عوارض جانبی مصرف سیر

به گزارش ابزار ایرانی، بوی بد دهان، سردرد و تهوع بعضی از عوارض جانبی معمول سیر می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی شدید آن، این مقاله را مطالعه نمایید.

عوارض جانبی مصرف سیر

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

بوی بد دهان، سردرد و تهوع برخی از عوارض جانبی معمول سیر می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی شدید آن، این مقاله را مطالعه نمایید.

سیر معمولاً به اسم ادویه در انواع غذاهای دهان آب انداز مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه ادویه ای به جهت خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی خود شناخته شده است، از اینرو می تواند فوائد سلامتی بخش گوناگونی را فراهم سازد. تحقیقات اولیه نشان می دهند که این گیاه ادویه ای بعلاوه دارای پتانسیل و توانایی ضد سرطانی است. با این حال، وارد نمودن سیر بیش از حد به رژیم غذایی می تواند موجب بروز عوارض جانبی آزار دهنده شود. این عوارض در ادامه مورد بحث قرار می گیرند.

عوارض جانبی شایع

احساس سوزش

اگرچه سیر دارای ارزش دارویی بالایی است، با این وجود به طور قطع مصرف سیر خام در مقادیر بیش از حد توصیه نمی شود. یک حبه سیر خام برای مصرف روزانه کافی است. از آنجا که از آن به منظور طعم بخشیدن به غذا استفاده می شود، خوردن بیش از حد حبه های سیر خام می تواند موجب ایجاد احساس سوزش در دهان شود. هنگامی که سیر جویده و یا له شود، فراوری ترکیبی تحت اسم آلیسین می نماید که عمدتاً موجب ایجاد طعم تند و سوزان سیر می شود. خوردن حبه سیر همراه با وعده های غذایی به طور قابل توجهی به کاهش احساس سوزش یاری می نماید.

بوی بد دهان

بو و طعم تند این گیاه بعلاوه می تواند موجب بوی بد دهان شود. این شرایط در افرادی بوجود می آید که حبه های سیر خام بیش از میزان ای مصرف می نمایند و یا غذاهایی می خورند که حاوی میزان زیادی سیر است. از مسائل بوی دهان ناشی از مصرف سیر خام همواره می توان با بو و یا تفت دادن سیر جلوگیری کرد.

واکنش آلرژیک

داشتن آلرژی نسبت به سیر بدان معنا است که فرد بایستی از این گیاه ادویه ای دوری گزیند. به این علت که مصرف آن حتی در مقادیر کم می تواند موجب بروز واکنش های آلرژیک شدید شود. گرچه شدت علائم ناشی از آلرژن ها (مواد حساسیت زا) بسته به شرایط سلامت فرد تفاوت می نماید، اما متداول ترین نشانه های هشدار دهنده یک واکنش آلرژیک در ادامه آورده شده اند:

جوش های پوستی: جوش یا بثورات پوستی (تشکیل تاول) ممکن است در هر جای بدن ایجاد شده و می توانند موجب خارش شدیدی شوند. بعلاوه می توانند موجب بروز کهیر شوند که یک بیماری پوستی است که منجر به شکل گیری تاول های قرمز خارش دار بر روی پوست می شود.

التهاب: تورم غیر قابل توضیحی که به ویژه در اطراف دهان و صورت دیده می شود. در برخی موارد، زبان و لب ها متورم به نظر می رسند. این واکنش بلافاصله پس از مصرف این گیاه ادویه ای رخ می دهد و چنانچه در اولین فرصت درمان انجام نشود، می تواند خطر جانی به همراه داشته باشد.

مسائل تنفسی: مصرف سیر در شکل خالص خود و یا به وسیله مکمل ها و تجربه تنگی نفس، نشان دهنده آن است که فرد نسبت به آن آلرژی یا حساسیت دارد. تنگی نفس و یا داشتن مشکل در تنفس برخی از علائم واکنش های آلرژیک شدید می باشند.

مسائل مرتبط با معده

مصرف بیش از حد سیر بعلاوه می تواند برای دستگاه گوارش ضرر داشته باشد. تحریک یا ناراحتی معده یکی از شایع ترین عوارض جانبی مصرف بیش از حد سیر است. مصرف بیش از حد سیر ممکن است موجب بروز مسائل گوارشی ذیل شود:

ناراحتی معده

اسهال

استفراغ

حالت تهوع

خطرات ناشی از مصرف سیر

برخی افرادی که نسبت به سیر بسیار حساس می باشند، ممکن است دچار برخی عوارض جانبی حقیقتاً آزار دهنده ای شوند. این مسائل مرتبط با سلامت را نمی توان دست کم گرفت و احتیاج به فوریت های پزشکی دارند. این مسائل به توضیح ذیل می باشند:

خونریزی داخلی

هنگامی که رنگ طبیعی مدفوع به سیاه و یا قرمز روشن تغییر کند، نشان از خونریزی دستگاه گوارش می دهد. این بدان معنا است که به دستگاه گوارش آسیب وارد شده است و در چنین شرایطی خودداری کامل از مصرف سیر لازم است. خونریزی داخلی در قالب خونریزی مغزی هم می تواند به علت مصرف بیش از حد سیر رخ دهد.

اختلال در گفتار و یا بینایی

بریده بریده سخن گفتن (بخشی از صدای واژه را خوردن) یا تاری دید بعلاوه می تواند در نتیجه مصرف بیش از حد سیر بوجود آید. این عوارض معمولا موقتی بوده و قطع مصرف سیر ممکن است به حل این مشکل یاری کند.

در اغلب موارد، عوارض جانبی این گیاه ادویه ای جای نگرانی نداشته و بدون انجام درمان از بین می فرایند. پزشک معمولاً به شما توصیه نموده که به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مسائل آزار دهنده، مصرف سیر را کاهش دهید.

منبع: راسخون

به "عوارض جانبی مصرف سیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جانبی مصرف سیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید