تنگه بوچیر از جاذبه های دیدنی هرمزگان به شمار می رود

به گزارش ابزار ایرانی، ایسکانیوز/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تنگه بوچیر از جاذبه های دیدنی هرمزگان به شمار می رود.

تنگه بوچیر از جاذبه های دیدنی هرمزگان به شمار می رود

تنگه یا دره بوچیر یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی بستک در استان هرمزگان است. این تنگه در قلب منطقه کویری و گرم در نزدیک روستا بوچیر و پنج کیلومتری آن قرار گرفته است.

روستای بوچیر در هفت کیلومتری غربی روستای حمیران، در شش کیلومتری شرقی هشنیز واقع شده و در پشت کوه سنجول قرار گرفته است.

این تنگه زیبا و دیدنیی را در حد فاصل پارسیان و بندر مقام می توانید دیدن کنید. فاصله تنگه بوچیر تا بندر پارسیان هم حدود یک ساعت است.

در میان منطقه ای گرم و کویری یک دره عمیق و زیبا خود را در دل زمین جای داده که به آن تنگه بوچیر یا تنگه چله بوچیر می گویند. جهت دسترسی به این تنگه بسیار هیجان انگیز و ماجراجویانه است، زیرا در جهت راه هم باید در آب شنا کنید و هم باید از صخره ها بالا بروید و زمانی که به این تنگه می رسید شگفت زده می شوید.

با وجود اینکه این تنگه در منطقه ای گرم و خشک وجود دارد اما داخل تنگه هوا خنک است. دلیل خنکی هوا عمق 50 متری دره بوچیر است. این عمق زیادی باعث شده که دمای هوا در دره گاهی به زیر صفر هم برسد.

این تنگه از دو قسمت معرف به نام های چله بالا و چله پایین تشکیل شده است. طول این دره از نقطه ورود تا انتهای آب گیر آن حدود 1000 متر است و هرچه جلوتر بروید عمق دره بیشتر می گردد. برای رسیدن به این دره در بیشتر مکانها باید شنا کنید که عمق بعضی از نقاط بسیار زیاد است و گاهی به 800 متر نیز می رسد.

آبی که وارد تنگه می گردد گرم است اما آب داخل تنگه سرد و خنک است و دمای آن بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد است که این دما در فصول مختلف سال ثابت است. از گونه های گیاهی و جانوری که در این تنگه زندگی می نمایند می توانیم به ماهی هایی مانند دکتر ماهی یا گاررا روفا اشاره کنیم که در حوضچه طبیعی و چشمه های آب گرم زندگی و زاد و ولد می نمایند. بعلاوه به گونه گیاهی که در این تنگه دیده می گردد، میتوان به گیاه سیاوش اشاره نمود.

منبع: همگردی

به "تنگه بوچیر از جاذبه های دیدنی هرمزگان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه بوچیر از جاذبه های دیدنی هرمزگان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید