قبل صورت می گیرد. همچنین کاربر می تواند در یک زمان، اطلاعات مربوط به چند مخاطب را ویرایش کند. قابلیت جست و جو در مخاطبین هم به نسبت قبل کمی بهبود داشته.

کاربران اکنون می توانند صفحه مربوط به تماس های دریافتی را هم تغییر دهند. تا به امروز وقتی شخصی با شما تماس برقرار می کرد، تصویر او به همراه شماره تلفن در مرکز گوشی به نمایش در می آمد. حالا علاوه بر این صفحه، کاربر می تواند شکل دیگری را هم انتخاب کند که در آن تصویر در سمت راست، و اطلاعات تماس گیرنده در سمت چپ به نمایش در می آید.

علاوه بر این ها، کاربر می تواند رنگ صفحه تماس و یا تصویر آن را هم تغییر دهد. تجربه کاربری در این بخش بهبود پیدا ننموده اما تنوع جالبی در آن ایجاد شد تا دیگر شاهد تصویر یکنواختی نباشیم.

یک تغییر کوچک اما کاربردی دیگر به پیغام رسان سامسونگ اضافه شده. این اپلیکیشن اکنون از سطل زباله پشتیبانی می نماید. بدین ترتیب پیغام های پاک شده را می توان به مدت 15 روز درون آن نگه داشت. بنابراین هنگامی که به پیغام های پاک شده احتیاج داشتید، تنها 15 روز بعد پاک کردن فرصت برگرداندن آن ها را خواهید داشت.

اپلیکیشن تقویم هم از لحاظ ظاهری تغییراتی داشته و اکنون رویدادهای مختلف، در کادر مخصوص همان روز به نمایش در می آیند.

در حال حاضر، به همه تغییراتی که به نسبت رابط های قدیمی در One UI 3.0 پدید آمده اشاره شده. اگر سامسونگ طی روزهای آینده و به عبارتی تا عرضه رسمی این رابط، قابلیت های بیشتری به آن بیفزاید، این مطلب به روزرسانی خواهد شد. گفتنی است شرکت کره ای فعلا نسخه بتای این رابط کاربری را برای گوشی های سری گلکسی اس 20 منتشر نموده. انتظار می رود به زودی شاهد عرضه آن برای سری نوت 20، سپس پرچم داران سری نوت و اس 10 و بعد از آن هم میان رده های سری A و M باشیم.

این فرایند ممکن است تا سال آینده به طول بینجامد اما طبق صحبت های خود سامسونگ، دارندگان گوشی های اس 20 تا انتها سال جاری این به روزرسانی را کاملا دریافت خواهند کرد.

  • اندروید 11 چه زمانی برای گوشی ها منتشر می گردد؟

منبع: Sam Mobile

منبع: دیجیکالا مگ

به "مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0؛ آنالیز تغییرات رابط کاربری جدید سامسونگ" امتیاز دهید

1 کاربر به "مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0؛ آنالیز تغییرات رابط کاربری جدید سامسونگ" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه One UI 2.5 با One UI 3.0؛ آنالیز تغییرات رابط کاربری جدید سامسونگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید