همه چیز درباره لباس ورزشی مناسب و انواع آن

به گزارش ابزار ایرانی، ممکن است یکی از تصمیماتی که در سال نو گرفته اید، ورزش کردن و رسیدن به اندام ایده ال تان باشد. اولین قدم برای آغاز این تصمیم، انتخاب لباس ورزشی مناسب است که درعین حال که اندام شما را زیباتر جلوه می دهد، از تعریق بدن نیز جلوگیری نموده و انگیزه شما را چند برابر می نماید. تهیه وسایل ورزشی مورد احتیاج و ضروری برای باشگاه نیز قدم بعدی است که در جای دیگر به آن خواهیم پرداخت. اما برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره لباس های ورزشی به دست بیاورید باید ابتدا انواع لباس ورزشی را یاد بگیرید.

همه چیز درباره لباس ورزشی مناسب و انواع آن

جنس لباس ورزشی

به طور کلی برترین جنس برای لباس ورزشی، لباس های تمام نخ یا نخ پنبه است که عرق را به خود جذب نموده و مانع از عرق سوز و قرمز شدن نواحی زیربغل و کشاله ران می گردد. لباس های پنبه ای معایبی نیز دارند! در این نوع لباس ها با این که پنبه رطوبت را جذب می نماید اما رطوبت تبخیر نشده و باعث بو گرفتن می گردد.

اما لباس های با الیاف مصنوعی! بهتر است دور لباس های با الیاف مصنوعی را خط بکشید، چون لباس های شمعی و نایلونی اگرچه عمر طولانی تری نسبت به لباس های نخی دارند اما باعث ایجاد خارش، قرمزی، قارچ پوستی، تشدید تعریق و ایجاد بوی بد می شوند. اگر قصد خرید لباس هایی با الیاف مصنوعی را دارید، حتما لباسی را انتخاب کنید که آستر نخی داشته باشد.

برای این که بتوانید مثل یک متخصص به فروشگاه های ورزشی بروید و حرفه ای لباس خود را انتخاب کنید، یکی از فاکتور های مهمی که باید در نظر داشته باشید، انتخاب جنس لباس بسته به نوع ورزش و فعالیتی است که می خواهید انجام دهید؛ بنابراین دورانی که جنس لباس های ورزشی فقط از پنبه فراوری می شدند، به سرانجام رسیده است و برای هر نوع ورزشی باید لباسی با جنس مناسب انتخاب کرد.

برای مثال اگر بدنسازی کار می کنید، از لباس های پنبه ای بهره ببرید تا بخش زیادی از عرق بدن را به خود جذب کند. اگر پیلاتس، یوگا و ایروبیک کار می کنید از لباس هایی با پارچه اسپندکس بهره ببرید، چون این جنس پارچه به سرعت رطوبت را از خود عبور داده و برای انجام حرکات کششی، انعطاف خوبی از خود نشان می دهد. الیافی مثل پلی استر برخلاف لباس های پنبه ای، رطوبت از میان درز های آن خارج شده و جذب نمی گردد. این نوع پارچه ها به علت انعطاف بسیار بالایی که دارند، برای حرکات کششی بسیار مناسب اند و براثر شست و شو شکل خود را از دست نمی دهند.

یک لباس ورزشی خوب علاوه بر جنس مناسب برای جذب رطوبت، باید مانع ایجاد بوی بد شده و کاملا میزان و مناسب فرم بدنی شما باشد تا هنگام ورزش کردن احساس راحتی نموده و اندام تان را زیبا تر نشان دهد.

انواع لباس ورزشی

پیراهن ورزشی

پیراهن ورزشی را خیلی گشاد انتخاب نکنید که حین تمرین، دست و پا گیر گردد هم چنین جنس آن را طوری انتخاب کنید که به جای جذب، رطوبت را از بین بافت های خود خارج کند.

تاپ ورزشی

تاپ ورزشی در میان خانم ها بسیار پرطرفدار است. تاپ ورزشی ای مناسب خرید است که از الیاف مخصوص تهیه و تهویه مناسب داشته باشد.

شورت ورزشی

شورت ورزشی ای مناسب است که الیاف آن ساختار شبکه ای داشته و رطوبت را خارج کند هم چنین کمر آن خاصیت کششی داشته باشد تا حین تمرین اذیت نشوید.

جوراب

جورابی انتخاب کنید که الیاف آن قابل شست و شو و مقاومت بالایی داشته باشد هم چنین کمی بلند باشد تا از قوزک پا محافظت کند.

کفش ورزشی

کفش ورزشی مناسب، مهم ترین قضیه برای ورزش کردن است. اگر هنگام ورزش کفش مناسبی نپوشیده باشید به زانو ها و مفاصل فشار بیشتری وارد می گردد. کفشی انتخاب کنید که میزان مناسب و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد تا قوزک پا به هیچ عنوان نچرخد. بهتر است که برای هر رشته ورزشی کفش مناسب همان رشته را انتخاب کنید. دقت کنید که پا قلب دوم انسان است!

لباس ورزشی مناسب هر اندام

اندام سیبی شکل

کسانی که اندام سیبی شکل دارند، لباس های ورزشی بالاتنه را کمی گشاد انتخاب نمایند.

اندام ساعت شنی

تاپ ها و شلوار های تنگ، برترین انتخاب برای این تیپ افراد است تا بدن را چاق تر نشان ندهد.

اندام مستطیلی

این افراد باید لباس هایی که دارای یقه باز و شلوار یا تاپ با رنگ متفاوت انتخاب نمایند تا فرم بدن از حالت مستطیلی خارج گردد.

اندام گلابی شکل

این افراد برای بالاتنه باید از رنگ های روشن و در عوض برای پایین تنه از رنگ های تیره استفاده نمایند تا میزان ران ها کوچک تر به نظر رسیده و تعادل بالاتنه و پایین تنه حفظ گردد.

نحوه شستن لباس ورزشی

جنس لباس های ورزشی به گونه ای است که چروک نمی گردد. اگر از استادیوم برگشتید و حوصله شستن لباس هایتان را ندارید، بهتر است که آن ها را به هیچ وجه از ساک خود خارج ننموده و داخل کمد لباس آویزان نکنید. اگر این زمان به بیش تر از چند ساعت رسید، می توانید لباس ها را داخل رختکن حمام آویزان کنید. این کار مانع از تجمع باکتری ها و بو گرفتن لباس می گردد.

همان طور که می دانید، آلودگی های لباس ورزشی بیش تر به تعریق مربوط می گردد؛ بنابراین بهتر است لباس ها را با کمی مایع لباس شویی و نرم نماینده لباس با دست شست تا دیرتر خراب شوند سپس در فضای باز و زیر نور آفتاب آویزان کرد.

رنگ لباس ورزشی

رنگ لباس و کفش ورزشی که می پوشید بسیار در روحیه و انگیزه شما تاثیر خواهد گذاشت؛ بنابراین از رنگ های شاد و روشن بهره ببرید.

منبع: کتاب کاله

به "همه چیز درباره لباس ورزشی مناسب و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره لباس ورزشی مناسب و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید