طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده به 2 روش

به گزارش ابزار ایرانی، محال است که اهل گوشت باشید و کتلت گوشت جزو برترین غذاهای هفتگی تان نباشد. این کتلت برای خیلی ها حتی حس نوستالژیک از مدرسه برگشتن و خوردن کتلت به عنوان نهار را دارد. قبلا در کتاب کاله طرز تهیه کتلت به روش های مختلف مثل طرز تهیه کتلت تهرانی و طرز تهیه کتلت ساده را آنالیز نموده بودیم و اینجا می خواهیم طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده را به 2 روش آنالیز کنیم.

طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده به 2 روش

مواد لازم برای تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده با سیب زمینی خام

 • گوشت چرخ نموده به میزان لازم
 • سیب زمینی به میزان لازم
 • پیاز به میزان لازم
 • سیر به میزان لازم
 • تخم مرغ به میزان لازم
 • نمک، فلفل و ادویه به میزان لازم

طرز تهیه کتلت با گوشت و سیب زمینی خام

1. آماده کردن مواد و تهیه مایه کتلت

اولین مرحله از طرز تهیه کتلت با گوشت این است که سیب زمینی خام، پیاز و سیر را پوست بگیرید و بعد با رنده ریز رنده کنید بعد هم آب آن ها را خوب بگیرید. در نهایت گوشت، تخم مرغ، نمک، فلفل و ادویه مدنظرتان را به مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید. اگر مایه کتلت شل بود می توانید میزانی پودر سوخاری یا پودر نان اضافه کنید و هم بزنید تا مایه کتلت آماده گردد.

2. سرخ کردن کتلت

اکنون در یک ماهیتابه مناسب میزانی روغن بریزید و با دست، میزانی از مایه را بردارید و به شکل مدنظر در آورید بعد آن را در روغنی که خوب داغ شده بگذارید تا سرخ گردد. یک روی کتلت که سرخ شد آن را برگردانید و روی دیگر را هم خوب سرخ کنید. این کار را تا اتمام کل مایه کتلت انجام دهید. کتلت گوشت شما آماده است می توانید آن را با سیب زمینی سرخ نموده، ماست و انواع ترشی سرو کنید. نوش جان!

مواد لازم برای تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده با سیب زمینی پخته

 • گوشت چرخ نموده به میزان لازم
 • سیب زمینی پخته به میزان لازم
 • پیاز به میزان لازم
 • سیر به میزان لازم
 • تخم مرغ به میزان لازم
 • نمک، فلفل و ادویه به میزان لازم

طرز تهیه کتلت گوشت چرخ نموده و سیب زمینی پخته

برای تهیه کتلت گوشت چرخ نموده با سیب زمینی پخته ابتدا سیب زمینی ها را در آب بپزید بعد پوستش را بگیرید و در نهایت با رنده ریز رنده کنید و درست مثل روش بالا پیاز و سیر رنده شده و تخم مرغ و البته نمک، فلفل و ادویه را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مایه کتلت حاصل را درست مثل طرز تهیه کتلت گوشت و سیب زمینی خام در ماهیتابه مناسب سرخ کنید.

دقت داشته باشید که برای سرخ کردن این کتلت روغن بیشتری مصرف می گردد چون سیب زمینی پخته روغن بیشتری را به خود جذب می نماید.

نکات تکمیلی برای تهیه کتلت

برای تهیه کتلت علاوه بر حوصله باید نکات و فوت وفن های تهیه آن را هم رعایت کنید. در ادامه بخشی از نکات مهم تهیه کتلت را مرور می کنیم.

نکاتی برای تهیه کتلت پفکی

اگر دوست دارید کتلت هایی که می پزید خوب پف کند باید میزانی آرد سوخاری یا پودر نان اضافه کنید. البته معمولا کتلت با سیب زمینی خام پف بیشتری و بهتری از کتلت با سیب زمینی پخته دارد. طرز تهیه کتلت پفکی را می توانید با جزییات در کتاب کاله مطالعه کنید.

کتلت در جای جای ایران

کتلت از آن دسته غذاهایی است که بسته به ذائقه مردم در شهرهای مختلف با کمی تفاوت درست می گردد. مثلا کتلت تهرانی و شیرازی کمی با هم تفاوت دارند. اگر دوست دارید تفاوت این دو را بدانید می توانید طرز تهیه کتلت تهرانی، طرز تهیه کتلت شیرازی و طرز تهیه کتلت تبریزی را در کتاب کاله بخوانید.

تهیه کتلت کاملا گیاهی

اگر گیاهخوار هستید یا به هر دلیلی محدودیت استفاده از گوشت دارید می توانید کتلت خود را با سویا تهیه کنید. طرز تهیه کتلت با سویا در کتاب کاله موجود است.

منبع: کتاب کاله

به "طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده به 2 روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ نموده به 2 روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید