تفاوت تامل برانگیز رشد کرونا در شمال و جنوب ایران

به گزارش ابزار ایرانی، آنالیز آمار های کرونا درکشور بر اساس داده های وزارت بهداشت و درمان به تفکیک استان ها نشان می دهد در جنوب و جنوب شرقی کشور کرونا روندی کاهشی داشته، اما هنوز در شمال و شمال غربی راستا ابتلا به این بیماری سیری صعودی را به ثبت رسانده است.

تفاوت تامل برانگیز رشد کرونا در شمال و جنوب ایران

به گزارش اقتصادنیوز، آمار های روزانه کرونا در کشور پس از ثبت رکورد های بی سابقه خود در پنجمین موج کرونایی کشور فرایندی نزولی را شروع نموده و از سطح تابستانی خود فاصله گرفته است.

در این میان در بعضی روز های کشور فرایند ابتلا به کرونا و مرگ و میر جهش های کوتاهی پیدا نموده و دوباره آرام می گیرد. این داده ها در نتیجه مجموع آمارگیری در کل استان های کشور بوده و هر جهش یا کاهشی در آمار های استانی موجب تعییرات در کل کشور خواهد شد. در همین رابطه در بعضی استان ها در روز های اخیر جهت بستری های روزانه طبق آمار های وزارت بهداشت و درمان فرایندی نزولی گرفته، اما هنوز در بعضی استان ها سیری صعودی داشته است.

کاهش ابتلا در استان های جنوب و جنوب شرقی

طبق آمار وزارت بهداشت و درمان در روز 14 مهر تقریبا 10 هزار و 500 نفر به این بیماری مبتلا شده اند که نسبت به روز قبل خود کاهشی 21 درصدی پیدا نموده است. با وجود این کاهش آمار های ابتلا شمار فوتی ها، اما هنوز بالاتر از سطح 200 نفر بوده و در دو روز گذشته معادل با روزی 216 نفر به ثبت رسیده است.

مقدار بستری های روزانه این بیماری هم مطابق با شاخص ابتلا با کاهشی 6 درصدی نسبت به روز قبل خود به هزار و 805 نفر رسیده که با این وجود سطح بالایی به شمار می آید.

در ادامه فرایند 90 روزه بستری های کرونایی در کشور طبق آمار های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان به تفکیک استان های کشور نشان می دهد مقدار بستری ها در استان های جنوب و جنوب شرقی کشور فرایندی کاهشی را به ثبت رسانده اند.

در همین رابطه طبق نمودار های کرونایی در کشور بیشترین کاهش آمار های بستری در سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده و استان های بوشهر و هرمزگان هم پس از سیری نزولی اکنون به مقداری کمتر از حد اولیه خود در ابتدای این 90 روز تقلیل پیدا نموده اند. برای مثال آمار بستری های روانه در ابتدای این تاریخ در سطح روزی 250 نفر بوده که با کاهشی 80 درصدی اکنون به روزی 50 نفر رسیده است.

به طور کلی بسط مشاهدات در سایر استان های کشور نشان می دهد مقدار بستری ها در اغلب نقاط در پویش 90 روزه سیری نزولی داشته است. در این میان تنها چند استان جهتی مخالف با سیر کلی فرایند بیماری در کشور داشته که اکثرا در سمت غرب کشور می باشند.

فرایند صعودی کرونا در استان های شمال و شمال غربی کشور

طبق نمودار های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در 12 مهر ماه 1400 استان های شمال و شمال غربی کشور در این مدت فرایند بستری ها اندکی صعودی شده است.

طبق این داده ها در کردستان تعداد بستری های روزانه کرونا اکنون بالاتر از روزی 200 نفر بوده و بیشترین سطح را در 19 ماه اخیر به ثبت رسانده است. در کرمانشاه هم با این که سطح بستری روزانه کرونا از قله روزانه 300 نفر تقلیل پیدا نموده، اما هنوز در مرز 200 نفر قرار گرفته است.

در بسط آنالیز های کرونایی تا شمال کشور مشاهده می گردد در آذربایجان غربی اکنون مقدار بستری های روزانه کرونایی در بالاترین سطح خود بوده و فراتر از 400 نفر ثبت شده است.

در آذربایجان شرقی هم پس از کاهش از بیشینه 400 نفر اکنون در سطح روزی 300 نفر قرار گرفته و جزء دیگر استان های وخیم کرونایی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: فرارو

به "تفاوت تامل برانگیز رشد کرونا در شمال و جنوب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت تامل برانگیز رشد کرونا در شمال و جنوب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید