خطر شیوع کرونا با دستگاه های خنک کننده هوا

به گزارش ابزار ایرانی، متخصصان بیم آن را دارند که قطرات حاوی کوید 19 در هوا راحت تر به مردمی که در اتاق هستند (حتی با وجود رعایت فاصله اجتماعی) منتقل گردد و به روسای ادارت توصیه می نمایند که هر زمان که ممکن باشد، اتاق را با هوای تازه تهویه نمایند.

خطر شیوع کرونا با دستگاه های خنک کننده هوا

با توجه به توصیه متخصصان، دستگاه های خنک نماینده که جریان هوا را در اتاق ها و ادارات را به وجود می آورند، یا باید خاموش شوند و یا تنها در صورتی استفاده شوند که پنجره ها باز باشند، چرا که خطر انتقال ویروس را با خود به همراه دارند.

متخصصان بیم آن را دارند که قطرات حاوی کوید 19 در هوا راحت تر به مردمی که در اتاق هستند (حتی با وجود رعایت فاصله اجتماعی) منتقل گردد و به روسای ادارت توصیه می نمایند که هر زمان که ممکن باشد، اتاق را با هوای تازه تهویه نمایند.

بعد از آن که دانشمندان بر این خطر تأکید کردند، سازمان بهداشت جهانی (WHO) این هفته اظهار داشت که ویروس کرونا می تواند به وسیله قطرات بسیار کوچک و شناور در هوا در فضا های بسته منتشر گردد.

مدیر بهداشت و ایمنی بریتانیا می گوید تا زمانی که منبع کافی هوای تازه و تهویه برقرار باشد، خطر انتقال ویروس کرونا توسط دستگاه های خنک نماینده در محیط کار بسیار پایین است، اما می افزاید: اگر از سیستم تهویه هوای مرکزی استفاده می کنید که هوا را به اتاق های دیگر انتقال می دهد، توصیه می گردد که این دستگاه گردش هوا را خاموش کنید و ازیک منبع هوای تازه بهره ببرید.

برخی از خنک نماینده ها، هوا را از بیرون می گیرند و آن را دوباره به بیرون می برند، در حالی که سایر دستگاه ها که کولر های اسپیلت نامیده می شوند، همان هوای داخل را دوباره به گردش درمی آورند.

دکتر شان فیتزجرالد که از مهندسان آموزشگاه سلطنتی است، به تلگراف گفت: روش پیشنهادی این است که اگر یکی از آن کولر های اسپیلت را دارید، وقتش رسیده که میل خود را برای داشتن محیطی سرد و خنک کنترل کنید و پنجره ها را باز بگذارید. اگر مقدار کمی باد وجود داشته باشد، هوا را به اطراف می برد. اگر نمی توانید یک پنجره را باز بگذارید، پس کولر را خاموش کنید.

دستورالعملی از موسسه کارترد و مهندسان خدمات ساختمانی که دکتر فیتزجرالد در ارائه آن نقش داشته است، هشدار می دهد که کولر های اسپیلتی که منبع اختصاصی برای انتقال هوای خارج از منزل به داخل آن ندارند، می توانند عامل گردش و انتقال ذرات ویروس معلق در راستا افرادی باشند که فاصله اجتماعی را حفظ نموده اند.

این دستورالعمل می گوید: درحال حاضر پیشنهاد می گردد که هر سیستم خنک نماینده یا تهویه هوا که به صورت معمول به حالت گردشی کار می نماید، تا حد ممکن با استفاده کامل از هوای بیرون راه اندازی گردد.

دکتر فیتزجرالد گفت که بازکردن پنجره ها زمانی که دستگاه مشغول به کار است، بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا است، که البته بسیار گران تر و احتمالا دور از منطق است. طبق گزارش سی ان ان، جوزف گاردنر الن، محقق بهداشت محیط دانشگاه هاروارد، می گوید سیستم های تهویه با فیلتر های بسیار قوی، راه اصلی برای جدا کردن قطرات (آلوده) از هوا هستند.

یک مطالعه در چین در ماه آوریل پس از آن که (تنفس مشتری بیمار بر سر) یک میز در رستورانی در شهر گوانجو 9 نفر دیگر را مبتلا کرد، نشان داد که بین دستگاه خنک نماینده هوا و انتقال ویروس کرونا ارتباط وجود دارد. محققان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در شهر گوانجو گفتند: تنیجه می گیریم که در این شیوع، ذرات توسط دستگاه خنک نماینده و تهویه منتقل شده اند وعامل اصلی ابتلا، جهت جریان هوا بود.

تا کنون بیش از 12.7 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از 565 هزار نفر جان خود را از دست داده اند. 134 هزار نفر از قربانیان در ایالات متحده بوده اند، جایی که دستگاه خنک نماینده هوا بسیار شایع است. موارد شیوع در جنوب و غرب آمریکا، جایی که بالاترین میزان دمای هوا را دارد، گسترش یافته است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "خطر شیوع کرونا با دستگاه های خنک کننده هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر شیوع کرونا با دستگاه های خنک کننده هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید