افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان

به گزارش ابزار ایرانی، در پی افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان مردم این کشور همزمان با خروج نظامیان آمریکایی خواهان منحل شدن این واحدها شدند.

افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای ابزار ایرانی به نقل از فارین پالیسی، شبه نظامیان افغان وابسته به سازمان سیا در ماه گذشته 14 غیرنظامی را در حملات شبانه به ولایت خوست به قتل رساندند.

براساس مصاحبه ها با ساکنین منطقه، در یکی از این موارد نیروهای وابسته به سازمان سیا موسوم به نیروی محافظت از خوست با یورش به خانه محمد شوکت 40 ساله او را از خانه به خیابان کشیدند و پس از آن بدون هیچ دلیلی بضرب گلوله او را به قتل رساندند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی ابزار ایرانی بخوانید. (کلیک کنید)

ساکنین می گویند که دستکم یک زن در میان کشته شدگان است اما از بیم آسیب رسیدن به خود توسط این نیروها از ارائه جزئیات بیشتر در این باره خودداری کردند.

اخبار مربوط به این قتل ها ماه گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

نیروی محافظت از خوست که کنترل بیشتر مناطق این ولایت را به عهده دارد در نخستین روزهای حمله آمریکا به افغانستان توسط سازمان سیا در سال 2001 میلادی ایجاد شد و پس از گذشت 19 سال سازمان سیا همچنان مسئولیت آموزش، تجهیز و فرماندهی این نیروها را دارد.

گروه های حقوق بشری بارها خواهان اقدام علیه این نیروها به دلیل انجام جنایات علیه غیرنظامیان از جمله شکنجه و کشتار شده اند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی ابزار ایرانی بخوانید. (کلیک کنید)

درحالیکه نیروهای آمریکایی در حال خروج از افغانستان است بسیاری از ساکنان خوست بیم دارند که این گروه و سایر گروه های شبه نظامی مورد حمایت سازمان سیا حملاتشان را برای منافع خود در سراسر کشور افزایش دهند.

این نیروها بطور مستقل از ارتش افغانستان و اغلب در هماهنگی با نیروهای آمریکایی عملیات می نمایند و در حالیکه بیشتر نیروهای افغان از تجهیزات کمی برخوردار هستند، اعضای این گروه به سلاح های مدرن مجهز می باشند. آن ها علاوه بر حملات و انجام عملیات گشت زنی، اهداف حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را نیز معین می نمایند.

پاتریشیا گاسمن پژوهشگر ارشد دیدبان حقوق بشر می گوید که دولت افغانستان یک سال پیش وعده داده بود که درباره کشتار توسط این نیروها تحقیق خواهد نمود اما تا به امروز هیچ اقدامی در این باره ننموده است.

گاسمن اضافه کرد: برای نزدیک به دو دهه، نیروی محافظت از خوست مسئول اعدام های صحرایی و دیگر جنایات از جمله زندانی کردن ابزار ایرانی بوده است؛ این نیروها هرگز مسئول اقداماتشان نبوده اند، نه توسط مقامات افغان و نه آمریکا.

یک گروه حامی حقوق بشر مستقر در نیویورک سال گذشته یک گزارش 60 صفحه ای با جزئیات را از 14 مورد از جنایات این نیروها در 9 ولایت افغانستان مستندسازی نموده است. گزارش تصریح می نماید که این نیروهای وابسته به سازمان سیا توجهی به جان غیرنظامیان نشان و یا قوانین بین المللی نشان نداده اند و در سراسر این کشور فعال هستند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید