استفاده از فناوری مکان محور برای مدیریت سیل

به گزارش ابزار ایرانی به نقل از معاونت علمی و فناوری، بارش های زیاد روزهای پاییزی امسال منجر به بروز سیلاب در برخی شهرها شده است که با ارائه طرحی دانش بنیان، امکان مدیریت این آب ها فراهم شد.

استفاده از فناوری مکان محور برای مدیریت سیل

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت های خود از شرکت های دانش بنیان برای توسعه فناوری های کاربردی در این صنایع، اقدام به حمایت از مجموعه ای فناور کرده است تا بتوانند سامانه پایش ماهواره ای خود را توسعه دهند. حالا در شرایط بحرانی امروز که برخی شهرها با سیلاب های آسیب رسانی روبرو شده اند، دستاورد این شرکت به کمک آمده است.

این شرکت دانش بنیان مجموعه ای فناور در عرصه ارائه خدمات هوشمند حوزه ژئوماتیک (سنجش از دور و GIS) است. این شرکت پیش از آغاز سیلاب های اخیر به کمک سیستم هوشمند مانیتورینگ ماهواره ای خود بروز آب گرفتگی در جنوب غربی کشور را پیش بینی و به سازمان ها و و مردم استان های درگیر سیل ارسال کرده بود.

این شرکت دانش بنیان با استفاده از پردازش داده های تولید شده خود مانند داده های ماهواره ای، شرایط توپوگرافی، مدل های پیش بینی بارش، اطلاعات آب شناسی(هیدرولوژی) و غیره، مناطق و محدوده های با ریسک بالای سیلاب را تعیین کرده و به کاربران هشدارهای لازم را ارسال کرد.

در سیلاب هفته اول و دوم آذرماه هم این مجموعه فناور، علاوه بر هشدار سیلاب، به حوزه امدادرسانی برای تشخیص محدوده های سیلابی و آبگرفته با استفاده از پردازش تصاویر راداری به کمک سامانه طراحی شده در شرکت به کمک امدادگران شتافته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استفاده از فناوری مکان محور برای مدیریت سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از فناوری مکان محور برای مدیریت سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید