در دوران بارداری آب ولرم بنوشید

به گزارش ابزار ایرانی، زندگی امروز / زنان در دوران بارداری توجه ویژه ای به سلامت خود دارند و بینهایت در کارهایی که انجام می دهند و انتخاب هایی که می نمایند دقت به خرج می دهند. نه فقط مادر باردار، بلکه دوستان و خانواده هم در این مورد مراقب و هوشیارند. به همین علت است که درست از زمانی که خبر خوش بارداری تان را به آنها می دهید، باران توصیه ها و پیشنهادها بر سرتان می بارد. اما یک چیزی که ممکن است زیاد در خصوص آن نشنیده باشید، احتیاج به نوشیدن میزان مناسبی از آب به طور روزانه است. آب که عنصر حیات است، بیش از 50 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد.

در دوران بارداری آب ولرم بنوشید

به گزارش زندگی امروز به نقل از برترینها، دریافت آب کافی به شما یاری می نماید هیدراته بمانید، سم زدایی کنید و انرژی داشته باشید. نوشیدن مایعات بیشتر یاری تان می نماید از نگهداشت آب اضافی در بدن تان پیشگیری گردد. و بدون تردید آب منجر به رشد مناسب جنین می گردد. مطالعه ای که در سال 2002 انجام شد گزارش نموده است که احتیاج به مایعات در دوران بارداری به طور کلی بیشتر می گردد تا حامی تحرک جنین، مایع آمنیون و حجم بیشتری از خون باشد.

از این رو آب، تغذیه مهمی برای مادران باردار و جنین در حال رشدشان است. نوشیدن آب معمولی بسیار مفید است و آب گرم از آن هم مفیدتر. کارشناسان عقیده دارند نوشیدن آب ولرم طی دوران بارداری هم برای سلامت مادر و هم برای سلامت جنین خوب است.

1. پاکسازی سیستم گوارش

آغاز روز با یک لیوان آب ولرم یاری می نماید تا سیستم گوارش فعال شده و به خوبی کار کرد و سمومی را که در طول شب جمع نموده دفع کند. تجمع سموم زیاد در بدن اغلب موجب مسائل گوارشی می گردد.

بعلاوه آب گرم می تواند بافت های چربی بدن را که ممکن است باعث مسائل گوارشی شوند ذوب کند. از سویی دیگر، نوشیدن آب سرد حین دوران بارداری و یا بعد از غذا منجر به تشکیل چربی در روده ها می گردد.

2. پیشگیری از یبوست

یبوست، یکی از مسائل رایج دوران بارداری است که می توانید با نوشیدن آب ولرم از آن پیشگیری کنید. یبوست یعنی اینکه نتوانید به راحتی دفع کنید و برای فرایند دفع احتیاج به فشار زیادی داشته باشید. یبوست اساسا به دلیل کمبود آب در بدن روی می دهد. نوشیدن یک یا دو لیوان آب گرم در صبح با معده خالی یاری می نماید اجابت مزاج بهتری داشته باشید. آب گرم برای تجزیه غذا مفید بوده و باعث می گردد به راحتی از روده ها عبور نمایند.

3. بهبود گردش خون

نوشیدن آب گرم به بهبود جریان خون در بدن یاری می نماید. آب گرم مانند رگ گشا عمل می نماید، یعنی رگهای خونی را گشاد می نماید و در نتیجه گردش خون را در سراسر بدن بهبود می دهد. گردش خون بهتر در بدن یعنی جریان اکسیژن و مواد مغذی بهتر به سمت عضلات و البته جنین تان. در ضمن بهبود جریان خون برای سیستم ایمنی تان بهتر بوده و در برابر بیماریها دفاع قوی تری از شما می نماید.

4. تقویت بنیه و انرژی

خستگی و ناتوانی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و تغییرات بدنی که طی فرایند بارداری روی می دهد طبیعی است. اما با نوشیدن آب گرم می توانید بنیه و انرژی تان را تقویت کنید. آب گرم، سمومی را که در بدن تان می چرخند دفع نموده و گردش خون را بهتر می نماید و این برای عملکرد عضلات و فعالیت عصب ها مهم است.

بعلاوه مصرف آب ولرم از دهیدراته شدن بدن و خستگی آدرنال جلوگیری می نماید. روزانه یک لیوان آب گرم مخصوصا همراه با کمی آبلیمو، انرژی خوبی به شما می دهد تا بتوانید بر خستگی بارداری غلبه کنید.

5. تقویت سلامت ریه ها

مریض شدن در دوران بارداری برای شما و جنین تان خوب نیست. نوشیدن آب گرم باعث تقویت سلامت برونش ها شده و احتمال عفونت های گلو، سرماخوردگی، سرفه و آنفلوآنزا را کاهش می دهد.

گرمای آب گرم، بخار فراوری می نماید. بنابراین وقتی یک فنجان آب گرم در دست تان می گیرید، سینوس های مسدود شده باز شده و حتی گلو درد ناشی از ترشحات تسکین می یابد. بخار آب گرم، گرفتگی بینی را هم رفع می نماید. در دوران بارداری خیلی مهم است که از بروز هر نوع عفونتی که احتیاج به دارو دارد پیشگیری کنید چون داروها برای جنین تان عوارض جانبی ناخوشایندی دارند.

نکات مهم در خصوص نوشیدن آب برای زنان باردار

. شما باید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید تا بدن تان به خوبی آبرسانی شده و عملکرد سالمی داشته باشد.

. لازم نیست بیش از حد توان تان آب گرم بنوشید، تنها 2 تا 3 فنجان آب گرم در روز کافیست تا از فواید آن بهره مند شوید. آبی که می نوشید باید نیم گرم یا ولرم باشد، نه داغ.

. بهتر است آب شیر را ننوشید چون حاوی املاح زیادی است که آسیب جدی به شما و جنین تان می زند. همواره آب جوشیده یا فیلتر شده بنوشید.. احتیاج شما به آب ممکن است بسته به شرایط آب و هوایی و فعالیت روزانه تان افزایش پیدا کند.

. بعد از پیاده روی یا سایر ورزش های سبک، مقداری آب بنوشید تا مایعات از دست رفته از بدن را جبران کنید.

. به غیر از آب، می توانید از میوه ها و سبزی هایی که محتوای آب زیادی دارند هم در رژیم غذایی خود بهره ببرید.

. آبمیوه تازه، آب سبزیجات، عصاره قلم و سوپ هم می توانند یاری زیادی به هیدراته ماندن بدن بنمایند.

. وقتی بیرون می روید، حتما یک بطری آب با خود داشته باشید.

منبع: زندگی روز

به "در دوران بارداری آب ولرم بنوشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دوران بارداری آب ولرم بنوشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید