آلودگیِ صوتی می تواند منجر به سرطان گردد

به گزارش ابزار ایرانی، یکی از این تحقیقات نشان می دهد که صدای بلند می تواند باعثِ بالا رفتنِ فشارِ خون و آسیب به دی اِن اِی گردد که نتیجه آن بروزِ سرطان است.

آلودگیِ صوتی می تواند منجر به سرطان گردد

یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهد: قرار دریافت در معرضِ صدا های بلند می تواند پیامد های بلند مدتی برای سلامتی داشته باشد. بالا رفتنِ فشارِ خون و سرطان از جمله پیامد های بلندمدت قرار دریافت در معرضِ آلودگی صوتی شناسایی شده است.

صدای بلند، از هر منبعی که باشد، خطراتی را برای سلامتی انسان به دنبال دارد. محققانِ آلمانی موش ها را در معرضِ صدا ها بلند، مانند صدای هواپیما، قرار دادند تا ببینند صدا چه اثری بر سلامتی آن ها خواهد داشت.

5 نشانه که می گوید سیستمِ ایمنی شما در حالِ ضعیف شدن است

چرا ویتامین ها نمی توانند سیستمِ ایمنی را تقویت نمایند؟

کرونا چطور به واژگون سازیِ مفروضات یاری می نماید؟ دنیاِ پس از کرونا مهربان تر و خلاق تر است؟

چهار جد سرطان کدامند؟

آن ها کشف کردند موش هایی که برای 4 روز متوالی در معرضِ صدای هواپیما قرار گرفته بودند، دچار فشارِ خونِ بالا شده اند.

محققان از دانشگانِ پزشکیِ مِینز مطالعاتِ زیادی را درباره اثراتِ صدا های محیطی بر سلامتیِ موش ها منتشر نموده اند. یکی از این تحقیقات نشان می دهد که صدای بلند می تواند باعثِ بالا رفتنِ فشارِ خون و آسیب به دی اِن اِی گردد که نتیجه آن بروزِ سرطان است.

محققان اکنون خواهانِ محافظتِ بیشتر از افرادی هستند که در معرضِ صدا های خطرناک قرار دارند. محققان می گویند، فقط 4 روز قرار دریافت در معرضِ صدای بلند باعث بالا رفتنِ فشارِ خون موش ها شد. قرار دریافت در معرضِ صدای بلند در موش هایی که فشارِ خونِ بالا داشتند باعثِ بالا رفتنِ استرس و التهابِ قلب و عروق شد که می تواند آسیب های دیگری را در پی داشته باشد.

پژوهشگرِ ارشد این مطالعه، ماتیاز اُلز، می گوید: تحقیقات زیادی از ارتباطِ بین صدای بلند و خطراتِ سلامتی در انسان ها حکایت می نمایند. یافته های ما بینشِ جدیدی را درباره سازوکارِ اثرگذاریِ صدای بلند بر سلامتی ارائه می دهد، به خصوص اینکه درباره ارتباطِ صدای بلند با سرطان و فشار خون است که هر دو بیماری های رو به افزایشِ دنیای هستند.

یافته های جدید به همراه سایرِ یافته هایی که تا به امروز در این زمینه به دست آمده است می تواند به فهمِ بهتر درباره چگونگیِ اثرگذاری صدای بلند بر سلامتی بی انجامد.

این اطلاعات می تواند به شکل گیری سیاست ها و قانون هایی که از مردم در مقابلِ صدا های بیماری زا بهتر حفاظت می نمایند، بی انجامد.

این تحقیق فعلا روی گونه حیوانی صورت گرفته و هنوز نمی دانیم سازوکارِ دقیقِ اثرگذاریِ صدا بر سلامتی چیست.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت ابزار ایرانی

منبع: فرادید

به "آلودگیِ صوتی می تواند منجر به سرطان گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگیِ صوتی می تواند منجر به سرطان گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید