روبات پاکبان به فضا می رود

به گزارش ابزار ایرانی، چین روباتی را به فضا ارسال نموده که قادر است زباله های فضایی را با یک تور عظیم جمع کند و سپس بسوزاند.

روبات پاکبان به فضا می رود

یک استارتاپ استخراج فضایی در چین به تازگی نمونه اولیه روباتی را به مدار نزدیک زمین ارسال نموده است که قادر به جمع آوری زباله ها و سایر ضایعات فضایی باقی مانده از فضاپیماهای قبلی در مدار زمین با یک تور غول پیکر است.

این جدیدترین کوشش چین برای تسریع کوشش های خود به منظور از بین بردن شکاف بین خود، روسیه و ایالات متحده در فناوری های فضایی و تبدیل شدن به یک قدرت عظیم فضایی است.

به گزارش خبرگزاری دولتی شینهوا، این روبات فضایی دارای تور، نئو-01(NEO-01) نامیده می گردد و علاوه بر جمع آوری زباله های فضایی، برای رصد اجرام آسمانی کوچک به اعماق فضا خواهد رفت. این روبات در تاریخ 6 مارس همراه با چندین ماهواره دیگر به فضا پرتاب شده است.

این ربات 30 کیلوگرمی توسط استارتاپی به نام اوریجین اسپیس(Origin Space) که در شنژن چین مستقر است، ساخته شده است و هدف آن هموار کردن مسیرهای جدید برای آینده یک فناوری است که بتواند عناصر موجود در سیارک ها را استخراج کند.

از زمان تأسیس اولین شرکت استخراج سیارک در دنیا به نام پلنتری ریسورسز(Planetary Resources) در سال 2009 تا به امروز بیش از 12 شرکت مشابه دیگر در سراسر دنیا از جمله استارتاپ آسترواسکل(Astroscale) ژاپن و 3D سیستمز(3D Systems) ایالات متحده تاسیس شده است.

بر اساس گزارش ها، فناوری آسترواسکل از آهنرباها برای جمع آوری زباله های فضایی در مدار نزدیک زمین استفاده می نماید، اما نئو-01 از یک تور بدین منظور و سپس سوزاندن آنها با استفاده از یک پیشرانه الکتریکی استفاده خواهد نمود.

از اواخر دهه 1950 میلادی، هزاران ماهواره به مدار نزدیک زمین پرتاب شده اند، اما با افزایش سن و از کار افتادن آنها، بسیاری از آنها به یک زباله بسیار خطرناک فضایی برای دیگر ماهواره ها تبدیل شده اند که به طور بالقوه می توانند به سایر ماهواره های عملیاتی یا مأموریت های خدمه آسیب برسانند.

بر اساس اعلام سو منگ بنیان گذار شرکت اوریجین اسپیس، این شرکت پرتاب ده ها تلسکوپ فضایی همراه با فضاپیماهای بیشتر را برای بنا نهادن اولین عملیات استخراج تجاری روی سیارک ها تا سال 2045 در برنامه دارد.

به نظر می رسد چین میخواهد تا سال 2030 به یک قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد.

فضاپیمای زباله جمع کن آسترواسکل ژاپن اواخر ماه گذشته با هدف نشان دادن ظرفیت خود در جمع آوری میلیون ها زباله فضایی در مدار نزدیک زمین، از قزاقستان به فضا پرتاب شد. این فضاپیما تا به امروز تقریباً 8000 تن زباله فضایی را جمع آوری نموده است که به طور بالقوه مستعد آسیب رساندن یا مختل کردن خدماتی بودند که ما هر روزه از آنها در کره زمین استفاده می کنیم. از جمله این خدمات می توان به سیستم های مخابراتی و پیش بینی هوا و GPS اشاره نمود.

خبرگزاری شینهوا همچنین اضافه کرد که چین در حال شتاب بخشیدن به برنامه های خود برای فرود یک کاوشگر بر روی یک سیارک نزدیک به زمین برای نمونه برداری است، در حالی که همزمان به اهداف خود برای ساخت یک سیستم دفاعی برای محافظت از زمین در برابر سیارک های نزدیک به زمین سرعت می بخشد.

پکن آرزوهای تاریخی و دنیای برای حضور چین در فضا دارد و امیدوار است که به روسیه و ایالات متحده برسد. خوب یا بد، چین می تواند تا سال 2030 به سومین قدرت فضایی تبدیل گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "روبات پاکبان به فضا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات پاکبان به فضا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید